بانك اطلاعات عناوين پايان نامه و پژوهش معرفي پايگاه هاي اطلاعات علمي بخش خدمات وب و seo بخش دانلود رايگان بخش دانلود پروپوزال بخش معرفي دانشگاههاي خارجي و شرايط تحصيل و بورس آنها

 

این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

iranresearches-telegram

محصولات ایران پژوهان را در فروشگاه ببینید
 

 

 

نگارش یافته توسط مدير محتواي ايران پژوهان مجموعه: اخبار علمي ، پژوهشي و دانشگاهي
تعداد بازدید: 3828
چاپ

دانشگاه‌ "نسل سوم" چه دانشگاهی است؟

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی "دانشگاه‌ نسل سوم" را پاسخی برای رفع بحران اشتغال دانش‌آموختگان از طریق نزدیک کردن مبحث کارآفرینی با آموزش و پژوهش دانشگاه‌ها بیان کرد.

دکتر محسن قرنفلی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)گفت: دانشگاه نسل سوم یک سطحی از توسعه یافتگی در آموزش عالی است. اگر مروری بر روند دانشگاه‌ها در سیر تکوین آنها داشته باشیم، مشاهده خواهیم کرد که نسل اول دانشگاه‌ها آموزش محور بودند و رسالت خود را در تربیت نیروهای انسانی و گسترش علم می‌دیدند که کماکان برخی از دانشگاه‌ها در این دوره باقی مانده‌اند.

وی نسل دوم دانشگاه‌ها را این گونه معرفی کرد: در اواسط قرن گذشته با گسترش فناوری‌های مختلف نیازهای تخصصی بیشتر احساس و باعث شد دانشگاه‌ها کم کم به سمتی بروند تا نیازها را پاسخ بدهند که برای تحقق این مهم پژوهش‌های خود را تقویت کردند و به عبارت دیگر در این دوره ماموریت دانشگاه‌ها در پژوهش تعریف شد و امروزه نیز بسیاری از دانشگاه‌های کشور در این دوره که نسل دوم دانشگاه‌ها می‌باشد حضور دارند.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی با اشاره به چالش "اشتغال" که در تمامی جوامع و کشورها وجود دارد، افزود: در یکی دو دهه گذشته تمامی جوامع جهان برای حل بحران "اشتغال" به بحث نوآوری و کارآفرینی توامان با یکدیگر پرداختند و از آنجایی که نهادهای آموزش عالی باید پاسخگوی نیازهای جامعه باشند بحث پرداختن به کارآفرینی بیش از پیش احساس شد.

وی با اشاره به اینکه موتور توسعه اقتصاد "نوآوری" است، افزود: در چنین وضعیتی دانشگاه رسالت خود را در این می‌بیند که بحث نوآوری و کارآفرینی را توسعه دهد و دانشگاه‌های بزرگ جهان عموما به این سمت رفته‌اند و وارد نسل سوم که دوره "کارآفرینی" است شده‌اند.

قرنفلی با بیان اینکه در حال حاضر در عرصه اقتصاد دانش‌بنیان هستیم، گفت: لازمه اقتصاد دانش‌بنیان فعالیت دانشگاه‌هایی است که به عرصه کارآفرینی ورود پیدا کنند که در حال حاضر دانشگاه‌های بزرگ کشور به این مساله تمایل پیدا کرده‌اند و بحث کارآفرینی در سطح دانشگاه مطرح است و جو قالب دانشگاهیان با این مساله موافق هستند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه نسل سوم یک مساله عمومی و ازجمله ماموریت‌های دانشگاهی است،‌ افزود: باید برای تسریع در فرآیند کارآفرینی الگوهایی مطرح شود تا نظر دانشگاهیان به این مساله جلب شود لذا جهاد دانشگاهی با طرح "دانشگاه نسل سوم" یکی از برنامه‌هایش این است که به عنوان یک حرکت الگویی بتواند مساله کارآفرینی را به آموزش و پژوهش نزدیک کند.

منبع:خبرگزاری ایسنا

ایران کنفرانس

confBook

بانك موضوع پايان نامه

معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي علمي

حمايت از پايان نامه ها

بورسهای خارجی

RssFeed

-->