iranresearches-telegram

محصولات ایران پژوهان را در فروشگاه ببینید
 

نگارش یافته توسط دستیار محتوای ایران پژوهان مجموعه: اخبار علمي ، پژوهشي و دانشگاهي
تعداد بازدید: 2038
چاپ

 

 

 

رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم با اشاره به فارغ‌التحصیلی سالیانه ۱۵ هزار دانشجو از دوره دکتری خبر داد و گفت: سالیانه حدود ۲۰۰۰ نفر از این افراد به صورت هیات‌علمی در دانشگاه‌ها جذب می شوند.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدرضا رضوان طلب در دیدار با سرپرست و اعضای هیات علمی دانشگاه شهرکرد، گفت: درخواست فراوان، پذیرش محدود و منطقی دلیل طولانی شدن پروسه جذب اعضای هیات علمی در دانشگاه‌ها است. به طوری که سالانه ۱۵ هزار نفر از دوره دکتری فارغ‌التحصیل می شوند و سالانه از این تعداد ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر به عنوان عضو هیات علمی جذب می‌شوند.

وی در ادامه از افزایش ۱۲ به ۳۸ درصدی ظرفیت جذب هیات علمی بانوان خبر داد و گفت: در اولین گام فرآیند جذب هیات علمی، دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها نیازهای خود را در سامانه هیات علمی بارگذاری می کنند و سپس وزارتخانه این نیازها را برای تطبیق با آمایش و نقشه علمی کشور و تطبیق آن بر برنامه های اداری و مالی به مرکز نظارت می‌فرستد. پس از این مرحله ما از طریق فراخوان از متقاضیان دعوت می کنیم اطلاعات خود را در سامانه بارگذاری کنند.

دکتر رضوان طلب افزود: هنگام ارزیابی‌های علمی و تخصصی نیز اولین مرحله سنجش توانایی های علمی متقاضیان ازسوی کارگروه توانایی های علمی است و بعد از این مرحله ازسوی کارگروه صلاحیت‌های عمومی، صلاحیت عمومی متقاضیان مورد ارزیابی قرار می گیرد و در نهایت رای هیات جذب دانشگاه ها به منزله تأیید یا رد متقاضیان است.

رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم بر پرهیز از سلیقه گرایی در دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت: عمده تلاش ما در بحث تعیین صلاحیت‌های عمومی اعضای هیات علمی در دانشگاه‌ها دوری از سلیقه گرایی و سختگیری است.

وی در ادامه گفت: اعضای هیات جذب هیات علمی از سه شخص حقوقی و ۴ یا ۶ نفر شخص حقیقی تشکیل می‌شود که اشخاص حقوقی ریاست دانشگاه، رئیس نهاد رهبری و معاون آموزشی دانشگاه را شامل می شود. در این هیات اعضای ذکر شده هر کدام نظر خود را اعلام می کنند و قرار نیست با رای یکی از اعضا تصمیمات سایرین باطل شود.

دکتر رضوان‌طلب اظهار کرد: به جرات می‌توان گفت شبکه جذب هیات علمی فاخرترین شبکه کشور است. در این شبکه بیش از ۲۰۰۰ نفر از مسئولان مجرب دانشگاه ها حضور دارند.

به گفته وی،‌ رسیدگی به صلاحیت‌های هیات علمی در حیطه کاری مرکز جذب قرار ندارد و ما صرفاً بر روند صحت هیات های جذب نظارت می‌کنیم.

وی در خصوص وضعیت اعضای هیات علمی پیمانی نیز گفت: واقعیت این است که اعضای هیات علمی پیمانی تنها به مدت یکسال با دانشگاه ها قرارداد دارند. این مسئله نیاز به فرهنگ سازی دارد تا منجر به ایجاد انتظارات نامتناسب نشود.

وی طولانی بودن فرآیند جذب را مربوط به دانشگاه ها دانست و میانگین زمان توقف پرونده ها در وزارت علوم را حدود ۴۰ روز عنوان کرد.

دکتر رضوان‌طلب همچنین درخصوص انصراف متقاضیان در مراحل پایانی جذب، جلوگیری از ورود آنان به دانشگاه‌های دیگر را به عنوان اهرمی برای جلوگیری از تضییع حقوق دانشگاه‌ها دانست و افزود: ممنوعیت تدریس و یا اخراج از دانشگاه، خارج از حیطه وظایف هیات جذب است.

منبع: یسنا

 

 

 


ایران کنفرانس

confBook

بانك موضوع پايان نامه

معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي علمي

حمايت از پايان نامه ها

بورسهای خارجی

-->