بانك اطلاعات عناوين پايان نامه و پژوهش معرفي پايگاه هاي اطلاعات علمي بخش خدمات وب و seo بخش دانلود رايگان بخش دانلود پروپوزال بخش معرفي دانشگاههاي خارجي و شرايط تحصيل و بورس آنها

 

این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

iranresearches-telegram

محصولات ایران پژوهان را در فروشگاه ببینید
 

 

نگارش یافته توسط مدير محتواي ايران پژوهان مجموعه: منابع آزمون كارشناسي ارشد رشته هاي علوم فني و مهندسي( سراسري و آزاد)
تعداد بازدید: 1612
چاپ

گرایشها و موقعیتهای شغلی کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک

براي اين رشته در آزمون کارشناسی ارشد 1391، نه گرايش تعريف شد كه به ترتيب زير مي‌باشند:

1ـ ساخت و توليد 2ـ طراحي كاربردي 3ـ تبديل انرژي 4ـ مهندسي پزشكي (بيومكانيك) 5ـ سيستم محركه خودرو 6ـ طراحي سيستم تعليق، ترمز و فرمان 7ـ سازه بدنه خودرو 8ـ مكاترونيك 9ـ علمي كاربردي مديريت صنايع چاپ

از بين گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک 3گرايش اول نسبتاً طرفداران بيشتري دارند و همچنين بازار كار و ظرفيت پذيرش براي اين گرايش‌ها بيشتر است.

 

موقعیت شغلی

یک مهندس مکانیک در زمینه های مختلفی فعالیت می کند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ـ طراحی و ساخت تمامی ماشین آلات و قطعات آنها، اعم از ماشین آلات تولیدی تمامی صنایع، لوازم خانگی و تجهیزات پزشکی

ـ طراحی و ساخت تجهیزات مکانیکی نیروگاههای فسیلی، اتمی، خورشیدی، بادی و آبی

ـ طراحی و ساخت تجهیزات و سیستمهای انتقال و تصفیه آب، سیستم های مکانیکی و کنترلی پالایشگاهها و کارخانجات شیمیایی

ـ طراحی و ساخت تأسیسات حرارتی و برودتی ساختمان ها و اماکن، بالابرها و آسانسورها و سیستمهای حمل و نقل.

ـ ساخت ماشین آلات تغلیظ و بازیافت مواد

ـ طراحی و ساخت وسایل و تجهیزات حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی

ـ ساخت تجهیزات دفاعی مانند تانک، راکت و ....

<ـ ساخت روبات ها، بازوهای مکانیکی و سیستم های تولید

به طور کلی محاسبات فنی، طراحی، تهیه نقشه، روش‌های تولید، ساخت قطعات مختلف، آزمایش ماشین‌آلات مختلف، محاسبه و ساخت خودروها، قطارها، هواپیماها، ساخت و طراحی دستگاه‌های فاضلاب، گرم کننده‌های ساختمان، موتورهای احتراق، فناوری لیزر و ... ساخت تمامی تاسیسات صنعتی در دنیا از جمله مهارت‌های فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک می‌باشد.

نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک (سراسری) چاپ

دروس آزمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک

در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه سراسری از 6 تیتر درسی که اکثر آنها خود به چند درس تقسیم می‌شوند، سئوال مطرح می‌شود. دروس آزمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک بصورت زیر می باشد:

 

« زبان عمومی و تخصصی»

تعداد سئوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد 30 سئوال می‌باشد. همان‌طور که از نام درس پیداست، تعدادی از سئوالات این درس زبان عمومی و تعدادی از آن‌ها نیز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصی مهندسی مکانیک می‌باشد. این درس برای گرایش‌های 1 تا 3 و 8 ضریب (1)، برای گرایش‌های 5، 6 و 7 ضریب (2) و برای گرایش‌های 4 و 9 ضریب (3) دارد. بدون تردید اگر دانشجویان در درس زبان حداقل‌هایی را داشته باشند مطالعه و سرمایه‌گذاری در این درس می‌تواند منطقی باشد.

« ریاضیات »

تعداد سئوالات درس ریاضیات در آزمون کارشناسی ارشد سال 91, 20 سئوال بوده که خود این درس به چهار درس ریاضیات عمومی 1، ریاضیات عمومی 2، معادلات دیفرانسیل و ریاضی مهندسی تفکیک می‌شود. برای گرایش‌های 1 تا 3 و 8 و 9 ضریب (2)، برای گرایش‌های 5، 6 و 7 ضریب (3) و برای گرایش 4 ضریب آن (4) می‌باشد. در چند سال اخیر، معمولاً 5 سئوال از درس ریاضی عمومی 1، 5 سئوال از درس ریاضی عمومی 2،  5 سئوال از درس معادلات دیفرانسیل و 5 سئوال از درس ریاضی مهندسی مطرح شده است و به نظر نمی‌رسد این روند در سال‌های آینده تغییر زیادی بکند. کتاب‌های توماس، آدامز، لیت هولد، مارون، دمیدوویچ و سیلورمن از منابع مهم دروس ریاضی عمومی 1و2، کتاب‌های سیمونز و بویس از منابع مهم درس معادلات دیفرانسیل و کتاب کرویت سیک مهمترین مرجع تدریس درس ریاضی مهندسی می‌باشند. هرچند در اکثر دانشگاه‌ها خیلی از اساتید کتاب‌های تألیفی خود را نیز به عنوان منبع معرفی می‌کنند.

« دروس حرارت و سیالات »

این دروس خود به سه درس مکانیک سیالات، ترمودینامیک و انتقال حرارت تفکیک می‌شود. که مجموعاً از آنها 20 سئوال درآزمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک مطرح می‌شود. دارای ضریب 3 برای گرایش‌های تبدیل انرژی، مهندسی پزشکی، سیستم محرکه خودرو، ضریب (2) برای گرایش‌های طراحی کاربردی، مکاترونیک و سازه بدنه خودرو و دارای ضریب (1) برای گرایش‌های ساخت و تولید و طراحی سیستم‌های تعلیق ترمز و فرمان می‌باشد.

 

مکانیک سیالات

تعداد سئوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد حدوداً 7 سئوال می‌باشد. منابع مهم این درس در دانشگاه‌های مختلف کتاب‌های سیالات فاکس، سیالات ایروینگ اچ شیمز و استریتر، وایلی ترجمه مهندس علیرضا انتظاری، فرانک ام وایت ترجمه کریم موسوی نسب و مکانیک سیالات تألیف مجید ملکی می‌باشند، که هر کدام از آن‌ها در بخش‌هایی کامل و در برخی فصول دارای ضعف هستند.

ترمودینامیک

تعداد سئوالات این درس در آزمون حدوداًًَ 7 سئوال می‌باشد. از مهمترین دروس برای گرایش‌های تبدیل انرژی، مهندسی پزشکی و سیستم محرکه خودرو می‌باشد، منابع مهم این درس در دانشگاه‌ها کتاب‌های ترمودینامیک تألیف سنجل، ترمودینامیک تألیف ون وایلن می‌باشند که بیشتر کتاب‌هایی مبتنی بر تفهیم و تشریح مطالب درسی می‌باشند و به زعم بسیاری غیر از مورد ترمودینامیک تألیف سنجل بقیه به لحاظ حل مسئله دچار فقر هستند و این موضوع اصلاً مطلوب داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد نیست.

انتقال حرارت

تعداد سئوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک معمولاً  6 سئوال می‌باشد. از منابع مهم این درس در دانشگاه‌های مختلف به کتاب‌های انتقال حرارت تألیف اینکروپرا، انتقال حرارت تألیف هولمن می‌توان اشاره کرد.

 

« دروس جامدات »

این درس خود به سه درس استاتیک، مقاومت مصالح و طراحی اجزاء تفکیک می‌شود، که در آزمون کارشناسی ارشد 20 سئوال از این درس مطرح می‌شود. ضرایب آن‌ها برای گرایش طراحی کاربردی، سیستم‌های تعلیق، ترمز و فرمان و سیستم محرکه خودرو و مدیریت صنایع چاپ (3)، ضریب این دروس برای گرایش سازه بدنه خودرو و مهندسی پزشکی (4) و برای گرایش‌های ساخت و تولید، تبدیل انرژی و مکاترونیک (2) می‌باشد.

 

استاتیک

تعداد سئوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد در حدود 7 سئوال می‌باشد. این درس از جمله دروسی می‌باشد که دانشجویان رشته مکانیک در سال‌های اولیه تحصیل آن را یاد می‌گیرند، تسلط به جبر بردارها، آشنایی با مثلثات و مفاهیم فیزیک و قوانین نیوتن از جمله نکاتی است که در این درس باید مد نظر قرار گیرد. همچنین اکثر سئوالات این درس مبتنی بر شکل می‌باشد. منابع مهم این درس کتاب‌های استاتیک جانستون، استاتیک مریام و استاتیک (شیمز) می‌باشند. این درس مباحثی نظیر روابط تعادل هیدرواستاتیک، خرپاها، تیرها، کابل‌ها و زنجیرها، اصطکاک، خواص سطوح و کار مجازی را مورد بررسی قرار می‌دهد. کمی تمرین و تسلط نسبی به فرمول‌ها و روبه‌رو شدن با مسائل متنوع می‌تواند داوطلب را آماده پاسخگویی به تست‌های آزمون ارشد بکند.

مقاومت مصالح

تعداد سئوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 6 سئوال می‌باشد. مطالب این درس در مورد تنش، کرنش، بارگذاری، پیچش، خمش، برش، خیزتیرها، روش‌های انرژی و ستون‌ها می‌باشد. تسلط کامل به مفاهیم و روابط برداری، آشنایی نسبی با دروس ریاضی عمومی و معادلات دیفرانسیل برای ورود به مطالعه این درس کاملاً ضروری می‌باشد. منابع مهم این درس در دانشگاه‌های معتبر کتاب‌های بیرجانسون، ایگور پوپوف (ترجمه شاپور طاحونی)، کتاب مقاومت مصالح تیمو شینکو و کتاب مقاومت مصالح دکتر حجت‌ا... عادلی می‌باشند.

طراحی اجزاء

تعداد سئوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد حدوداً 7 سئوال می‌باشد. منابع مهم این درس کتاب‌های طراحی اجزای شیگلی، کتاب طراحی اجزاء تألیف جوزف ادوارد تیسلگی و همچنین اصول طراحی ماشین تألیف پ ـ آرلف می‌باشند. همان‌طور که از نام این درس پیداست مطالب آن راجع‌به طراحی انواع قطعات و اجزای مکانیکی می‌باشد. طراحی دینامیکی اجزاء، طراحی پیچ‌ها و پین‌ها، طراحی جوش‌ها، فنرها، یاتاقان‌ها و روانکاری چرخ‌دنده‌ها، محورها، کلاچ و ترمز از جمله مباحثی هستند که در این درس مورد بررسی قرار می‌گیرند.

دینامیک و ارتعاشات

این عنوان به چهار درس تفکیک می‌شود که عبارتند از: دینامیک، ارتعاشات، دینامیک ماشین و کنترل، ضرایب آنها برای گرایش‌های طراحی کاربردی و تبدیل انرژی (2)، برای گرایش‌های بیومکانیک، سازه بدنه خودرو و مکاترونیک (3)، برای گرایش طراحی سیستم‌های تعلیقی، ترمز و فرمان (4) و برای گرایش ساخت و تولید (1) می‌باشد.

 

دینامیک

تعداد سئوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد در حدود 5 سئوال می‌باشد. منبع مهم این درس کتاب‌ دینامیک تالیف مریام می‌باشد. به دلیل پیچیدگی در بعضی مفاهیم و مسائل و عدم ارایه مطالب تستی در کتاب‌ فوق داوطلبان آزمون ارشد با کمی مشکل در تست زنی مواجه هستند. آقای دکتر کبیریان با تجربه‌ای بالا در تدریس این درس در دانشگاه‌ها و کلاس‌های کنکور با زحمتی فراوان کتابی خلاصه و مفید برای داوطلبان آماده کرده است. در این کتاب با جمع‌آوری 660 پرسش چهارگزینه ای شامل 600 سوال  با پاسخ تشریحی و 60 سوال با پاسخ کلیدی، ضمن آموزش ساده و روان مطالب، سعی شده داوطلبان آزمون ارشد با هر نوع سئوال در این زمینه آشنا شوند.

 

ارتعاشات

تعداد سئوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد 5 سئوال می‌باشد. از این درس به غیر از رشته مکانیک، برای رشته مهندسی هواوفضا نیز سئوال طرح می‌شود. منبع مهم این درس در دانشگاه‌ها کتاب‌ ارتعاشات تالیف تامسون می‌باشد. بیشتر سئوالات این درس مبتنی بر فرمول و محاسبات می‌باشندو تسلط بر فرمول‌ها و دقت در محاسبات نقش مهمی در موفقیت این درس دارد. حجم این درس خیلی بالا نیست و در چهار فصل جمع‌بندی می‌شود.

دینامیک ماشین

از این درس در آزمون کارشناسی ارشد 5  سئوال مطرح می‌شود و منبع مهم این درس کتاب‌ دینامیک تالیف مارتین می‌باشد، که کتاب‌ نسبتاً مناسبی در این زمینه است. مفاهیم این درس به قوانین و روابط مکانیکی حاکم در ماشین‌ها اشاره می‌کند. تقریباً تمامی تست‌های این درس مبتنی بر شکل و محاسبه هستند و البته فهمیدن مطالب تئوری نیز نقش مهمی در پاسخگویی به تست‌های این درس دارد.

 کنترل

از این درس در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 5 سئوال مطرح می‌شود. کتاب‌های اوگاتا، درف، بنجامین‌کو از منابع معروف دانشگاهی این درس هستند و هر کدام در فصولی خاص مطالب را خوب توضیح داده‌اند، ولی به دلیل ترجمه بودن تمام این کتاب‌ها، مشکلاتی در آن‌ها دیده می‌شود. کتاب کنترل خطی دکتر هومن سجادیان استاد دانشگاه خواجه‌نصیر، عصاره‌ای مفید از کتاب‌های فوق است که با اضافه کردن تعداد زیادی تست‌ حل شده و آموزش مطالب با زبانی ساده‌تر می‌باشد .

 

« مجموعه دروس تخصصی ساخت و تولید »

این درس شامل 8 درس می‌باشد که مجموعاً از آنها 20 تست در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک مطرح می‌شود. ضریب آن‌ها برای گرایش ساخت و تولید (4)، برای گرایش بیومکانیک و مدیریت صنایع چاپ (3)، برای گرایش مکاترونیک (2) و برای سایر گرایش‌ها صفر می‌باشد. این دروس به شرح زیر هستند.

 

ماشین ابزار

همان‌طور که از نام این درس پیداست، مطالب آن مربوط به قطعات، تجهیزات و ساختمان کلی ماشین‌ها (ماشین‌های فرزکاری، تراشکاری و ...) می‌باشد. معمولاً 4 سئوال هر ساله از این درس درآزمون کارشناسی ارشد مطرح می‌شود که بیشتر آن‌ها مبتنی بر مفاهیم تئوری و برخی بر پایه اشکال و نمودارها هستند. منبع مهم این درس، کتاب توانایی ماشین‌کاری تألیف محمدرضازاد فرد می‌باشد.

 

قالب پرس

از این درس معمولاً 2 سئوال در آزمون مطرح می‌شود و مطالب آن بیشتر در مورد قالب‌ها، قابلیت کشش ورق، عملیات برش، قالب‌های برش،انواع پرس‌ها و مواد مورد استفاده در ساخت قالب‌ها و پرس‌ها می‌باشد. منبع مهم این درس جزوه طراحی قالب‌های پرس دانشگاه امیرکبیر دکتر ملایی است.

علم مواد (متالوژی و عملیات حرارتی)

تعداد سئوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 4 سئوال می‌باشد مطالب آن در مورد شناخت مواد، خواص مکانیکی مواد آلیاژ‌ها، فلزات، عملیات حرارتی، خوردگی و مواد غیرفلزی می‌باشد. معمولاً دو یا سه سئوال آن از مطالب حفظ کردنی و دو یا یک سئوال آن از تست‌هایی که دارای محاسبه کمی هستند، مطرح می‌شود. منابع مهم این درس کتاب‌های اصول علم مواد تألیف حسین تویسرکانی، اصول و کاربرد عملیات حرارتی تألیف دکتر گلعذار می‌باشند.

 

ماشین‌های کنترل عددی

از این درس در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 2 سئوال مطرح می‌شود. منابع مهم این درس کتاب‌های ماشین‌های کنترل عددی تألیف محسن لطفی، برنامه‌نویسی ماشین‌های کنترل عددی کامپیوتری تألیف مهندس روح‌ا... پناهی جزوه CNC   دانشگاه تبریز دکتر شبگرد هستند. معرفی سیستم‌های کنترل عددی، اجزای اصلی ماشین‌های کنترل عددی، اصول برنامه‌نویسی در ماشین‌های تراش و فرز CNC  ، از رئوس مطالب این کتاب می‌باشد. درست است که فقط 2 سئوال از این درس در آزمون مطرح می‌شود ولی به همین نسبت نیز مطالب آن کم حجم‌تر و ساده‌تر نسبت به سایر دروس می‌باشد.

 

اندازه‌گیری

از این درس نیز در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 2 سئوال مطرح می‌شود و همان‌طور که از نام آن پیداست مطالب آن مربوط به وسایل اندازه‌گیری‌های مختلف می‌باشد. منابع مهم این درس جزوه اندازه‌گیری دکتر امیر عبداللـه و جزوه دکتر مهران محبوب خواه می‌باشند. این درس نیز همانند ماشین‌های کنترل عددی حجم مطالب آن کم و مطالب آن ساده است.

 

تولید مخصوص

از این درس در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 2 سئوال مطرح می‌شود، منبع این درس جزوه تولید مخصوص دانشگاه امیرکبیر دکتر امیرعبداللـه و کتاب روش‌های ماشینکاری مدرن ترجمه فرزاد بیغال می‌باشد.

 

هیدرولیک و نیوماتیک

از این درس در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 2 سئوال مطرح می‌شود، منابع مهم این درس هیدرولیک صنعتی تألیف احمدرضا مدینه، جزوات هیدرولیک و نیوماتیک تألیف فستو می‌باشند.

 

مدیریت تولید

از این درس در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 2 سئوال مطرح می‌شود، منابع مهم این درس کتاب برنامه‌ریزی تولید تألیف احمد ماکوئی، جزوه دانشگاه تبریز دکتر قنبری و جزوه درسی دانشگاه امیرکبیر می‌باشند.

 

ضرایب و گرایش های مجموعه مهندسی مکانیک (آزمون سراسری)

رديف

نام درس

ضريب درس در كنكور

ساخت و توليد

طراحي كاربردي

تبديل انرژي

1

زبان عمومي و تخصصي

1

1

1

2

رياضيات

2

2

2

3

حرارت و سيالات (ترموديناميك، مكانيك سيالات و ...)

1

2

3

4

جامدات (استاتيك، مقاومت مصالح و ...)

2

3

2

5

ديناميك و ارتعاشات (ديناميك، ارتعاشات و ...)

1

2

2

6

ساخت و توليد (ماشين ابزار، قالب پرس، ...)

4

0

0

 

رديف

نام درس

ضريب درس در كنكور

مهندسي پزشكي ـ بيومكانيك

سيستم محركه خودرو

طراحي سيستم‌هاي تعليق، ترمز و فرمان

1

زبان عمومي و تخصصي

3

2

2

2

رياضيات

4

3

3

3

حرارت و سيالات (ترموديناميك، مكانيك سيالات و ...)

3

3

1

4

جامدات (استاتيك، مقاومت مصالح و ...)

4

3

3

5

ديناميك و ارتعاشات (ديناميك، ارتعاشات و ...)

3

2

4

6

ساخت و توليد (ماشين ابزار، قالب پرس، ...)

3

0

0

 

رديف

نام درس

ضريب درس در كنكور

سازه بدنه خودرو

مكاترونيك

علمي كاربردي مديريت صنايع چاپ

1

زبان عمومي و تخصصي

2

1

3

2

رياضيات

3

2

2

3

حرارت و سيالات (ترموديناميك، مكانيك سيالات و ...)

2

2

0

4

جامدات (استاتيك، مقاومت مصالح و ...)

4

2

3

5

ديناميك و ارتعاشات (ديناميك، ارتعاشات و ...)

3

3

3

6

ساخت و توليد (ماشين ابزار، قالب پرس، ...)

0

2

3

 


نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک (ویژه دانشگاه آزاد)

مجموعه مهندسی مکانیک در دانشگاه آزاد دارای گرایشهای زیر است:

1- تبدیل انرژی

2- ساخت و تولید

3- طراحی کاربردی

 

نام دروس و ضرایب مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد:

رديف

نام درس

ضريب درس در كنكور

تبديل انرژي

ساخت و توليد

طراحي كاربردي

1

زبان تخصصي انگليسي

1

1

1

2

رياضي

2

2

2

3

حرارت و سيالات*

4

1

2

4

جامدات**

2

2

3

5

ديناميك و ارتعاشات***

2

1

2

6

محاسبات عددي

2

صفر

صفر

7

ساخت و توليد****

صفر

4

صفر

 

* حرارت و سیالات شامل: ترموديناميك، مكانيك سيالات، انتقال حرارت

** جامدات شامل : استاتيك، مقاومت مصالح، طراحی اجزا

*** دینامیک و ارتعاشات شامل: ديناميك، ارتعاشات، دینامیک ماشین، کنترل

**** ساخت و تولید شامل: ماشين ابزار، قالب پرس، علم مواد، ماشینهای کنترل عددی، اندازه گیری، تولید مخصوص، هیدرولیک و نیوماتیک، مدیریت تولید

  منبع:http://www.modaresanesharif.ac.ir/

ایران کنفرانس

confBook

بانك موضوع پايان نامه

معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي علمي

حمايت از پايان نامه ها

بورسهای خارجی

RssFeed

-->