iranresearches-telegram

محصولات ایران پژوهان را در فروشگاه ببینید
 

نگارش یافته توسط دستیار محتوای ایران پژوهان مجموعه: اخبار علمي ، پژوهشي و دانشگاهي
تعداد بازدید: 4737
چاپ
تضمین 10 درصد افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی در کنکور 93
معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به تغییرات در ظرفیت رشته های پزشکی در کنکور 93 گفت: ما تضمین می کنیم که 10 درصد به ظرفیت اسمی دفترچه در زمان پذیرش اضافه شود چرا که در حال حاضر هم با احتساب رتبه های مشترک بین 10 تا 15 درصد، ظرفیت پذیرش اضافه خواهد شد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به تغییرات در ظرفیت رشته های پزشکی در کنکور 93 گفت: ما تضمین می کنیم که 10 درصد به ظرفیت اسمی دفترچه در زمان پذیرش اضافه شود چرا که در حال حاضر هم با احتساب رتبه های مشترک بین 10 تا 15 درصد، ظرفیت پذیرش اضافه خواهد شد.

دکتر سیدامیرمحسن ضیایی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: وزیر بهداشت از ما خواسته است که مجموع ظرفیت پذیرش در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در سال تحصیلی 94 - 93 کمتر از ظرفیت سال گذشته تحصیلی نباشد.

وی اضافه کرد: اینکه از سوی سازمان سنجش اعلام شده است ظرفیت رشته های دکتری حرفه ای در سال گذشته 7400 نفر بوده است مجموع 5412 نفر در ظرفیت دولتی و 1985 نفر در شعب بین الملل علوم پزشکی بوده است که در نهایت 7397 نفر ظرفیت نهایی بود.

ضیایی خاطرنشان کرد: در سال تحصیلی جاری آنچه که در دفترچه کنکور سراسری سال 93 آمده است 4743 نفر در سه رشته دکتری حرفه ای پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است که علاوه بر آن 1713 نفر هم در پردیس های خودگردان ظرفیت داده شده است که مجموع آن 6456 نفر می شود. حال با احتساب رتبه های مشترک یک هزار نفر هم به صورت اتوماتیک وار به این میزان اضافه می شود به این ترتیب ظرفیت سال تحصیلی جدید به 7456 نفر افزایش می یابد.

وی گفت: بنابراین ما آن میزان ظرفیتی که مد نظر وزیر بهداشت است را خواهیم داشت. پیش از این ما یک ظرفیت اعلام می کردیم اما سازمان سنجش ظرفیتی بیشتر به دانشگاه ها اعلام می کرد که این مسئله موجب مشکلات زیادی می شد به طوری که در سال تحصیلی 93 - 92 تعداد 4 هزار دانشجو در رشته های علوم پزشکی مازاد بر ظرفیت به دانشگاه ها تحمیل شده است.

معاون وزیر بهداشت گفت: اگر به طور احتمالی این هزار نفری که ما پیش بینی کرده ایم به دلیل رتبه های مشترک به ظرفیت اضافه می شوند، وجود نداشته باشند و به این فرض که هزار نفر در گروه رتبه های مشترک قرار نگیرند بازهم وزارت بهداشت تضمین می کند که 10 درصد به ظرفیت اسمی در دفترچه کنکور اضافه کند.

وی خاطرنشان کرد: حرف اصلی وزارت بهداشت این است که بیشتر از ظرفیت ممکن به دانشگاه ها ظرفیت اضافه نشود. پس از انتخاب رشته هایی داوطلبان اگر میزان کمتر بود به ظرفیت اضافه می کنیم.

ضیایی تاکید کرد: متاسفانه هزینه پذیرش ظرفیت های مازاد در دفترچه کنکور در هزینه های کشوری تربیت دانشجو دیده نمی شود و همین باعث می شود که هزینه زیادی به دانشگاه ها تحمیل شود.

وی یادآور شد: امسال ظرفیت دانشگاه های علوم پزشکی کشور در مجموع همه رشته ها 24 هزار و یک نفر است در حالی در سال گذشته این مجموع 23 هزار و 103 نفر بود.

منبع:خبرگزاری مهر


ایران کنفرانس

confBook

بانك موضوع پايان نامه

معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي علمي

حمايت از پايان نامه ها

بورسهای خارجی

-->