iranresearches-telegram

محصولات ایران پژوهان را در فروشگاه ببینید
 

نگارش یافته توسط مدير محتواي ايران پژوهان مجموعه: شرايط زندگي و تحصيل در انگلستان
تعداد بازدید: 6185
چاپ

هزینه های تحصیلی در انگلستان 

قبل از هر گونه توضیح لطفا به دو واژه زیر توجه نماتید.

دانشجوی خانگی انگلستان = Home Student
  دانشجوی خارجی در انگلستان = Overseas Student

وزارت آموزش در انگلستان , اداره اجرائی در اسکاتلند و مجلس حکومتی در ولز و مجلس ایرلند شمالی تصمیم میگیرند کدام یک از دانشجویان میتوانند هزینه های تحصیلی در انگلستان  را به عنوان Home Student بپردازند.حتی برای دانشجویان خانگی رده بندی های متفاوتی است. که در ذیل توضیح داده شده است.


آیا من به عنوان دانشجوی خارجی میتوانم هزینه های تحصیلی در انگلستان را مانند دانشجویان خانگی بپردازم؟

در شرایط زیر دانشجو میتواند هزینه های تحصیلی در انگلستان را مانند Home Student بپردازد.


* دارای ملیت کشوری در اتحادیه اروپا باشد یا اینکه متقاضی یا اعضای خانواده فردی باشد که ملیت آن فرد جز اتحادیه اروپا باشد.
* جز اتحادیه افتصادی اروپا و یا کارگران سویسی باشد یا اعضای خانواده چنین فردی باشد.
* پناهنده باشد.
* فرزند فردی با ملیت سویسی باشد.
* فرزند کارگری به ملیت ترکیه در انگلستان باشد.
* بودن در انگلستان برای مدت 3 سال به خودی خود به معنای استفاده از امکانات Home Student نیست.

معمولا مدارک تحصیلی د رانگلستان به صورت زیر تقسیم بندی میشوند.

Qualification Type and Level

Undergraduate students
Postgraduate students
MBA
Taught degree
Diploma
Certificate
Research degree


هزینه های تحصیلی در انگلستان برای دانشجویان خارجی در دوره های مختلف زبان انگلیسی صورت زیر است:

 

از 2.000 پوند تا 7.000 پوند درسال  و موسسه آموزشی

زبان انگلیسی عمومی :
General English

از 1.000 پوند تا 10.000پوند بسته به طول دوره و موسسه آموزشی

زبان انگلیسی ایلتز آکادمیک :
Academic IELTS

از 1.000 پوند تا 7.000 پوند بسته به طول دوره و موسسه آموزشی

زبان انگلیسی ایلتز چنرال :
General IELTS

از 1.000 پوند تا 10.000پوند بسته به طول دوره و موسسه آموزشی

دوره های فشرده ایلتز:

IELTS Intensive Course

از 1.000 پوند تا 10.000پوند بسته به طول دوره و موسسه آموزشی

زبان انگلیسی تجاری :
Business English

از 5.000 پوند تا 8.000 پوند در سال پوند و موسسه آموزشی

دوره پایه و آمادگی جهت ورود به دانشگاه (پیش دانشگاهی):

University Foundation Course

لازم به ذکر است که هزینه های فوق ممکن است در شهرهای مختلف و کالج با مدارس دیگر متفاوت باشد.

 

 

در جدول زیر هزینه های تحصیلی در انگلستان به صورت تقریبی درج شده است و این هزینه ها بسته به دانشگاه , موسسه آموزشی و یا شهری که موسسه در آن واقع شده است متفاوت است.

هزینه های تحصیلی در انگلستان جهت تحصیل در رشته های دانشگاهی :

 

£14,000 - £12,000  پوند در سال

دوره های کارشناسی –گروه هنر
Undergraduate - Art

£15,000 - £14,000 پوند در سال

دوره های کارشناسی – گروه علوم
Undergraduate - Science

£15,000 - £12,000 پوند در سال

دوره های کارشناسی ارشد –

گروه هنر
Postgraduate - Art

£15,000 - £12,000 پوند در سال

دوره های کارشناسی ارشد – گروه علوم
Postgraduate - Science

لازم به ذکر است که هزینه های فوق ممکن است با مقداری تفاوت در شهرهای مختلف متفاوت باشد.

 

 

هزینه های تحصیلی در انگلستان برای دانشجویان خارجی:


هزینه های تحصیلی در انگلستان برای دانشجویان خارجی از 2000 تا 18000 پوند در سال بسته به موسسه آموزشی یا دانشگاه , سطح دوره تحصیلی و نوع رشته متفاوت است که در نمودارهای زیر در سالهای 2009 و 2010 به آن ها اشاره شده است. معمولا هزینه های تحصیلی در مراکز آموزش عالی بیشتر است.

بعد از تکمیل  فرم مشاوره تحصیلی  توسط شما اطلاعات دقیقتری در خصوص هزینه های تحصیلی برای شما ارسال خواهد شد.

نتیجه آماری که در سال 2009 و 2010 از تعدادی از موسسات آموزشی در انگلستان در خصوص هزینه های تحصیلی انجام شده به صورت نمودارهای زیر است.

در ماه آوریل سال 2009 از تعدادی از موسسات آموزشی عالی و کالجها در انگلستان دعوت شد تا در این آمارگیری که مربوط به هزینه های تحصیلی در دوره های تمام وقت دانشجویان خارجی است شرکت نمایند.

90 موسسه عضو که 69% از کل اعضا را شامل میشوند این اطلاعات را فراهم نموده اند. هزینه های تحصیلی روند (گرد) به نزدیکترین صدگان شده اند. کمتر از 5% از اطلاعات جهت آنالیز بهتر از این آمار حذف شده اند. این آمارها و نمودارها بر اساس میزان هزینه های تحصیلی در انگلستان در رده های مختلف تحصیلی و نوع مدرک تحصیلی تهیه و تنظیم شده است. مواردی مانند تعداد کلاس مرتبط با دوره تحصیلی , آزمایشگاه یا کارگاه آموزشی ,برنامه های قبل از دوره های بالینی و در حین دوره های بالینی و دوره های دندانپزشکی نیز در این نموارها مد نظر گرفته شده است.

نمودار های زیر میزان پراکندگی هزینه های تحصیلی در انگلستان  را در مراکز آموزشی مختلفبر اساس مدرک تحصیلی نشان داده است.

 

منبع: http://www.ukstudytoday.com

 
نگارش یافته توسط مدير محتواي ايران پژوهان مجموعه: شرايط زندگي و تحصيل در انگلستان
تعداد بازدید: 7364
چاپ

ارزشیابی‌ مدارك‌ تحصیلی‌ دانشگاه های انگلستان 

مدارک ‌BTEC Higher, HD, HNC, HND  و کلیه‌ مدارک‌ با 2 یا 3 سال‌ تحصیل‌ که‌ منجر به‌ اخذ مدرک ‌Bachelor  نمی‌شود بعد از دیپلم‌ دبیرستان، "کاردانی" ارزشیابی‌ می‌شود.

تبصره: مدرک ‌Diploma in Art & Design و دیگر دیپلم‌های‌ هنری‌ با توجه‌ به‌ شرط‌ ورودی‌ (داشتن‌ 4 درس ‌GCSE یا Foundation Course  یکساله) و طول‌ مدت‌ تحصیل‌ سه‌ ساله، "کاردانی" در رشته‌ مربوط‌ ارزشیابی‌ می‌شود.
 


 مدارک‌ ذکر شده‌ در بند یک‌ به‌ همراه Diploma  یک سال‌ تحصیل‌ یا (Post Gradute Diploma (PGD  در مجموع، "کارشناسی" ارزشیابی‌ می‌شود.

مدرک PGD بعد از کارشناسی‌ فقط‌ صحت‌ صدور صادر می‌شود.

مدارک (Master (By Course با شرط‌ داشتن‌ کارشناسی، "کارشناسی‌ ارشد" ارزشیابی‌ می‌شود.

مدرک (Master (By Research وM.Phi با شرط‌ داشتن‌ کارشناسی، "کارشناسی‌ ارشد" ارزشیابی‌ می‌شود.

تبصره: مدرک‌M.Phil  در صورت‌ دارا بودن‌ کارشناسی‌ ارشد فقط‌ صحت‌ صدور آن‌ تأیید می‌گردد.
 

مدرک ‌Architecture Diploma  با دو سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ بعد از B.A.  یا معادل‌ آن‌ در معماری، "کارشناسی‌ ارشد" ارزشیابی‌ می‌شود.

مدارک ‌Ph.D.  با شرط‌ داشتن‌ مدرک‌ کارشناسی‌ ارشد، "دکترا" ارزشیابی‌ می‌شود.


تبصره: در صورتی‌ که‌ مدارک‌ دکترا بدون‌ تحصیل‌ در مقطع‌ کارشناسی‌ ارشد (Master)  و پس‌ از دریافت‌ مدرک‌ کارشناسی ‌(Bachelor)  اخذ شده‌ باشد، در ذیل‌ ارزشنامه‌ جمله‌ "این‌ تحصیلات‌ پس‌ از اتمام‌ دوره‌ کارشناسی‌ انجام‌ شده‌ است" قید می‌شود.

تبصره: مدارک‌ حرفه‌ای‌ که‌ بدون‌ تحصیل‌ دانشگاهی ( آکادمیک ) اخذ شده‌ باشد در هیچ‌ کدام‌ از رشته‌ها ارزشیابی‌ نمی‌شود.


مدارک‌ دانشگاه‌ آزاد انگلستان ‌(Open University)فقط‌ در دوره (Bachelor) کارشناسی‌ (رشته‌های‌ غیر فنی)  با شرط‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ و ارایه‌ گواهی‌ شرکت‌ در جلسات‌ حضوری‌ سالیانه، همتراز دانشگاه‌ پیام‌ نور قابل‌ ارزشیابی‌ است‌ و در ارزشنامه‌ عبارت (نیمه‌ حضوری)  ذکر می‌شود.

هیچیک‌ از مدارک‌ اخذ شده‌ از مراکز آموزش‌ عالی‌ خصوصی ‌(Private) و نیز تحصیلات‌ غیرحضوری، مکاتبه‌ای‌ و ترددی‌ ارزشیابی‌ نمی‌شود.


جدول چگونگی ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه های انگلستان:


مطلب زیر برگرفته از دستور العمل وزارت علوم ایران در مورد موسسات آموزش عال انگلستان میباشد.

تحصیلات‌ پیش‌ دانشگاهی‌

‌‌تحصیلات‌ در انگلستان‌ از پنج‌ سالگی‌ آغاز می‌شود و طی‌ یك‌ دوره‌ پنج‌ ساله‌ ابتدایی‌ كودكان‌ با محیط‌ و نحوه‌ آموزش‌ و شرایط‌ محل‌ تحصیل‌ آشنا شده‌ و وارد دوره‌ متوسطه‌ می‌شوند كه‌ روابط‌ منظم‌تری‌ دارد. این‌ دوره‌ با شركت‌ در امتحانات‌ مربوطه‌ و اخذ گواهینامه‌ General Certificate   Secondary Education (G.C.S.E)   پایان‌ می‌پذیرد. كسانی‌ كه‌ مایل‌ به‌ ادامه‌ تحصیل‌ در مراكز آموزش‌ عالی‌ هستند، باید پس‌ از گرفتن‌ گواهینامه‌G.C.S.E  دوره‌ موسوم‌ به‌A-Level  را طی‌ دو سال‌ با موفقیت‌ بگذرانند.

نمرات‌ این‌ دروس‌ به‌ درجات‌A,B,C,D,E   تقسیم‌ می‌گردد و كسانی‌ كه‌ حداقل‌ دو درس‌ A-Level آنها در سطح‌A,B,C  باشد، می‌توانند وارد دانشگاه‌ شده‌ و برای‌ دوره‌ Bachelor  ادامه‌ تحصیل‌ دهند. افرادی‌ كه‌ نمرات‌ دروس‌ آنان‌D  وE   باشد وارد دوره‌های‌ پایین‌ترH.N.D   می‌شوند یا در مراكز آموزش‌ عالی‌ با كیفیت‌ پایین‌تر تحصیل‌ می‌كنند.

 ‌تحصیلات‌ دانشگاهی‌


‌   ‌برای‌ ورود به‌ دانشگاه‌های‌ انگلستان‌ گذراندن‌ موفقیت‌آمیز امتحانات‌A-Level  حداقل‌ در دو درس‌ الزامی‌ است.

دارندگان‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ از بیشتر كشورها نیز برای‌ ورود به‌ دانشگاه‌های‌ انگلستان‌ باید امتحانات‌ فوق‌ را بگذرانند. البته‌ طی‌ سالیان‌ گذشته‌ در مواردی‌ دانش‌آموزان‌ سال‌های‌ آخر كالج‌ها و دبیرستان‌های‌ جامع‌ از طریق‌ تكمیل‌ برگ‌ مخصوص‌ و جایابی‌ مركز گزینش‌ دانشگاهی‌ (UCCA) مجوز ورود به‌ دانشگاه‌ها را یافتند.

بدین‌ صورت‌ كه‌UCCA  مكاتبات‌ لازم‌ را با دانشگاه‌های‌ انتخابی‌ انجام‌ داده‌ و پس‌ از مدتی‌ متقاضیان‌ واجد شرایط‌ را به‌ دانشگاه‌ معرفی‌ می‌كند و دانشگاه‌ نظرات‌ خود را در مورد عدم‌ پذیرش، پذیرش‌ بدون‌ قید و شرط‌ و یا پذیرش‌ با شرط‌ نمره‌ در دروس‌ مخصوص‌ و مصاحبه‌ اعلام‌ می‌كند.

در صورتی‌ كه‌ نمرات‌ دانشجو از حد نصاب‌ لازم‌ كمتر باشد، دانشگاه‌ در ضمن‌ مصاحبه‌ با دانشجو مشكل‌ را رفع‌ یا او را به‌ دانشگاه‌ها یا كالج‌های‌ دیگر معرفی‌ می‌كند. داوطلبان‌ بالای‌ 23 سال‌ در صورت‌ داشتن‌ سابقه‌ كاری‌ مرتبط‌ با رشته‌ می‌توانند بدون‌ پشت‌ سر نهادن‌ دوره‌های‌ A-Level به‌ عنوان‌Mature Student  وارد دانشگاه‌ شوند.

دوره‌های‌ تحصیلی‌


‌. 1دوره‌های‌ هنری‌ و حرفه‌ای‌ منتهی‌ به مدرک HNC,HND, College Diploma  یا  Higher  Diploma   از دوره‌هایی‌ هستند كه‌ پس‌ از دو یا سه‌ سال‌ تحصیل‌ به‌ دلیل‌ شرط‌ ورود آسان‌تر یاA-Level  با نمره‌ تقریبی‌E)  و(D   طی‌ می‌شود.

: Bachelor .2 با سه‌ سال‌ تحصیل‌ یا چهار سال‌ تحصیل‌ با كار توأم‌ (Sandwich Course) است. البته‌ داوطلبین‌ بدون‌ دارا بودن‌ نمره‌A-Level  می‌توانند در برخی‌ از دانشگاه‌ها دوره‌Bachelor  را به‌ شرط‌ پشت‌ سر نهادن‌ یك‌ سال‌ ابتدایی‌ (Foundation Year) آغاز كنند كه‌ در مجموع‌ این‌ دوره‌ چهار سال‌ تحصیلی‌ است. مدرك‌ دوره‌ Bachelor به‌ دو نوع‌Honours  وOrdinary    تقسیم‌ می‌شود و مدرك‌Honours   خود به‌ چهار نوع‌Second 1 (and 2), First  و Third  تقسیم‌ می‌شود.

بدیهی‌ است‌ كه‌ مدرك‌ Honours - First  بالاترین، وOrdinary   پایین‌ترین‌ سطح‌ را دارد. دوره‌های‌Bachelor   چهار سال‌ تحصیلی‌ وSandwich Course ، علاوه‌ بر سه‌ سال‌ تحصیل، كار نظارت‌ شده‌ در كارخانه‌ را به‌ همراه‌ دارد كه‌ معمولاً‌ به‌ صورت‌ دو شش‌ ماه‌ یا یك‌ سال‌ كارورزی‌ بین‌ سال‌های‌ تحصیل‌ است. این‌ دوره‌ جنبه‌ عملی‌ یا كاربردی‌ و حرفه‌ای‌ دارد و امكان‌ اشتغال‌ بیشتری‌ را فراهم‌ می‌آورد.

: Post Gradute Diploma (PGD) . 3كه‌ اخذ آن‌ بعد از گذراندن‌ دوره‌های‌HD,HNC,HND  در دانشگاه‌های‌ كشور انگلستان‌ میسر است. این‌ دوره‌ می‌تواند اولین‌ مرحله‌ از سیر تحصیلی‌ دوره‌ Master نیز باشد.

: Master .4 برای ورود به‌ این‌ دوره‌ امتحانی‌ صورت‌ نمی‌گیرد، بلكه‌ با توجه‌ به‌ نمرات‌ دوره‌ Bachelor، مصاحبه‌ و نظر معرف‌ها، دانشجو پذیرفته‌ می‌شود.

این‌ دوره‌ به‌ دو صورت‌ ارایه‌ می‌گردد: الف‌ - درس‌ و پژوهش‌(By Course)  ب‌ - با پژوهش‌ .(By  Research)  در حالت‌ اول‌ دانشجو پس‌ از شش‌ ماه‌ حضور در كلاس‌ و موفقیت‌ در امتحانات، پژوهش‌ كوتاه‌ مدتی‌ را انتخاب‌ می‌كند كه‌ پس‌ از دفاع‌ موفقیت‌آمیز از آن، به‌ دریافت‌ مدرك‌Master  نایل‌ می‌شود. اخیراً‌ نظام‌Modular  نیز معرفی‌ شده‌ است. در این‌ نظام‌ (Modular) دانشجو حق‌ انتخاب‌ نوع‌ كلاس‌های‌ درسی‌ را  دارد و با انتخاب‌ حدود 5-6 Modul كه‌ هر كدام‌ در حد سه‌ واحد است، تحصیل‌ آغاز می‌شود و سپس‌ انجام‌ پژوهشی‌ مد نظر قرار می‌گیرد. این‌ دوره‌ معمولاً‌ یك‌ سال‌ طول‌ می‌كشد و شروع‌ آن‌ از اكتبر هر سال‌ است.

در حالت‌By Research   كلاس‌ درسی‌ در كار نیست‌ و تنها كار پژوهشی‌ ارایه‌ می‌شود و طول‌ آن‌ معمولاً‌ دو سال‌ است. این‌ دوره‌ می‌تواند همچون‌ دوره‌ دكترا در اكتبر، ژانویه‌ و آوریل‌ آغاز شود.

5- Master of Engineering (MEng): شامل 4 یا 5 سال تحصیل پس از دوره متوسطه می باشد. این دوره با تاكید بر كار گروهی به منظور ارتقای توانمندی های صنعتی داتشجویان ارائه می گردد. در این دوره دانشجو باید در سال های اول و دوم تحصیل معدل مناسب كسب نماید تا بتواند دوره MEng را ادامه دهد. در غیر این صورت دوره را 3 ساله به پایان برده و مدرك BEng دریافت می نماید.

تفاوت اصلی دوره های 4 و 5 ساله به شرح زیر می باشد:

5-1 تعداد واحدهای گذرانده شده: به این صورت كه در دوره 5 ساله بیشتر و عمیق تر گذرانده می شود.

5-2 نوع پروژه انجام شده: در دوره 4 ساله پایان نامه ارائه نمی شود و فقط یك Disertation كه مشابه گزارش كار آزمایشگاهی است توسط دانشجو ارائه می شود ولی در دوره 5 ساله دانشجویان حدود یك سال در صنعت بر روی یك پروژه به عنوان پروزه فارغ التحصیلی كار می كنند كه در نهایت منجر به ارائه یك پایان نامه می گردد.

‌6- M.Phil : این‌ دوره‌ اولین‌ مرحله‌ دوره‌ دكترا(Ph.D)  است، اما به‌ صورت‌ مستقل‌ نیز بعد از دوره‌های‌Bachelor  یاMaster   در بعضی‌ از دانشگاه‌ها و رشته‌ها ارایه‌ می‌شود.

7-  : Ph.D.  این دوره‌ منحصراً‌ با پژوهش‌ است‌ و در این‌ پژوهش‌ باید مجهولی‌ كشف، یا موضوع‌ جدیدی‌ در یكی‌ از رشته‌های‌ علوم‌ ارایه‌ شود. مدت‌ متوسط‌ این‌ دوره‌ سه‌ سال‌ است‌ و در بعضی‌ موارد برای‌ بالا بردن‌ توان‌ نظری‌ دانشجو چند درس‌ یا سمینار نیز ارایه‌ می‌شود.

در نظام‌ تحصیلی‌ انگلستان‌ اخذ مدرك‌Ph.D.  مستقیماً‌ پس‌ از دوره‌Bachelor  نیز ممكن‌ است، كه‌ در این‌ صورت‌ بایستی‌ وضعیت‌ علمی‌ كاملاً‌ مطلوبی‌ داشته‌ باشد.

 

‌نحوه‌ ارزشیابی‌ مدارك‌ تحصیلی‌

‌‌. 1مدارك‌BTEC Higher, HD, HNC, HND  و كلیه‌ مدارك‌ با 2 یا 3 سال‌ تحصیل‌ كه‌ منجر به‌ اخذ مدرك‌Bachelor  نمی‌شود بعد از دیپلم‌ دبیرستان، "كاردانی" ارزشیابی‌ می‌شود.

‌‌تبصره: مدرك‌Diploma in Art & Design   و دیگر دیپلم‌های‌ هنری‌ با توجه‌ به‌ شرط‌ ورودی‌(داشتن‌ 4 درس‌GCSE  یاFoundation Course  یكساله(( و طول‌ مدت‌ تحصیل‌ سه‌ ساله، "كاردانی" در رشته‌ مربوط‌ ارزشیابی‌ می‌شود.

.2 مدارك‌ ذكر شده‌ در بند یك‌ به‌ همراه Diploma  یک سال‌ تحصیل‌ یا Post Gradute Diploma (PGD)  در مجموع، "كارشناسی" ارزشیابی‌ می‌شود.

.3 مدرک PGD بعد از كارشناسی‌ فقط‌ صحت‌ صدور صادر می‌شود.

4- مدارك MEng 4 ساله تمام وقت با ارائه دیپلم 12 ساله دبیرستان یا مدارك پیش دانشگاهی ایران و یا معادل آن "كارشناسی" ارزشیابی می شود.

5- مدارك MEng 5 ساله تمام وقت با ارائه دیپلم 12 ساله دبیرستان یا مدارك پیش دانشگاهی ایران و یا معادل آن "كارشناسی ارشد" ارزشیابی می شود.

.6 مدارک Master (By Course) با شرط‌ داشتن‌ كارشناسی، "كارشناسی‌ ارشد" ارزشیابی‌ می‌شود.

7- مدرک Master (By Research) وM.Phi با شرط‌ داشتن‌ كارشناسی، "كارشناسی‌ ارشد" ارزشیابی‌ می‌شود.

‌‌تبصره: مدرك‌M.Phil  در صورت‌ دارا بودن‌ كارشناسی‌ ارشد فقط‌ صحت‌ صدور آن‌ تأیید می‌گردد.

8- مدرك‌Architecture Diploma  با دو سال‌ تحصیل‌ بعد ازB.A.  یا معادل‌ آن‌ در معماری، "كارشناسی‌ ارشد" ارزشیابی‌ می‌شود.

9- مدارك‌Ph.D.  با شرط‌ داشتن‌ مدرك‌ كارشناسی‌ ارشد، "دكترا" ارزشیابی‌ می‌شود.

‌تبصره: در صورتی‌ كه‌ مدارك‌ دكترا بدون‌ تحصیل‌ در مقطع‌ كارشناسی‌ ارشد(Master)  و پس‌ از دریافت‌ مدرك‌ كارشناسی‌(Bachelor)  اخذ شده‌ باشد، در ذیل‌ ارزشنامه‌ جمله‌ "این‌ تحصیلات‌ پس‌ از اتمام‌ دوره‌ كارشناسی‌ انجام‌ شده‌ است" قید می‌شود.

‌تبصره: مدارك‌ حرفه‌ای‌ كه‌ بدون‌ تحصیل‌ دانشگاهی‌)آكادمیك ( اخذ شده‌ باشد در هیچ‌ كدام‌ از رشته‌ها ارزشیابی‌ نمی‌شود.

10- مدارك‌ دانشگاه‌ آزاد انگلستان‌(Open University)     فقط‌ در دوره‌ (Bachelor)  كارشناسی‌ (رشته‌های‌ غیر فنی)  با شرط‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ و ارایه‌ گواهی‌ شركت‌ در جلسات‌ حضوری‌ سالیانه، همتراز دانشگاه‌ پیام‌ نور قابل‌ ارزشیابی‌ است‌ و در ارزشنامه‌ عبارت (نیمه‌ حضوری(  ذكر می‌شود.

منبع: http://www.ukstudytoday.com

 
نگارش یافته توسط مدير محتواي ايران پژوهان مجموعه: شرايط زندگي و تحصيل در انگلستان
تعداد بازدید: 8257
چاپ

سیستم آموزشی در انگلستان

سیستم آموزشی در انگلستان به چهار بخش مختلف تقسیم شده است.

Primary Education

Secondary Education

Further Education

Higher Education

بطور قانونی بچه ها در انگلستان بایستی جهت تحصیل دوره ابتدائی و دبیرستان را بگذرانند که از سن 5 سالگی شروع و تا 16 سالگی ادامه دارد .

سیستم آموزشی در انگلستان به چهار Key Stage به صورت زیر تقسیم شده است

· Key Stage 1 - 5 to 7 years old - مدرسه ابتدائی

· Key Stage 2 - 7 to 11 years old - مدرسه ابتدائی

· Key Stage 3 - 11 to 14 years old - دبیرستان

· Key Stage 4 - 14 to 16 years old - دبیرستان

در سن 11 سالگی دانش آموزان به دبیرستان برای تکمیل Key Stage 3 و 4 میروند.

دانش آموزان در پایان هر Key Stage ارزیابی میشوند. مهمترین ارزیابی در سن 16 سالگی انجام میشود درست زمانی که دانش آموزان در حال انجام GCSE's و یا دیپلم در دوره دبیرستانی خود هستند.

زمانی که دانش آموز دوره جی سی ای ای را گذراند میتوانند برای ادامه تحصیل و سپس تحصیلات بالاتر اقدام نمایند و یا اینکه بعد از اتمام دبیرستان مستقیما جذب بازار کار شوند.

توضیحات کاملتری در مورد چار بخش سیستم آموزشی در انگلستان در ذیل آمده است:

آموزش ابتدائی = Primary Education

آموزش ابتدائی در انگلستان از سن 5 سالگی شروع میشود و تا سن اا سالگی ادامه دارد که شامل Key Stage 1 و Key Stage 2 است.

آموزش متوسطه = Secondary Education

از سن 11 تا 16 سالگی دانش آموزان به دبیرستان رفته و Key Stage 3 و 4 را انجام میدهند.که در حقیقت خود را برای رفتن به مرحله GCSE's آماده میکنند

مدرسه ابتدائی و متوسطه برای دانش آموزان در انگلستان اجباری است. بعد از سن 16 سالگی تخصیل در انگلستان اختیاری است.

آموزش تکمیلی = Further Education

زمانی که دانش آموز دوره متوسطه را به پایان رسانید میتوانند برای تحصیلات تکمیلی برای دوره A-Levels – GNVQ's , BTEC's یا دورههای مشابه اقدام کنند.

A-Levels = Advanced Levels

GNVQ's = General National Vocational Qualification

BTEC's = Business and Technology Education Council

در انگلستان دانش آموزانی که فصد ادامه تحصیل در دانشگاه را دارند بایستی دوره تکمیلی بعد از دبیرستان را پشت سر گذارند.

تحصیلات عالی = Higher Education

از آنجا که اهمیت این بخش در این سایت بیشتر از بقیه سطوح آموزشی ذکر شده است ,سعی شده تا در این قسمت اطلاعات بیشتر با جزییات دقیقتری داده شود. واین که تحصیلات عالی برای دانشجویان خارجی در انگلستان به چه صورت است.

اغلب دانش اموزان خارجی که به قصد تحصیل به انگلستان میایند مستقیما و به شرط اینکه تحصیلات متوسطه را در کشور خود (معادل انگلستان) با موفقیت به پایان رسانده باشند , به سیستم آموزش عالی این کشور وارد میشوند.

پیش نیاز جهت ورود به سیستم آموزش عالی انگلستان

هر سطح آموزشی در انگلستان نیازمندیهای منحصر به فرد خود را دارد که بایستی دانش آموز واجد شرایط باشد تا بتواند به آن دوره راه یابد.

لازم به ذکر است سیستم آموزشی در اسکاتلند با انگلستان تفاوت داشته و به لحاظ ساختاری با سیستم آموزشی انگلستان متفاوت است.

سیستم آموزشی در انگلستان:

در زیر تفاوتهای اساسی سیستم آموزشی در انگلستان و آمریکا توضیح داده شده است. از جمله اطلاعاتی در زمینه چهارچوب آموزشی – سطوح آموزشی- امتحانات و منابع مورد نیاز داده شده است.

Primary and Secondary (K-12) Education

سطوح آموزشی ابتدائی و متوسطه

در انگلستان حدود 90% از دانش آموزان در مدارس عمومی (دولتی) تحصیل میکنند.

Publicly-Funded State Schools

مدارس عمومی (دولتی)

حدود 8.5 میلیون دانش آموز در 30 هزار مدرسه در انگلستان و ولز درس میخوانند. در اسکاتلند 830000 دانش آموز در حدود 5000 مدرسه تحصیل میکنند که این شامل مدارس آمادگی (کودکستان) و دیگر مدارس است. در ایرلند شمالی 350 هزار دانش آموز در 1300 مدرسه در حال تحصیلند.

مدارس ابتدائی معمولا دخترانه و پسرانه (مختلط) است ولی مدارس متوسطه ممکن است مختلط یا مجزا باشد.

مدارس غیر مختلط = Single-Sex School

مدارس مختلط = Co-Educational School

مدیریت آموزشی در انگلستان , ولز و اسکاتلند به عهده مسئولین محلی آموزشی است.

Local Education Authority

مسئولین محلی آموزشی

در ایرلند شمالی مدارس به صورت وسیعی به وسیله دارائیهای ملی از طریق 5 برد آموزشی و کتابخانه ای اداره میشوند.

چهار چوب آموزشی در انگلستان , ولز و ایرلند شمالی:

طبق قانون افراد 5 تا 16 ساله بایستی بتوانند از آموزش تمام وقت بهره ببرند. چهار چوب آموزشی در انگلستان در سال 1992 عنوان گردید و کلیه مدارس دولتی موظف به اجرای آن هستد. اگر چه مدارس دولتی ملزم به اجرای آن نیستند. هسته مرکزی چهارچوب آموزشی شامل: انگلیسی , ریاضیات , و علوم است.در ولز زبان ولزی یا ولش هسته مرکزی این چهارچوب آموزشی است. دروس پایه شامل طراحی و تکنولوژی , اطلاعات و تکنولوژی ارتباطات , تاریخ , جغرافیا , زبانهای مدرن خارجی , موسیقی , هنر و طراحی , ورزش , علوم مذهبی و شهروندی است.

اسکاتلند نیز چهارچوبی مشابه را دنبال میکند. اگر چه مدارس میتوانند عناصری اضافه بر این چهار چوب نیز بر اساس نیاز دانش آموزان خود داشته باشند. این چهارچوب شامل زبان ایرلندی در مدارسی که به زبان ایرلندی تکلم میکنند نیز میباشد. بعد از 5 سال آموزش متوسطه از دانش اموزان امتخاناتی در درسهای مختلف امتحاناتی گرفته میشود. که این امتحانات در سطح GCSE's است. GCSE's در واقع یک امتحان است که هر درس جداگانه امتحان گرفته میشود و از طرف افراد غیر وابسته ارزیابی و نمره داده میشود. دانش آموزان معمولا تا ده درس از دروس (حد بالا و پایین ندارد) GCSE's که شامل دروس مختلف از جمله ریاضی و زبان انگلیسی را بایستی بگذرانند. بعد از GCSE's ممکن است دانش آموزان مدرسه را رها کرده یا اینکه جهت ادامه تحصیل در کالجهای فنی حرفه ای اقدام نمایند. و یا اینکه ممکن است دوره های دیگری به نام AS Level در دوره متوسطه را بگذرانند که یک سال طول میکشد. بعد از 2 سال تحصیل دانش آموزان ممکن است دوره A-Levels را بگذرانند که در حقیقت پیش نیاز و دوره آمادگی برای ورود به دانشگاه در انگلستان است.

اسکاتلند :

اسکاتلند سیستم و چهارچوب آموزشی مخصوص به خود و متفاوت از انگلستان , ولز و ایرلند شمالی را دارد. بعد از 7 سال آموزش ابتدائی و چهار سال آموزش متوسطه که هر دو اجباری هم هستند دانش اموزان در سن 15 تا 16 سالگی میبایست مدرک آموزشی اسکاتلند بگیرند که به آن SCE اطلاق میشود.این گواهینامه در کل انگلستان معادل GCSE's و قابل قبول برای ورودی به دانشگاه است.

Scottish Certificate of Education (SCE) = در اسکاتلند

GCSE – A-levels در انگلستان

ریز نمرات و رتبه ها:

مفهوم ریز نمرات در آمریکا متفاوت از انگلستان است و در انگلستان واژه ریز نمره ای که در آمریکا استفاده میشود نا آشنا است. در انگلستان دانش آموزان صرفا در سالی که در آن تحصیل میکنند رتبه بندی نمیشوند. در حال حاضر سیستم و استاندارد ها نتیجه امتحانات زیر هستند .

GCSE
SCE
AS
A-Level examination

به طور کلی روش مرسومی جهت معادل کردن مدارک آموزشی ابتدائی و متوسطه برای کشور انگلستان و آمریکا نیست. سیستم آموزشی کاملا متفاوت و مقایسه آنها بایستی به صورت مشروط باشد. اگر چه به طور کلی 5 GCSE's در انگلستان و گواهینامه آموزشی SCE در اسکاتلند معادل دیپلم از مدارس آمریکا است.

آموزش بعد از دروره متوسطه و آموزش عالی:

Post-secondary and Higher Education

تقریبا 1.8 میلیون دانش آموز در انگلستان در سطح آموزش عالی در حال تحصیلند. حدود یک سوم در سن 18 سالگی به مراکز آموزشی تحصیلات راه پیدا میکنند. این امار در اسکاتلند 50% دانش آموزان است. تعداد دانشجویان بزرگسال که به صورت پاره وقت یا تمام وقت در دانشگاه تحصیل میکنند رو به رشد است. تحصیلات بالاتر یکی از اولویتهای دولت است با این امید که در سال 2010 میزان 50% از افراد در سن 18 تا 30 سالگی جذب این مراکز تحصیلی شوند.

تحصیلات دانشگاهی در مقطع کارشناسی در انگلستان , ولز و ایرلند شمالی مدت 3 سال به طول می انجامد در حالی که در دانشگاه های اسکاتلند 4 سال است در سطوح فوق لیسانس این مدت یکسال و دوره فوق لیسانس ریسرچ مدت 2 سال و دور ه دکتری مدت 3 سال به طول می انجامد .

دوره های حرفه ای شبیه پزشکی , دامپزشکی , حقوق و آموزگاری معمولا مدت 5 سال به طول می انجامد.

آموزش متوسطه در انگلستان

آموزش متوسطه در انگلستان از سن11 سالگی شروع میشود. اگر چه این عمومیت ندارد در بعضی قسمتهای انگلستان از سن 12 یا 13 سالگی شروع میشود.

برای دانش آموزان خارجی که برای تحصیل در سطح متوسطه به انگلستان میایند میتوانند در سن 11 سالگی در این سطح شرکت کنند یا اینکه منتظر بمانند تا در سن 13 سالگی شروع کنند و قبل از اینکه GCSE's که دو سال است را شروع کنند و قبل از آن یک سال در مدرسه درس بخوانند. دوره GCSE's از 14 تا 16 سالگی انجام میشود. از سن 11 تا 14 سالگی دانش آموزان در درسهای موسیقی ریاضی علوم و انگلیسی و غیره شرکت کرده و زمانی که به سن 14 سالگی رسیدند در واقع وارد اولین سال دوره GCSE's یا معادل SCE در اسکاتلند می شوند . GCSE's در واقع امتحاناتی است که دانش و مهارتهای دانش آموز را در دروس زیر ارزیابی می کند . اغلب مدارس روش های مشابه را دنبال میکنند ( زمانی که دآنش آموزان دوره GCSE's را انجام می دهند که این دروس شامل ریاضی , انگلیسی و علوم ( به صورت ترکیبی از زیست شناسی , شیمی و فیزیک است

English – Maths - Sciences (either combined or separate Biology, Chemistry and Physics)

دانش آموزان معمولا تعدادی دروس شامل چهار , پنج درس دیگر را به صورت اضافی انتخاب می کنند و این دروس شامل : زبان فرانسه , آلمانی , مطالعات تجاری , طراحی و تکنولوژی , موسیقی , علوم ورزشی , جغرافیا , تاریخ و دروس دیگری میتواند باشند . در مدارس عمومی دانش آموزان معمولا 5 تا 10 GCSE's را بر اساس توانایی خود انتخاب می کنند در مدارس خصوصی ممکن است تعداد این دروس 11 یا 12 درس باشد که بیشتر بر روی دروس مرتبط با دانشگاهی تا دروس هنری تمرکز دارند .

GCSE's مدت دو سال طول می کشد و به صورت اجباری برای دانش آموزان در انگلستان نمره داده می شود. زمانی که دانش آموز دوره GCSE's را با موفقیت پشت سر گذاشت دو راه دارد یکی اینکه جهت تحصیلات بالاتر اقدام کند یا اینکه مدرسه را رها و به دنبال کار برود.

سیستم آموزشی پیش دانشگاهی

Further Education System

وقتی دانش آموزان در انگلستان به سن 16 سالگی رسیدند و دوره GCSE's را با موفقیت پشت سر گذارندند میتوانند راه های زیر را انتخاب کنند

1 – دنبال کار بروند

2 – به دنبال تحصیل بیشتر رفته

3 - جهت شرکت در دوره های فنی حرفه ای اقدام کنند.

Find work - Academic Qualifications - Vocational Qualifications

اگر دانش آموزان تصمیم به ادامه تحصیل داشتند میتوانند جهت شرکت در دوره های دانشگاهی و یا دوره های فنی حرفه ایی اقدام نمایند .

تحصیلات دانشگاهی:


Academic Qualifications

اغلب مدارس در انگلستان دوره هائی را به نام 6 فرم جهت دانش آموزانی که GCSE's را تکمیل کرده اند برگزار میکنند. کالجها زیادی هستند که این دوره را برای دانش آموزانی که در مدرسه خود 6 فرم را ندارند برگزار میکنند. در انگلستان دانش آموزان معمولا A-Levels را انجام میدهند که پیش نیاز برای راهیابی به تحصیلات دانشگاهی است.

A-Levels مانند GCSE's به مدت 2 سال طول میکشد که به 2 صورت است:

A-Levels کامل = دوره Full A-levels

A-Levels از 6 قسمت و AS Level از 3 قسمت تشکیل شده است.

دانش اموزان عموما 2 تا 3 A-Levels را میگیرند و بسته به توانائیهای تحصیلی ممکن است A-Levels بیشتری را بگیرند. دانش آموزان مدارس عیر دولتی ممکن است تا 5 A-Levels را بگیرند.

دوره Baccalaureate International در انگلستان در بیشتر مدارس به عنوان جایگزینی برای A-Levels ارائه میشود.

رشته های فنی حرفه ای:

Vocational Qualifications

دانش اموزانی که در پی ادامه تصیل رفتن به دانشگاه نیستند میتوانند تحصیلات خود را به تحصیل در دوره های فنی حرفه ای ادامه دهند. این دوره ها شامل:

BTEC Awards
National Vocational Qualification (NVQ)
City and Guilds Qualification
Apprenticeships

اغلب دانش آموزان خارجی که به انگلستان جهت تحصیل میایند این هدف دارند تا بتوانند در دوره های دانشگاهی شرکت کنند.

تحصیلات عالی

Higher Education System

در انگلستان به دلیل وجود صدها دانشگاه امکان تحصیل برای دانش آموزان در رشته های مختلف چه برای داش آموزان خود و چه دانش آموزان خارجی ( بین المللی) را فراهم نموده است. در انگلستان یک سوم دانش آموزان به شکلی به تحصیلات عالی راه میابند که در اسکاتلند این رقم 50% کل دانش اموزان اسکاتلندی است که این امر باعث رقابت شدیدی بین دانش آموزان شده که توصیه میشود تا در فرصت مناسب و سریع جهت ثبت نام اقدام نمایند. در انگستان اغلب دوره های کارشناسی 3 ساله است اگر چه دوره هایی به نام دوره های ساندویچی در حال افزایش بوده که چهار سال است ( شامل سه سال تحصیل و یک سال تجربه کاری است). در حالی که اغلب دوره های کارشناسی در اسکاتلند 4 ساله است.

منبع:http://www.ukstudytoday.com/

 

ایران کنفرانس

confBook

بانك موضوع پايان نامه

معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي علمي

حمايت از پايان نامه ها

بورسهای خارجی

-->