iranresearches-telegram

محصولات ایران پژوهان را در فروشگاه ببینید
 

نگارش یافته توسط دستیار محتوای ایران پژوهان مجموعه: اخبار علمي ، پژوهشي و دانشگاهي
تعداد بازدید: 1637
چاپ

 

 

 

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس از جذب دانشجو در دوره‌های دکتری پیوسته این دانشگاه خبر داد و گفت: مجوز ایجاد دوره دکتری پیوسته دو رشته علوم پایه را گرفته‌ایم، اما تلاشمان این است که در رشته‌های فنی و پزشکی نیز بتوانیم برای دکتری پیوسته دانشجو جذب کنیم تا دانشجو بعد از دوره لیسانس مستقیما وارد دوره دکتری شود.

محمدرضا کلباسی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا،‌ درباره زمان جذب دانشجو در این دوره‌ در دانشگاه تربیت مدرس اظهارکرد: مجوز برگزاری دوره دکتری پیوسته اخذ شده است و از مهر ۹۸ شروع به جذب دانشجو در این دوره‌ها خواهیم کرد.

کلباسی درباره مهم‌ترین برنامه‌های آموزشی این دانشگاه اظهارکرد: بحث توسعه دوره‌های بین‌الملل و جذب دانشجویان خارجی از مهم‌ترین برنامه‌های این دانشگاه است که در این راستا دانشگاه طرحی را با عنوان "طرح تحول راهبردی" مصوب کرده است.

وی درباره اهداف این طرح توضیح داد: در این طرح هدف دانشگاه این است که رتبه دانشگاه به سطح ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا ارتقاء یابد.

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس افزود: پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه از بین حدود دو هزار و ۵۰۰ دانشگاه در کل کشور انتخاب شده و از آن‌ها خواسته شده که فعالیت‌های خاص‌تری را انجام دهند تا رتبه خود به ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان ارتقاء دهند.

کلباسی یادآور شد: در حال حاضر این دانشگاه رتبه حدود ۴۰۰ را دارد و باید تلاش زیادی کرد تا در رده ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گیرد.

وی تصریح کرد: در این راستا همه معاونت‌های دانشگاه بسیج شده‌اند و پروژه‌ها، طرح‌ها و کارهایی انجام می‌دهند تا نهایتا در پنج سال آینده این ارتقاء انجام گیرد.

ایجاد تسهیلات برای جذب دانشجویان خارجی

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه حضور دانشجویان بین المللی از مواردی است که رتبه دانشگاه‌ها را در سطح بین‌الملل ارتقاء می‌دهد گفت: برنامه‌ریزی وسیعی کرده‌ایم که با اعمال تخفیف در شهریه‌ها، گرفتن بورس از وزارت علوم و یا بورس کردن دانشجویان از طرف دانشگاه بتوانیم حضور دانشجویان بین‌المللی را در دانشگاه تسهیل کنیم.

کلباسی ادامه داد: در حال تلاشیم تا دانشجویان برتر و با کیفیت دنیا خصوصا کشورهای اطرافمان را جذب کنیم.

وی یادآور شد: در این راستا از هفته گذشته تخفیف شهریه دانشجویان خارجی مصوب کردیم تا با توجه به کیفیت علمی دانشجویان بین ۳۰ تا ۵۰ درصد تخفیف در شهریه شامل آن‌ها شود.

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس تصریح کرد: در حال حاضر یکی از دغدغه‌های دانشجویان این است که خیلی از دانشگاه‌ها، شهریه دانشجویان بین‌المللی را به صورت دلار اخذ می‌کنند، به همین خاطر با توجه به آشفتگی‌هایی که در بازار ارز وجود دارد، تصویب کردیم دریافت شهریه از دانشجویان خارجی به صورت ریالی انجام شود.

راه‌اندازی دوره‌های ارشد یک‌ساله زبان انگلیسی

وی درباره دیگر برنامه‌های آموزشی این دانشگاه گفت: راه اندازی دوره‌های ارشد یک ساله به زبان انگلیسی از دیگر اقداماتی است که در حال پیگیری آن هستیم.

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس درباره این دوره‌ها توضیح داد: این دوره‌های یک ساله بسیار فشرده و کاربردی‌اند که در بسیاری از دانشگاه‌های جهان مرسوم‌ هستند. در حال حاضر دانشجویان برای گذراندن دوره ارشد بین دو تا سه سال و نیم زمان صرف می‌کنند،‌ اما با برگزاری این دوره‌ها درطی یک سال امکان گذراندن دوره ارشد فراهم می‌شود.

کلباسی درباره زمان برگزاری این دوره‌ها در دانشگاه تربیت مدرس اظهارکرد: هدف ما این بود که از مهر ۹۷ در این مقطع دانشجو جذب کنیم، اما چون مجوزهای لازم برای این کار اخذ نشده بود، جذب دانشجو به مهر ۹۸ موکول شد.

وی درباره تعداد رشته‌های این دوره‌ها گفت: در این دانشگاه ۱۷۰ رشته در مقطع ارشد و ۱۳۰ رشته در مقطع دکتری وجود دارد که آماده برگزاری این دوره ‌های فشرده برای حدود ۵۰ تا ۶۰ رشته مختلف هستیم.

گسترش رشته‌های میان‌رشته‌ای

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس توسعه رشته‌های میان رشته‌ای را از دیگر برنامه‌های دانشگاه تربیت مدرس عنوان کرد و گفت: دانشکده فناوری‌های بین رشته‌ای را در سال ۹۶ راه اندازی کردیم که علاوه بر ۱۶ دانشکده دیگر دانشگاه تربیت مدرس به صورت مستقل در حال فعالیت است و در سه رشته با عناوین ساختمان‌های هوشمند، علوم داده و علوم آب دانشجو جذب کرده است و قصد داریم این دانشکده را توسعه داده و رشته‌های کم بازده‌تر و کم متقاضی‌تر را به مرور کم رنگ کنیم و به جای آن‌ها رشته‌های پرمتقاضی‌تر را توسعه دهیم.

جذب اساتید خارجی در دانشگاه تربیت مدرس

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس جذب اساتید خارجی را از دیگر برنامه‌های دانشگاه تربیت مدرس عنوان کرد و گفت: این اساتید در دوره‌های کوتاه مدت در حد ۱۰ تا ۱۵ روز هم به تدریس و هم در مشاوره به دانشجویان و هم راه‌اندازی آزمایشگاه‌ها کمک می‌کنند. همچنین با جذب این اساتید خارجی در اعزام دانشجو به صورت متقابل به کشورهای دیگر همکاری ایجاد می‌شود.

کلباسی درباره تعداد اساتید خارجی وابسته فعال در این دانشگاه توضیح داد: در حال حاضر حدود هفت نفر رسما عضو وابسته این دانشگاه شده‌اند و در حال برنامه‌ریزی برای جذب حداقل ۵۰ استاد هستیم. این اساتید از کشورهای نروژ، آمریکا،‌ آلمان، هندوستان و اتریش جذب دانشگاه شده‌اند.

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس تعداد دانشجویان ورودی این دانشگاه در مقطع ارشد را ۲۵۰۰ نفر و در مقطع دکتری ۵۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ۸ هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند و تعداد استادان ما نیز ۷۵۰ نفر است.

بی‌نظمی، نتیجه افزایش بدون هماهمنگی ظرفیت‌ها توسط سازمان سنجش

کلباسی با انتقاد از سازمان سنجش به خاطر عدم هماهنگی با دانشگاه برای افزایش ظرفیت‌ها تصریح کرد: امسال سازمان سنجش به‌خاطر اعمال سهمیه ۲۰ درصدی ایثارگران در دوره‌ای ارشد و دکتری نیز ظرفیت‌ها را افزایش داده است، اما چون این افزایش ظرفیت بدون هماهنگی با ما صورت گرفته در خصوص تامین خوابگاه،‌ کلاس،‌ ازمایشگاه‌ها،‌ استاد و مسائلی از این قبیل برای دانشگاه بی نظمی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: البته ما در حال مدیریت و حل کردن این مشکلات هستیم،‌ اما بهتر است سازمان سنجش تصمیماتی را که می‌خواهد اعمال کند با دانشگاه‌ها هماهنگ کند و یا اینکه حداقل این افزایش ظرفیت را در رشته‌هایی اعمال کند که دانشگاه برای آن ظرفیت و امکانات لازم را دارد.

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس در پایان تاکید کرد: البته ما در حال مدیریت و حل کردن این مشکلات هستیم،‌ اما بهتر است سازمان سنجش تصمیماتی را که می‌خواهد اعمال کند با دانشگاه‌ها هماهنگ کند و یا اینکه حداقل این افزایش ظرفیت را در رشته‌هایی اعمال کند که دانشگاه برای آن ظرفیت و امکانات لازم را دارد.

منبع: ایسنا

 

 

 


ایران کنفرانس

confBook

بانك موضوع پايان نامه

معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي علمي

حمايت از پايان نامه ها

بورسهای خارجی

-->