iranresearches-telegram

محصولات ایران پژوهان را در فروشگاه ببینید
 

نگارش یافته توسط دستیار محتوای ایران پژوهان مجموعه: اخبار علمي ، پژوهشي و دانشگاهي
تعداد بازدید: 3701
چاپ
پذیرش دانشجو در واحد آکسفورد دانشگاه آزاد از سر گرفته شد
رئیس واحد آکسفورد دانشگاه آزاد با اشاره به از سرگیری فعالیت این دانشگاه در آکسفورد از رویکردهای آموزشی، پژوهشی، تحقیقاتی و اعتبار بخشی این واحد در سطح بین المللی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، احد باقر زاده با بیان این مطلب افزود: این واحد بین المللی در چهارمین دوره فعالیت خود به دنبال معرفی هویت ایرانی اسلامی دانشگاه آزاد و افزایش سهم آن در فضای تصمیم گیری های منطقه ای در حوزه آموزش عالی است.

وی با بیان اینکه واحد آکسفورد دانشگاه آزاد در حال عبور از یک سری محدودیت های سیاسی و تبدیل شدن به یک مرکز تحقیقاتی بزرگ در آینده نزدیک است، گفت: این واحد دانشگاهی در سال 86 تاسیس و تا سال 88 در حال بسترسازی، راه اندازی و کسب مجوزهای قانونی اولیه بود که در پی آن با کسب یک سری گواهینامه های بین المللی در سازمان آموزش عالی انگلیس به ثبت رسید.

باقرزاده فاز دوم فعالیت های این دانشگاه را طی سال های 88 تا 90 دانست که در کنار مأموریت اصلی واحد، درصدد درآمدزایی و خوداتکایی مالی و ایجاد یک سیستم آموزشی دراز مدت بود که به همین منظور قراردادهایی با 7 دانشگاه انگلیس و موسسات آموزش عالی آن منعقد شد و در نخستین دوره 120 دانشجوی خارجی از شبه قاره در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته های مدیریت، کامپیوتر و زبان انگلیسی جذب شدند و 70 دانشجوی بورسیه دکتری نیز از داخل کشور جهت ارتقا از درجه مربی به استادیاری به این واحد آمدند که بیش از دو سوم آنان فارغ التحصیل شدند.

رئیس واحد آکسفورد، برنامه ریزی جهت برگزاری کارگاه های کوتاه مدت آموزشی برای رؤسای واحدهای دانشگاهی با همکاری دانشگاه آکسفورد و کینگستون را از دیگر برنامه ها در دوره دوم فعالیت این دانشگاه دانست.

وی خاطرنشان کرد: در دوره سوم، این واحد دانشگاهی به دلیل مسائل سیاسی و نظر مدیریت وقت آن زمان به حالت تعلیق در آمد و برخی از مجوزهایی که با مشکلات بسیار و صرف هزینه کسب شده بود، از دست دادیم.

وی ادامه داد: در دوره چهارم و همزمان با مدیریت میرزاده با مصوبه هیأت رئیسه دانشگاه و تأیید هیأت امناء، مقرر شد واحد آکسفورد دانشگاه آزاد بار دیگر راه اندازی شده و فعالیت های خود را از سر گیرد که فعالیت های مهمی در یک برنامه ریزی پنج ساله مورد تصویب قرار گرفت.

به گفته باقرزاده، راه اندازی مرکز همکاری های بین المللی واحد آکسفورد (OICC) یکی از این اقدامات است و این مرکز به ارائه خدمات نوین آموزشی و پژوهشی متناسب با نیازهای داخل را در دستور کار خود دارد.

وی با بیان اینکه از جمله اهداف تاسیس این مرکز، ایجاد کلوپی برای ارائه خدمات به اعضای آن که شامل واحدهای توانمند دانشگاه آزاد اسلامی است، گفت: عقد قراردادهای تحقیقاتی و پژوهشی، ارائه خدمات برای آموزش های حرفه ای و تخصصی و ضمن خدمت، برگزاری دوره های ویژه مدیریتی، تخصصی پزشکی و روان پزشکی در دستور کار این مرکز قرار گرفته است.

باقرزاده، برگزاری دوره های مختلف ورزشی برای مربیان و دست اندرکاران ورزشی، کنفرانس ها و کارگاه های آموزشی، سمینارها و مناظره های علمی مشترک بین ایران و انگلیس، ارائه مشاوره های تخصصی به واحد های عضو جهت بهینه سازی و پیشبرد طرح های خود، تشکیل شبکه اساتید و محققان از میان اساتید صاحب نام خارج از کشور، همکاری در زمینه عضویت و هیأت تحریریه مجلات تخصصی دانشگاه و داوری مقالات، مدیریت منابع کتابخانه دانشگاه آزاد و جذب فارغ التحصیلان ایرانی خارج از کشور (از اروپا و آمریکا) را از دیگر برنامه های این مرکز دانست.

وی از ثبت کالج زبان آکسفورد (OLC) خبر داد و گفت: بدین ترتیب این کالج در همکاری با دانشکده های زبان انگلیسی دانشگاه آزاد در زمینه برگزاری دوره های کوتاه مدت تخصصی فعالیت می کند.

وی با بیان اینکه طبق مصوبه هیأت رئیسه دانشگاه، راه اندازی یک مرکز تحقیقاتی و تحصیلات تکمیلی نیز پیش بینی شده است، گفت: هدف از ایجاد این مرکز سامان دهی پروژه های تحقیقاتی خواهد بود که انجام آن در داخل کشور میسر نیست و یا نیازمند مشارکت سایر مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی است.

باقرزاده، انتقال دانش روز با گرایش های مختلف میان رشته ای مورد نیاز کشور و تربیت بخشی از کادر هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی را از مأموریت های این مرکز دانست و گفت: مدیریت انتقال دانش به کشور، تحقیقات راهبردی و ارائه فرصت های مطالعاتی به اساتید و دانشجویان دکتری از طریق این مرکز صورت می گیرد.

وی اولویت بعدی در دوره چهارم فعالیت واحد آکسفورد را راه اندازی مرکز تحقیقات الکترونیک(مجازی) با هدف ارائه دوره های زبان تخصصی برای دانشجویان دکتری به صورت آنلاین، ارائه دوره های روش تحقیق و رساله نویسی مبتنی بر استاندارد های بین المللی، آشنایی با دوره های مقاله نویسی و انتشار آن در ژورنال های بین المللی و ارائه دوره های تخصصی آنلاین و اهدای گواهینامه های معتبر بین المللی در همین زمینه دانست.

رئیس واحد آکسفورد با اشاره به اینکه مجوز راه اندازی مرکز مستقل سنجش و کیفیت افزایی آموزش و پژوهش (QAA) در دانشگاه آزاد واحد آکسفورد اخذ شده است، گفت: واحد های داخل با انعقاد قرار داد با این مرکز و با بهره گیری از رویه ها و ارتباطات موجود با مرکز مشابه در اروپا، مجموعه دانشگاه و واحد های تابعه آن را در حصول به هدف کیفی سازی برنامه های آموزشی و پژوهشی حمایت و هدایت می کنند.

وی از جمله وظایف این مرکز را ایجاد مکانیزم های لازم نظارت و ارزشیابی مدارک دانشگاه، ارزیابی روندها و شیوه های استاندارد های موجود آموزشی و پژوهشی و تدوین آن در دانشگاه متناسب با شیوه های نوین بین المللی، تطبیق و اجرای روندها و شیوه ها در دانشگاه به صورت پایلوت و همسان سازی شیوه ها و روندها دانست.

باقرزاده همچنین به راه اندازی مرکز مطالعات ایران و جهان و ایران شناسی در انگلستان اشاره کرد و گفت: با توجه به وجود مراکز متعدد ایران شناسی در دانشگاه های انگلستان، این مرکز نقش حلقه وصل و مرجع را ایفا خواهد کرد که با تمهید نشست های علمی بزرگ، چگونگی تعاملات ایران و جهان را در حوزه های گوناگون بررسی خواهد کرد.

وی از جمله فعالیت های این مرکز را مطالعه و ارائه راه کار در زمینه تعاملات اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، بین المللی و مذهبی(شیعه شناسی) دانست و افزود: برپایی کنفرانس های بین المللی در زمینه ایران شناسی در داخل کشور و سایر مجامع بین المللی خارج از کشور و تشکیل مرکز اسناد و کتابخانه مرجع با همکاری مراکز داخل کشور از جلسه رویکرد هایی است که در این مرکز دنبال می شود.

منبع: خبرگزاری مهر


ایران کنفرانس

confBook

بانك موضوع پايان نامه

معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي علمي

حمايت از پايان نامه ها

بورسهای خارجی

-->