iranresearches-telegram

محصولات ایران پژوهان را در فروشگاه ببینید
 

نگارش یافته توسط مدير محتواي ايران پژوهان مجموعه: اخبار علمي ، پژوهشي و دانشگاهي
تعداد بازدید: 3530
چاپ

 

 

 

کمسیون آموزش وتحقیقات سعی در بررسی اسناد ومدارکی دارد که مسئولین دانشگاه آزاد در خصوص افزایش ظرفیت پذیرش دکتری ارائه داده‌اند اما مشکلات اینجاست که حتی این مدارک اگر قانونی هم باشد لطمه شدیدی به بدنه علمی و آموزشی کشور خواهد زد.

دکتر جواد هروی رئیس کمیته آموزش عالی مجلس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: توسعه رشته‌ها و پذیرش هر رشته در هر مقطع باید تابعی از یک ساماندهی سنجیده باشد اما این نحو از افزایش بی‌ضابطه پذیرش آن هم در مقطع دکتری حاکی از رشد کمی به صورت افسار گسیخته است که تبعات منفی در سال‌های آینده برای کشور به همراه خواهد داشت.

وی گفت: در حال حاضر نیمی از بیکاران را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند و این در حالی است که در جهان دانشگاههای نسل اول (آموزشی) و نسل دوم (پژوهشی) جای خود را به دانشگاههای نسل سوم (کار‌آفرین) داده‌اند اما در کشور ما هنوز مسئولین به دانشگاه‌ها فکر می‌کنند.

وی تصریح کرد: بخش عمده‌ای از مشکلات حوزه آموزش مربوط به توسعه کمی دانشگاه‌ها و رشته هاست و این رویه علی‌رغم اینکه کاملا اشتباه است با سکوت مسئولین از جمله مجلس‌ و شورای انقلاب فرهنگی مواجه شده است.

وی افزود: حتی دستگاههای نظارتی همچون شورای انقلاب فرهنگی نیز در مقابل این رشد کمی بی‌ضابطه (افزایش پذیرش چند هزار نفری در مقطع دکتری) سکوت کرده‌اند و مبدل به یک دستگاه تشریفاتی شده‌اند که این موضوع تبعات جبران ناپذیری برای کشور به همر‌اه خواهد داشت. ‌

منبع: پی اچ دی تست

 

 

 


ایران کنفرانس

confBook

بانك موضوع پايان نامه

معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي علمي

حمايت از پايان نامه ها

بورسهای خارجی

-->