بانك اطلاعات عناوين پايان نامه و پژوهش معرفي پايگاه هاي اطلاعات علمي بخش خدمات وب و seo بخش دانلود رايگان بخش دانلود پروپوزال بخش معرفي دانشگاههاي خارجي و شرايط تحصيل و بورس آنها

 

این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

iranresearches-telegram

محصولات ایران پژوهان را در فروشگاه ببینید
 

 

نگارش یافته توسط مدير محتواي ايران پژوهان مجموعه: منابع آزمون كارشناسي ارشد رشته هاي علوم فني و مهندسي( سراسري و آزاد)
تعداد بازدید: 2026
چاپ

گرایشها و موقعیتهای شغلی کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات IT- 

این رشته در آزمون کارشناسی ارشد دارای چهار گرایش زیر است:

1ـ تجارت الكترونیكی

2ـ امنیت اطلاعات

3ـ شبكه‌های كامپیوتری

4ـ مهندسی فناوری اطلاعات

1- تجارت الكترونیكی: هدف این گرایش تربیت متخصصانی با قابلیت بكارگیری فناوری‌های پیشرفته، تدوین استراتژی و طراحی و مدیریت سیستم‌های تجارت الكترونیك و رفع موانع موجود جهت استفاده از پتانسیل موجود در تجارت الكترونیكی می‌باشد.

 

فعالیت در بانك‌ها، ایجاد سایت‌های ارایه دهنده خدمات تجارت الكترونیكی از دیگر مراكز فعالیت‌های فارغ‌التحصیلان این گرایش است. دانش آموختگان این گرایش قادر خواهند بود به عنوان كارشناس ارشد راه‌حل‌هایی كاربردی در زمینه تهیه، بهینه‌سازی، بهبود و بسترسازی سیستم‌های تجارت الكترونیك ارائه دهند. آنها قادرند با توجه به آموخته‌های خود با رعایت تمامی جوانب علمی، فنی و با توجه به نیازهای جامعه راه‌حل‌های بهینه را انتخاب كرده و آنها را به نتیجه برسانند.

2- امنیت اطلاعات: هدف از این گرایش تربیت افرادی است كه به منظور تأمین امنیت سیستم‌های پردازش اطلاعات و مبتنی بر شناسایی تمامی موانع و فاكتورهای فنی مربوطه بتوانند رویكرد امنیتی بهینه را معین كرده و راه‌حل‌های كاربردی ارائه دهند، و نیز بتوانند پژوهش‌های اولیه در این زمینه دانش را انجام داده و سبب ارتقاء دانش و فناوری مربوطه در كشور گردند.

دانش آموختگان این گرایش قادرند به منظور تأمین امنیت سیستم‌های پردازش اطلاعات با رعایت تمامی جوانب علمی ـ فنی راه‌حل‌های بهینه را انتخاب كرده، طراحی، پیاده‌سازی و ارزیابی مفاهیم، تكنیك‌ها، روش‌ها و رویه‌های لازم برای امنیت اطلاعات را هدایت كرده و عملی سازند. آنها قادرند سیستم‌های پردازش اطلاعات را ارزیابی كنند و برای ارتقاء امنیت آنها راه‌حل ارائه دهند و مدیریت امنیت آنها را به عهده بگیرند. طراحی سیستم‌های كنترل و تشخیص نفوذ سیستم‌های پالایشی، دیوار آتش از جمله توانایی‌های این رشته است.

3- شبكه‌های كامپیوتری:هدف از این رشته، تربیت افرادی است كه در زمینه مطالعه، طراحی، ساخت، راه‌اندازی و نگهداری سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، شبكه‌های كامپیوتری و همچنین جمع‌آوری، سازمان‌دهی، طبقه‌بندی، استفاده و انتقال اطلاعات و مدیریت فرآیند آنها تبحر لازم را داشته باشند. داوطلبان این رشته قادر خواهند بود به عنوان كارشناس ارشد راه‌حل‌هایی كاربردی در زمینه مدیریت، تهیه و بهینه‌سازی، بهبود و بسترسازی شبكه‌های كامپیوتری ارائه دهند.

4- مهندسی فناوری اطلاعات: هدف از ارائه این گرایش در مقطع کارشناسی ارشد تربیت افرادی است كه علاوه بر داشتن تسلط كافی به فناوری‌های كامپیوتری، بتوانند رویكرد مدیریتی را بهینه كرده و راه‌حل‌های كاربردی در جهت به كار بردن فناوری اطلاعات در سازمان‌ها و موارد مدیریتی ارائه دهند.

دانش آموختگان این گرایش قادر خواهند بود به عنوان كارشناس ارشد راه‌حل‌های كاربردی در زمینه بهبود و بسترسازی سازمان‌ها و سیستم‌های فناوری اطلاعات ارائه دهند. آنها قادرند با توجه به آموخته‌های خود با رعایت تمامی جوانب علمی، فنی اطلاعات را سامان‌دهی، طبقه‌بندی و به موقع از آن بهره‌برداری كنند و با توجه به نیازهای جامعه راه‌حل‌های بهینه را انتخاب كرده و آن‌ها را به نتیجه برسانند.

 

دروس امتحانی آزمون کارشناسی ارشد مهندسی IT

در آزمون دانشگاه دولتي 5 عنوان درسي به عنوان مواد امتحاني در نظر گرفته شده است:

1- زبا

2- دروس مشترک (ساختمانهای گسسته، ساختمانهای داده ها، طراحی الگوریتم، مهندسی نرم افزار، شبکه های کامپیوتری)

3- اصول و مبانی مدیریت

4- مجموعه دروس تخصصی مشترک (اصول طراحی پایگاه داده ها، هوش مصنوعی، سیستمهای عامل)

5- معماری کامپیوتر

 

« زبان تخصصي »

ضريب اين درس در آزمون دانشگاه دولتي (1)  تعداد سئوالات اين درس در آزمون 30 سئوال مي‌باشد.بدون ترديد اگر دانشجويان در درس زبان حداقل‌هايي را داشته باشند مطالعه و سرمايه‌گذاري در اين درس مي‌تواند منطقي باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصي در اكثر رشته‌ها در دانشگاه‌هاي مختلف فرق مي‌كند و اساتيد اين درس به صورت سليقه‌اي منابع و يا جزوات مورد نظر خود را به دانشجويان معرفي مي‌كنند.

« اصول و مباني مديريت »

تعداد سؤالات اين درس در آزمون كارشناسي ارشد 15 سؤال مي‌باشد و ضريب آن براي گرايش‌ها تجارت الكترونيكي و مهندسي فناوري اطلاعات 1 و براي ساير گرايش‌ها صفر مي‌باشد. حجم اين درس نسبتاً بالاست. منابع و مراجع مهم اين درس كتاب‌هاي رابينز، مديريت عمومي دكتر الواني ـ اصول و مباني سازمان و مديريت تأليف دكتر رضاييان ـ  مديريت رفتار سازماني دكتر رضائيان ـ مديريت منابع انساني تأليف دكتر اسفنديار سعادت و مروري جامع بر تئوري‌هاي مديريت دكتر سيدرضا سيدجوادين مي‌باشند. 

« معماري كامپيوتر »

تعداد سئوالات اين درس در آزمون كارشناسي ارشد 12 سئوال مي‌باشد. منابع مهم اين درس در دانشگاه‌ها، كتاب‌هاي طراحي سيستم‌هاي كامپيوتري تأليف مانو، طراحي نرم‌افزار و معماري كامپيوتر تأليف هنسي مي‌باشند. تسلط و درك مطالب مدار منطقي كمك زيادي به موفقيت در اين درس مي‌كند. رئوس مطالب اين درس، اطلاعات داده‌ها، الگوريتم محاسباتي، زبان انتقال ثابت، واحد پردازنده، واحد كنترل، خط لوله‌اي و سيستم‌هاي موازي، حافظه پنهان و دستگاه‌هاي ورودي و خروجي I/D مي‌باشند.

«دروس مشترک رشته مهندسي فناوري اطلاعات (IT)»

اين دروس شامل 5 درس، ساختمان‌هاي گسسته، ساختمان داده‌ها، طراحي الگوريتم، مهندسي نرم‌افزار و شبكه‌هاي كامپيوتري هستند و ضريب اين دروس براي تمام گرايش‌ها (4) مي‌باشد. با توجه به ضريب بالاي اين دروس مي‌توان گفت داوطلبي در اين رشته قبول مي‌شود كه درصد خوبي در اين دروس كسب كند. تعداد سئوالات اين دروس 30 سؤال مي‌باشد.

 

«ساختمانهای گسسته »

از اين درس معمولاً در آزمون کارشناسی ارشد 6 سئوال مطرح مي‌شود. براي تسلط بر اين درس آشنايي با مفاهيم مطالب اين درس و مطالبی بيشتر حال و هواي رياضيات دارد لازم و ضروری است. از منابع مهم اين درس كتاب‌هاي ساختمان‌هاي گسسته، تأليف بهروز قلي‌زاده و رياضيات گسسته اثر رالف.پ. گريمالوي مي‌باشند. با توجه به حجم كم مطالب در اين درس وقت گذاشتن براي درس ساختمان گسسته مفيد مي باشد.

«ساختمان‌داده‌ها »

از اين درس در آزمون کارشناسی ارشد 6 سئوال مطرح مي‌شود. منابع مهم اين درس در دانشگاه‌ها كتاب‌هاي اصول ساختمان داده‌ها تأليف هروتيز، ساختمان داده‌ها با استفاده از پاسكال تأليف تننباوم مي‌باشد. مباحث اين درس آرايه‌ها، صف و پشته، ليست‌هاي پيوندي، درخت‌ها، گراف‌ها و الگوريتم‌هاي مرتب‌سازي هستند. تسلط بر اين درس در درجه اول با توجه به تعداد سؤالات و ضريب آن بسيار مهم و در درجه دوم براي فهم بهتر درسي مانند طراحي الگوريتم كاملاً ضروري مي‌باشد.

«طراحي الگوريتم »

تعداد سئوالات اين درس در آزمون كارشناسي ارشد 6 سئوال مي‌باشد. اين درس را به نوعي مي‌توان ادامه درس ساختمان‌داده‌ها دانست و براي تسلط بر اين درس، يادگيري كامل درس ساختمان‌داده‌ها ضروري مي‌باشد. رئوس مطالب اين درس، پيچيدگي زماني الگوريتم، الگوريتم‌هاي تقسيم، برنامه‌نويسي پويا، الگوريتم‌هاي حريصانه، مرتب‌سازي و جست و جو و مفاهيم درخت و گراف مي‌باشد. از جمله كتاب‌هاي مرجع براي اين درس كتاب‌هاي اصول الگوريتم‌هاي كامپيوتر تأليف هروتيز، الگوريتم‌هاي ساختمان داده تأليف اي هو  مي‌باشند.

«مهندسي نرم افزار »

تعداد سئوالات اين درس 6 سئوال مي‌باشد و از جمله دروسي است كه داوطلبان رشته‌ي مهندسي كامپيوتر آن را جزء سرفصل‌هاي آزمون کارشناسی ارشد خود ندارند. به همين دليل در كنار ديگر دروس مشترك اهميت اين درس نيز بالا مي‌باشد. طراحي، پياده‌سازي، تحليل، آزمايش و ساخت، اشكال‌زدايي، فرآيند، مدل‌هاي فرآيندي، مهندسي سيستم، مهندسي نيازمندي‌ها، تحليل و طراحي نيازمندي‌ها، نگهداري، مديريت نرم‌افزار، مديريت ريسك، برنامه‌ريزي و تخمين نرم‌افزار و مديريت كيفيت نرم‌افزار در اين درس مورد بررسي قرار مي‌گيرند. منابع معروف اين درس كتاب‌هاي مهندسي نرم‌افزار تأليف پرسمن، آناليز ساختاري مدرن تأليف يوردن و مهندسي نرم‌افزار تأليف سامرويل مي‌باشند.

«شبكه‌هاي كامپيوتري »

تعداد سئوالات اين درس در آزمون دانشگاه دولتي 6 سئوال مي‌باشد. اين درس در دوره کارشناسی به صورت مقدماتي و در دوره کارشناسی ارشد به صورت پيشرفته تدريس مي‌شود. ارتباط كامپيوترها از لحاظ فيزيكي براي رد و بدل كردن اطلاعات، بررسي توپولوژي مخلتف شبكه، بررسي انواع لايه‌ها و زيرساخت‌ها، تبديل داده‌ها، حالت‌هاي ارسال، كنترل خطا، شبكه‌هاي بي سيم، لايه شبكه، انواع سوئيچينگ، الگوريتم‌هاي مسيريابي، پروتكل‌هاي مختلف اينترنت، تحليل آدرس، لايه‌‌هاي انتقال از جمله مباحثي هستند كه در اين درس موردبررسي قرار مي‌گيرند منابع مهم اين درس كتاب‌هاي شبكه‌هاي كامپيوتري تأليف تننباوم، ترجمه‌ي دكتر پدرام، شبكه‌هاي كامپيوتري و انتقال داده‌ها تأليف فرشاد صفايي و محمود فتحي و كتاب شبكه‌هاي كامپيوتري تأليف ويليام استالينگز ترجمه‌ي قدرت‌ا... سپيد فام مي‌باشند.

 

«مجموعه دروس تخصصی مشترک رشته مهندسي فناوري اطلاعات (IT)»

« اصول طراحي پايگاه داده‌ها »

تعداد سئوالات اين درس در آزمون كارشناسي ارشد 6 سئوال مي‌باشد. تعاريف و مفاهيم پايگاه داده‌ها، مدل‌هاي داده‌اي، زبان‌هاي پرس و جوي فرمال، زبان پرس و جوي SQL، جامعيت و امنيت و سطوح نرمال و نرمال‌سازي از مطالبي است كه در اين درس مورد مطالعه قرار مي‌گيرد. از كتاب‌هاي مرجع اين درس كه در دانشگاه‌هاي مختلف به عنوان منبعي براي تدريس مورد استفاده قرار مي‌گيرد مي‌توان به كتاب‌هاي پايگاه داده‌ها تأليف ديت، اصول پايگاه داده تأليف سيلبر شاتز اشاره كرد.

 

« هوش مصنوعي »

تعداد سئوالات اين درس در آزمون كارشناسي ارشد 6 سئوال مي‌باشد. از منابع مهم اين درس مي‌توان به كتاب‌هاي هوش مصنوعي تأليف راست، هوش مصنوعي تأليف ايچ، پرولوگ تأليف براتكو اشاره كرد. بعضي از مطالب اين درس كمي نامانوس با رشته كامپيوتر و IT  مي‌باشد و به نوعي مفاهيمي از رشته‌هاي ديگر نيز در اين درس تلفيق شده است ولي از دروسي است كه مي‌توان با استفاده از تكرار در مطالعه مطالب آن به راحتي به درصد خوبي در آن رسيد..

 

« سيستم‌هاي عامل »

تعداد سئولات اين درس در آزمون كارشناسي ارشد 6 تا مي‌باشد. منابع مهم اين درس در دانشگاه‌هاي مختلف كتاب‌هاي سيستم‌هاي عامل مدرن تأليف تننباوم، سيستم‌هاي عامل تأليف استالينگ، سيستم‌هاي عامل تأليف دتيل، مفاهيم سيستم‌هاي عامل تأليف سيلبر شاتز مي‌باشند.

ضرایب و گرایش های مجموعه مهندسی فناوری اطلاعات (آزمون سراسری)

نام درس

گرايش و ضرايب دروس

تجارت الكترونيكي

امنيت اطلاعات

شبكه‌هاي كامپيوتري

مهندسي فناوري اطلاعات

(IT)

زبان تخصصي

1

1

1

1

دروس مشترك (مهندسي نرم‌ افزار، شبكه‌هاي كامپيوتري، ساختمان‌هاي گسسته، ساختمان داده‌ها، طراحي الگوريتم)

4

4

4

4

اصول و مباني مديريت

1

0

0

1

مجموعه دروس تخصصی مشترک (اصول طراحی پایگاه داده ها، هوش مصنوعی، سیستمهای عامل)

2

2

2

2

معماری کامپیوتر

0

1

1

0

 نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد مهندسی IT (ویژه دانشگاه آزاد)

مجموعه مهندسی فناوری اطلاعات در دانشگاه آزاد دارای گرایش های زیر است:

1- شبکه های کامپیوتری

2- تجارت الکترونیکی

3- طراحی و تولید نرم افزار

 

نام دروس و ضرایب مجموعه مهندسی فناوری اطلاعات در کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد:

رديف

نام درس

ضريب درس در كنكور

شبكه‌هاي كامپيوتري

تجارت الكترونيكي

طراحي و توليد نرم‌افزار

1

زبان تخصصي

1

1

1

2

دروس مشترك*

2

4

2

3

اصول و مباني مديريت

1

1

1

4

اصول طراحي پايگاه داده‌ها

1

1

1

5

هوش مصنوعي

1

1

1

6

سيستم‌هاي عامل

1

1

1

7

معماري كامپيوتر

1

صفر

1

 

* دروس مشترک شامل: ساختمانهای گسسته، ساختمانهای داده ها، طراحی الگوریتم، مهندسی نرم افزار، شبکه های کامپیوتری

منبع:http://www.modaresanesharif.ac.ir/

ایران کنفرانس

confBook

بانك موضوع پايان نامه

معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي علمي

حمايت از پايان نامه ها

بورسهای خارجی

RssFeed

-->