بانك اطلاعات عناوين پايان نامه و پژوهش معرفي پايگاه هاي اطلاعات علمي بخش خدمات وب و seo بخش دانلود رايگان بخش دانلود پروپوزال بخش معرفي دانشگاههاي خارجي و شرايط تحصيل و بورس آنها

 

این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

iranresearches-telegram

محصولات ایران پژوهان را در فروشگاه ببینید
 

 

نگارش یافته توسط مدير محتواي ايران پژوهان مجموعه: منابع آزمون كارشناسي ارشد رشته هاي علوم فني و مهندسي( سراسري و آزاد)
تعداد بازدید: 1552
چاپ

گرایشها و موقعیتهای شغلی کارشناسی ارشد مهندسی مواد

در آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه سراسری رشته‌ي مهندسي مواد 5 درس به عنوان مواد درسي آزمون در نظر گرفته شده است. ضرايب تمام درس‌ها در تمام گرايش‌ها، 1 مي‌باشد، اين رشته در مقطع كارشناسي ارشد داراي 8 گرايش زير است:

1ـ شناسايي و انتخاب مواد مهندسي

2ـ شكل دادن فلزات

3ـ جوشكاري

4ـ استخراج فلزات

5ـ مهندسي مواد ـ خوردگي و حفاظت از مواد

6ـ مهندسي مواد ـ سراميك

7ـ مهندسي مواد ـ ريخته‌گري

8ـ مهندسي پزشكي ـ بيومواد

 

«موقعیت شغلی»

فارغ‌التحصيلان كارشناسي ارشد مهندسي مواد مي‌توانند جذب مراكز استخراج و توليد انواع مواد فلزي، كارخانجات مختلف صنايع فلزي و محصولات سراميکی، شركت نفت، وزارت صنايع و معادن شوند. شركت‌هاي بزرگي مانند ذوب آهن اصفهان، مجتمع مس سرچشمه، آلومينيوم اراك، صنايع دفاع، شركت‌هاي كشتي‌سازي، هواپيمايي، صنايع پلاستيك و كامپوزيت، كارخانجات چيني‌سازي، كاشي‌سازي، شيشه‌سازي، آجر سازي، از مكان‌هاي ديگر جذب فارغ‌التحصيلان رشته مهندسی مواد می باشند.

نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد مهندسی مواد (سراسری) چاپ

نام دروس کارشناسی ارشد مهندسی مواد

« زبان عمومی و تخصصی »

تعداد سئوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد رشته مهندسی مواد 30 سئوال می‌باشد. همان‌طور كه از نام درس پیداست، تعدادی از سئوالات این درس زبان عمومی و تعدادی از آن‌ها نیز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصی مهندسی مواد می‌باشد. بدون تردید اگر دانشجویان در درس زبان حداقل‌هایی را داشته باشند مطالعه و سرمایه‌گذاری در این درس می‌تواند منطقی باشد.

 

« ریاضیات »

( ریاضی 1 و2، معادلات دیفرانسیل و ریاضی مهندسی )

تعداد سئوالات این درس در آزمون كارشناسی ارشد 20 سئوال می‌باشد كه خود این درس به چهار درس ریاضیات عمومی 1، ریاضیات عمومی 2، معادلات دیفرانسیل و ریاضی مهندسی تفكیك می‌شود. در سالیان خیلی دور سئوالات این درس از چهار عنوان درسی ریاضی عمومی 1، ریاضی عمومی 2، معادلات دیفرانسیل و ریاضیات مهندسی طرح می‌شد. در چند سال اخیر تا قبل از آزمون اسفند 88، هر 20 سئوال از درس ریاضیات مهندسی انتخاب می‌شد اما از آزمون كارشناسی ارشد 89 (اسفند 88) مجدداً تصمیم بر این شد كه در آزمون كارشناسی ارشد 89، 5 سئوال از درس ریاضی عمومی 1، 5 سئوال از درس ریاضی عمومی 2، 5 سئوال از درس معادلات دیفرانسیل و 5 سئوال از درس ریاضی مهندسی مطرح شده است و به نظر نمی‌رسد این روند در سال‌های آینده تغییر زیادی بكند. كتاب‌های توماس، آدامز، لیت هولد، مارون، دمیدوویچ از منابع مهم دروس ریاضی عمومی 1و2، كتاب‌های سیمونز و بویس از منابع مهم درس معادلات دیفرانسیل و كتاب كرویت سیك مهمترین مرجع تدریس درس ریاضی مهندسی می‌باشند. هرچند در اكثر دانشگاه‌ها خیلی از اساتید كتاب‌های تألیفی خود را نیز به عنوان منبع معرفی می‌كنند.


« خواص فیزیكی مواد »

تعداد سئوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 20 سئوال می‌باشد. منابع مهم این درس كتاب‌های خواص فیزیكی تألیف ریدهیل و همچنین كتاب خواص فیزیكی تألیف آونر و كتاب ویلیام كلیستر می‌باشد. حجم مطالب این درس نسبت به دو درس تخصصی دیگر بیشتر می‌باشد و به همین نسبت، مدت زمانی كه طول می‌كشد تا داوطلب در این درس به تسلط برسد بیشتر از دو درس دیگر است. در این درس كه در سالیان اخیر عنوان آن از خواص فیزیكی و استحاله فازها به خواص فیزیكی تغییر یافته، روند سئوالات هر ساله مفهومی‌تر شده است.

« خواص مكانیكی مواد »

تعداد سئوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی 20 سئوال می‌باشد. منابع مهم این درس كتاب‌های متالوژی مكانیكی دیتر ترجمه شهره شهیدی و كتاب تغییر شكل و مكانیزم‌های شكست مواد تألیف هرت برگ ترجمه علی اكبر اكرامی می‌باشند. حجم این درس به نسبت درس خواص فیزیكی كم‌تر است و رسیدن به درصد بالا در این درس با مطالعه‌ی دقیق مطالب به راحتی امكان‌پذیر است. كتاب‌های منابع در این درس به لحاظ ترجمه بودن و وجود مطالب اضافی (غیر كنكوری) خیلی برای مطالعه در زمان كوتاه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد مناسب نیستند.

« شیمی فیزیك و ترمودینامیك »

تعداد سئوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی 20 سئوال می‌باشد. منبع این درس كتاب گسكل می‌باشد. حجم این درس نیز تقریباً زیاد است و بیشتر مطالب آن مربوط به قوانین ترمودینامیك، روابط و فرمول‌های مختلف و بررسی نمودارهای مربوطه می‌باشد. معمولاً داوطلبان رشته‌ی مواد این درس را بعضاً سخت‌تر از درس خواص فیزیكی و خواص مكانیكی می‌دانند. دقت و تسلط نسبی بر بعضی فرمول‌های ریاضی برای حل تست‌های محاسباتی این درس لازم است. منابع این درس كتاب‌های مقدمه‌ای بر ترمودینامیك مواد 1 و 2 تألیف دیوید گسكل می‌باشند.

 

ضرایب دانشگاه سراسری کارشناسی ارشد مهندسی مواد

نام درس

ضريب درس در كنكور

شناسايي و انتخاب مواد مهندسي

شكل دادن فلزات

جوشكاري

استخراج فلزات

زبان عمومي و تخصصي

1

1

1

1

رياضي

1

1

1

1

خواص فيزيكي مواد

1

1

1

1

خواص مكانيكي مواد

1

1

1

1

شيمي فيزيك و ترموديناميك

1

1

1

1

 

نام درس

ضريب درس در كنكور

خوردگي و حفاظت از مواد

سراميك

ريخته‌گري

مهندسي پزشكي ـ‌ بيومواد

زبان عمومي و تخصصي

1

1

1

1

رياضي

1

1

1

1

خواص فيزيكي مواد

1

1

1

1

خواص مكانيكي مواد

1

1

1

1

شيمي فيزيك و ترموديناميك

1

1

1

1

نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد مهندسی مواد (ویژه دانشگاه آزاد)

مجموعه مهندسی مواد در دانشگاه آزاد دارای گرایشهای زیر است:

1- مهندسی مواد - جوشکاری

2- مهندسی مواد - شناسایی و انتخاب مواد مهندسی

3- مهندسی مواد - سرامیک

4- مهندسی مواد - مهندسی خوردگی و حفاظت مواد

 

نام دروس و ضرایب مهندسی مواد در کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد:

نام درس

ضريب درس در كنكور

جوشكاري

شناسايي و انتخاب مواد مهندسي

سراميك

خوردگي و حفاظت مواد

زبان تخصصي انگليسي

2

2

2

2

رياضيات مهندسي

4

4

4

4

شيمي فيزيك و ترموديناميك

3

3

3

4

خواص فيزيكي مواد

3

3

3

2

خواص مكانيكي مواد

3

3

3

3

استحاله فازها و نمودارهاي تعادلي

3

3

4

2

تخصصي كارشناسي

5

4

5

4

منبع:http://www.modaresanesharif.ac.ir/

ایران کنفرانس

confBook

بانك موضوع پايان نامه

معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي علمي

حمايت از پايان نامه ها

بورسهای خارجی

RssFeed

-->