بانك اطلاعات عناوين پايان نامه و پژوهش معرفي پايگاه هاي اطلاعات علمي بخش خدمات وب و seo بخش دانلود رايگان بخش دانلود پروپوزال بخش معرفي دانشگاههاي خارجي و شرايط تحصيل و بورس آنها

 

این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

iranresearches-telegram

محصولات ایران پژوهان را در فروشگاه ببینید
 

 

نگارش یافته توسط مدير محتواي ايران پژوهان مجموعه: منابع آزمون كارشناسي ارشد رشته هاي علوم فني و مهندسي( سراسري و آزاد)
تعداد بازدید: 1992
چاپ

گرایشها و موقعیتهای شغلی کارشناسی ارشد مهندسی عمران

موقعیت شغلی فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد مهندسی عمران

فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی عمران می‌توانند در طراحی و مشاوره، پیمان كاری، نظارت و اجرای ساخت انواع سازه‌های كوچك و بزرگ، وزارت راه،وزارت نیرو، وزارت مسكن و شهرسازی، شهرداری‌ها، سازمان آب و فاضلاب سازمان‌های مختلف دولتی و خصوصی مشغول به كار شوند. فعالیت در شركت‌های خصوصی مهندسان مشاور پروژه‌های بزرگ دولتی از دیگر موارد شغلی این رشته می‌شود.

 

 

گرایشهای رشته مهندسی عمران مقطع کارشناسی ارشد:

♦ سازه
♦ مهندسی زلزله
♦ مکانیک خاک و پی
♦ راه و ترابری
♦ مهندسی آب
♦ سازه های هیدرولیکی
♦ سازه های دریایی
♦ برنامه ریزی حمل و نقل
♦ مهندسی مدیریت و ساخت
♦ مهندسی محیط زیست
♦ مهندسی رودخانه
♦ مهندسی آب و فاصلاب
♦ مهندسی سواحل (در دفترچه سال 92 اضافه شده است.)
♦ مهندسی خطوط راه آهن (در دفترچه سال 92 اضافه شده است.)

نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد مهندسی عمران (سراسری) چاپ

دروس کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران

دروس این رشته در آزمون كارشناسی ارشد دانشگاه سراسری دستخوش تغییراتی از سال 1383 شد و دروس پی‌سازی، هیدرولیک، طراحی سازه‌های فولادی و بتنی، راه‌سازی و روسازی از دروس امتحانی داوطلبان آزمون كارشناسی ارشد این رشته حذف شد، ولی ظاهراً مسئولین امر پشیمان شده!؟ و مجدداً از آزمون بهمن 1388 این دروس را جزء مواد امتحانی آزمون كارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران قرار دادند. ضریب تمام دروس برای رشته مهندسی عمران در تمامی گرایش‌ها (1) می‌باشد.

 

«زبان عمومی و تخصصی »

تعداد سئوالات این درس در آزمون

« ریاضیات »

تعداد سئوالات این درس در آزمون كارشناسی ارشد مهندسی عمران 15 سئوال می‌باشد كه خود این درس به سه درس ریاضیات عمومی 1، ریاضیات عمومی 2 و معادلات دیفرانسیل تفكیك می‌شود. در چند سال اخیر، معمولاً 5 یا 6 سئوال از درس ریاضی عمومی 1، 4 یا 5 سئوال از درس ریاضیات عمومی 2 و 5 سئوال از درس معادلات دیفرانسیل مطرح شده است و به نظر نمی‌رسد این روند در سال‌های آینده تغییر زیادی بكند. كتاب‌های توماس، آدامز، لیت هولد، مارون، دمیدوویچ از منابع مهم دروس ریاضی عمومی 1و2 و كتاب‌های سیمونز و بویس از منابع مهم درس معادلات دیفرانسیل هستند. هرچند در اكثر دانشگاه‌ها خیلی از اساتید كتاب‌های تألیفی خود را نیز به عنوان منبع معرفی می‌كنند.


مکانیک جامدات (مقاومت مصالح 1، تحلیل سازه ها 1)

« مقاومت مصالح 1 »

این درس از دروسی است كه به طور ثابت در تمامی سئوالات كنكورهای 20 سال اخیر جزء مواد امتحانی در نظر گرفته شده است. تعداد سئوالات آن در آزمون 10 سئوال می‌باشد. مطالب این درس در مورد تنش، كرنش، بارگذاری، پیچش، خمش، برش، خیزتیرها، روش‌های انرژی و ستون‌ها می‌باشد. بدون فراگیری این درس فهم درس تحلیل‌سازه‌ها و یا در بعضی مباحث طراحی سازه‌های فولادی و بتنی با مشكلات زیادی همراه خواهد بود. تسلط كامل به مفاهیم و روابط برداری، آشنایی نسبی با دروس ریاضی عمومی، استاتیك و معادلات دیفرانسیل برای ورود به مطالعه این درس كاملاً ضروری می‌باشد. منابع مهم این درس در دانشگاه‌های معتبر كتاب‌های بیرجانسون، ایگور یوپوف (ترجمه شاپور طاحونی) و كتاب مقاومت مصالح دكتر حجت‌ا... عادلی می‌باشند.

« تحلیل سازه‌ها 1»

تعداد سئوالات این درس درآزمون مهندسی عمران 10 سئوال می‌باشد. تسلط بر مباحث استاتیك و تا حدودی مقاومت مصالح به نوعی پیش نیاز یادگیری این درس می‌باشد. اكثر تست‌های این درس از نوع محاسباتی هستند. از منابع مهم این درس در دانشگاه‌های مختلف كتاب تحلیل سازه‌ها دكتر حجت‌ ا... عادلی، اعمال اتصالات قیچی در تحلیل ماتریسی سازه‌ها دكتر واهاك سیمونیان و تحلیل سازه‌ها تألیف شاپور طاحونی می‌باشند. تقریباً تمامی این منابع به لحاظ كمی تعداد مسائل حل شده دچار مشكل هستند و با توجه به اینكه رسیدن به تسلط در حل مسئله، از اركان ضروری موفقیت در این درس می‌باشد،

 

مکانیک خاک و پی سازی

« مکانیک خاک »

سوالات این درس در آزمون سراسری همراه با درس پی سازی آورده می شود و به طور میانیگین تعداد سوالات این درس حدودا 12 سوال می باشد. تا قبل از اینكه درس پی‌سازی مجدداً به عنوان مواد آزمونی كارشناسی ارشد در این درس مطرح شود تعداد سئوالات این درس 20 سئوال بود. سئوالات این درس معمولاً در دو تیپ 1ـ مفهومی و حفظ كردنی 2ـ محاسباتی، ارایه می‌شود و تقریباً نسبت آن‌ها در آزمون مساوی است. منابع مهم این درس كتاب اصول مهندسی مكانیك خاك تألیف براجا ام داس ترجمه اردشیر اطیابی، مكانیك خاك تألیف دكتر كامبیز بهنیا، دكتر امیر محمد طباطبایی و مكانیك خاك تألیف رضا ابن جلال می‌باشند.

« پی‌سازی »

این درس از جمله دروسی می‌باشد كه از آزمون 1388 مجدداً به عنوان مواد آزمون كارشناسی ارشد برای دانشجویان رشته عمران در نظر گرفته شد. مطالب آن نزدیك به درس مكانیك خاك می‌باشد، حتی چند فصل آن را می‌توان به نوعی مشترك با فصول درس مكانیك خاك دانست. از این رو سئوالات آن نیز با این درس به صورت مشترك مطرح می‌شود. اگر بخواهیم تست‌های خاك و پی را از هم جدا كنیم شاید بتوانیم اینگونه بگوییم 8 تست از 20 سئوال خاك و پی به درس پی‌سازی اختصاص دارد. منابع معروف آن كتاب‌های مهندسی پی تألیف براجاام داس ترجمه شاپور طاحونی، مهندسی پی تألیف دكتر فاخر، مهندسی پی تألیف باولز می‌باشد كه به عنوان كتاب‌های دانشگاهی قابل توجه هستند ولی برای آمادگی در آزمون كارشناسی ارشد خیلی جالب به نظر نمی‌رسند.

مکانیک سیالات و هیدرولیک

« مکانیک سیالات »

تعداد سئوالات این درس در آزمون 12 سئوال می‌باشد. البته تا قبل از آزمون سراسری 1389 كه درس هیدرولیك جزء مواد امتحانی آزمون ارشد نبود، تعداد سئوالات آن 20 عددی بود. این درس در بسیاری از رشته‌ها از جمله مهندسی شیمی، مهندسی مكانیك، مهندسی معدن و ... جزء مواد امتحانی آزمون ارشد می‌باشد. منابع مهم این درس در دانشگاه‌های مختلف كتاب‌های ایروینگ اچ شیمز و استریتر، وایلی ترجمه مهندس علیرضا انتظاری، فرانك ام وایت ترجمه كریم موسوی نسب و مكانیك سیالات تألیف مجید ملكی می‌باشند كه هر كدام از آن‌ها در بخش‌هایی كامل و در برخی فصول دارای ضعف هستند.

« هیدرولیک »

تعداد سئوالات این درس (كه از سال 1388 در آزمون رشته عمران گنجانده شده است) 8 سئوال می‌باشد و مطالب آن مرتبط با درس مكانیك سیالات است و به همین دلیل سئوالات آن با این درس به صورت مشترك در آزمون داده می‌شود. بیشتر تست‌های این بخش بررسی حركت سیال در كانال‌ها می‌باشد. از منابع مهم این درس كتاب‌های هیدرولیك كانال‌های باز تألیف سید محمود حسینی و دكتر جلیل ابریشمی می‌باشد.

 

طراحی (سازه های فولادی (1 و 2)، سازه های بتنی (1 و 2)، راهسازی و روسازی راه)

« سازه های فولادی (1 و 2)، سازه های بتنی (1 و 2) »

از این درس كه در واقع خود به دو درس فولاد و بتن تفكیك شده است. مطالب آن همان‌طور كه از نام آن پیداست به طراحی سازه‌های فلزی و سازه بتنی می‌پردازد، معمولاً دو یا سه سئوال آن اطلاعات حفظی و مفهومی داوطلبان را می‌سنجد. در حدود 5 یا 6 سئوال آن با نمایش شكل سازه‌های مختلف، پارامتر و یا پارامترهایی را سئوال می‌كند (سئوالات محاسباتی) و در حدود 6 یا 9 سئوال آن مربوط به نمودارها، فرمول‌های استاندارد مطرح در طراحی سازه‌ها، نمایش سازه‌های مختلف و بررسی پارامترهای مختلف آن‌ها (ضریب لوله، خط كمانش پیچشی، مقاومت سازه، نیرو، نقاط بحرانی جوش، مشخصات بتن، ضریب انبساط حرارتی بتن و فولاد، نسبت آرماتورهای متوازن و ...) می‌پردازد.

منابع مهم این درس در دانشگاه‌ها كتاب طراحی سازه‌های فولادی تألیف شاپور طاحونی، طراحی سازه‌های فولادی تألیف دكتر ایرانی، طراحی ساختمان‌های بتن مسلح تألیف شاپور طاحونی، سازه‌های بتنی تألیف دكتر كی‌نیا، سازه‌های بتنی تألیف دكتر مستوفی نژاد می‌باشند. كه تمام آن‌ها به لحاظ حل مسائل متفاوت و تستی دارای ضعف می‌باشند.

« راه‌سازی و روسازی راه »

شاید بتوان گفت مطالب درس راه‌سازی كمی مشكل‌تر از مطالب درس روسازی است به هر حال این طور كه از طرح سئوالات آن در سال قبل پیداست طراحان درجه اهمیت آن‌ها را یكی می‌دانند. مطالب راهسازی بیشتر در رابطه با محاسبه و مقایسه طول قوس‌ها و هرآنچه در مورد قوس‌های افقی و قائم است، می‌باشد و درس روسازی همان‌طور كه از نامش پیداست به مطالب روسازی راه می‌پردازد، مطالبی نظیر كرنش سطح جاده، ضخامت خاك و آسفالت جاده، بررسی نوع، جنس و ضرایب مهندسی خاك و آسفالت، درصد نوع و تركیبات قیر مصرفی در جاده‌ها از جمله مطالب مربوط به روسازی می‌باشد. منابع مهم این درس كتاب‌های راه‌سازی تألیف منوچهر احتشامی، راه‌سازی تألیف دكتر امیرمحمد طباطبایی، راه‌سازی تألیف دكتر بهبهانی، روسازی تألیف دكتر بهبهانی و محمد طباطبائی می‌باشند.


ضرایب دانشگاه سراسری کارشناسی ارشد مهندسی عمران

نام درس

گرایش و ضرایب دانشگاه سراسری کارشناسی ارشد مهندسی عمران

سازه ـ مهندسي زلزله ـ مكانيك خاك و پي ـ راه و ترابري ـ مهندسي آب ـ سازه‌هاي هيدروليكي ـ سازه‌هاي دريايي ـ برنامه‌ريزي حمل و نقل ـ مهندسي مديريت و ساخت ـ مهندسي محيط‌زيست ـ مهندسي رودخانه ـ مهندسي آب و فاضلاب - مهندسی سواحل - مهندسی خطوط راه آهن

زبان تخصصي و عمومي (انگليسي)

تمامي دروس در كليه‌ گرايش‌ها با ضريب 1

رياضيات (رياضي عمومي (1 و 2)، معادلات ديفرانسيل)

مكانيك جامدات (مقاومت مصالح 1، تحليل سازه‌هاي 1)

مكانيك خاك و پي‌سازي

مكانيك سيالات و هيدروليك

طراحي (سازه‌هاي فولادي (1و2)، سازه‌هاي بتني (1و2)،
راه‌ سازي و روسازي)

  نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد مهندسی عمران (ویژه دانشگاه آزاد)

مجموعه مهندسی عمران در دانشگاه آزاد دارای گرایش های زیر است:

1- مهندسی عمران - مهندسی زلزله

2- مهندسی عمران - مهندسی و مدیریت ساخت

3- مهندسی عمران - مهندسی آب

4- مهندسی عمران - سازه های هیدرولیکی

5- مهندسی عمران - مهندسی سازه

6- مهندسی عمران - مکانیک خاک و پی

7- مهندسی عمران - مهندسی سازه های دریایی

8- مهندسی عمران - مهندسی راه و ترابری

9- مهندسی عمران - مهندسی برنامه ریزی حمل و نقل

 

نام دروس و ضرایب مجموعه مهندسی عمران در کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد:

رديف

نام درس

ضريب درس در كنكور

مهندسي زلزله

مهندسي و مديريت ساخت

مهندسي آب

1

زبان تخصصي انگليسي

1

1

1

2

رياضيات

1

1

1

3

مقاومت مصالح

1

1

1

4

تحليل سازه‌ها

1

1

1

5

مكانيك خاك

1

1

1

6

مكانيك سيالات

1

1

1

7

تحقيق در عمليات و آمار

صفر

صفر

صفر

8

مهندسي ترافيك و حمل و نقل

صفر

صفر

صفر

 

رديف

نام درس

ضريب درس در كنكور

سازه‌هاي هيدروليكي

مهندسي سازه

راه و ترابري

1

زبان تخصصي انگليسي

1

1

1

2

رياضيات

1

1

1

3

مقاومت مصالح

1

1

1

4

تحليل سازه‌ها

1

1

1

5

مكانيك خاك

1

1

1

6

مكانيك سيالات

1

1

صفر

7

تحقيق در عمليات و آمار

صفر

صفر

صفر

8

مهندسي ترافيك و حمل و نقل

صفر

صفر

1

 

رديف

نام درس

ضريب درس در كنكور

مكانيك خاك و پي

برنامه‌ريزي حمل و نقل

مهندسي سازه‌هاي دريايي

1

زبان تخصصي انگليسي

1

1

1

2

رياضيات

1

1

1

3

مقاومت مصالح

1

1

1

4

تحليل سازه‌ها

1

1

1

5

مكانيك خاك

1

صفر

1

6

مكانيك سيالات

1

صفر

1

7

تحقيق در عمليات و آمار

صفر

1

صفر

8

مهندسي ترافيك و حمل و نقل

صفر

1

صفر

منبع:http://www.modaresanesharif.ac.ir/

ایران کنفرانس

confBook

بانك موضوع پايان نامه

معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي علمي

حمايت از پايان نامه ها

بورسهای خارجی

RssFeed

-->