iranresearches-telegram

محصولات ایران پژوهان را در فروشگاه ببینید
 

نگارش یافته توسط دستیار محتوای ایران پژوهان مجموعه: اخبار علمي ، پژوهشي و دانشگاهي
تعداد بازدید: 3787
چاپ
جزئیات پذیرش در آزمون دستیاری پزشکی/ خارجی‌ها هم شانس حضور دارند
معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری 31 امین دوره آزمون دستیاری فوق تخصصی پزشکی گفت: روند آزمون نسبت به سال گذشته تغییراتی داشته است و بر اساس موافقتنامه وزارت بهداشت امکان پذیرش افراد خارجی در این دوره برای آموزش فوق تخصصی پزشکی بوجود آمد.

دکتر سید امیر حسینی ضیائی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در این دوره از آزمون 706 داوطلب شرکت کرده اند که از میان آنها 509 نفر مرد و 197 نفر زن هستند که در 25 رشته فوق تخصصی به صورت متمرکز در حوزه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آزمون کتبی خود را انجام می دهند.

وی خاطرنشان کرد: ظرفیت نهایی پذیرش 369 نفر است و پذیرفته شدگان مرحله کتبی پس از موفقیت در آزمون شفاهی در این رشته ها پذیرشته خواهند شد.

ضیایی تاکید کرد: آزمون دستیاری فوق تخصصی بالاترین مرحله آزمون در حوزه پزشکی بالینی و بیشترین شرکت کننده در رشته گوارش بالغین بوده است.

معاون وزیر بهداشت درباره تغییرات آزمون دستیاری فوق تخصصی در این دوره اظهار داشت: در دوره های قبل  برای هر رشته به طور جداگانه سئوال طراحی می شد اما در این دوره سئوالها بر اساس پیش نیازهای موجود طراحی شده است. به این صورت که رشته هایی که به تخصص جراحی، داخلی و اطفال هستند  در مرحله کتبی سئوالات یکسانی دارد.

وی افزود: به این ترتیب افراد با پیش نیازهای متمرکز در مرحله کتبی یک دسته سئوال را پاسخ می دهند و در مرحله شفاهی با توجه به توانمندی ها و ظرفیت موجود پذیرفته می شوند در این صورت اگر در رشته ای ظرفیت پر نشود امکان ورود داوطلب با توجه به نمره اکتسابی به رشته دیگری در همان پیشنیاز وجود دارد.

ضیایی با اشاره به اجرای موافقتنامه جمهوری اسلامی ایران با کشورهای همسایه و تقویت نیروهای تخصصی و فوق تخصصی پزشکی در این کشورها یادآور شد: بر اساس این موافقتنامه دستیاران خارجی می توانند در این ظرفیت های آزاد که ما برای آنها طراحی کرده ایم شرکت کنند و در کشور ما آموزش ببینند. این دستیاران حق طبابت در داخل ایران را ندارند و هدف اصلی تقویت نیروهای پزشکی در این کشورهاست.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: در حال حاضر فاصله پزشکی ایران با کشورهای همسایه بسیار زیاد است و هیچ کدام از بوردهای تخصصی و فوق تخصصی پزشکی که در ایران موجود است در این کشورها وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری مهر


ایران کنفرانس

confBook

بانك موضوع پايان نامه

معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي علمي

حمايت از پايان نامه ها

بورسهای خارجی

-->