بانك اطلاعات عناوين پايان نامه و پژوهش معرفي پايگاه هاي اطلاعات علمي بخش خدمات وب و seo بخش دانلود رايگان بخش دانلود پروپوزال بخش معرفي دانشگاههاي خارجي و شرايط تحصيل و بورس آنها

 

این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

iranresearches-telegram

محصولات ایران پژوهان را در فروشگاه ببینید
 

 

نگارش یافته توسط مدير محتواي ايران پژوهان مجموعه: منابع آزمون كارشناسي ارشد رشته هاي علوم كشاورزي( سراسري و آزاد)
تعداد بازدید: 2138
چاپ

گرایشها و موقعیتهای شغلی کارشناسی ارشد دام و طیور

موقعیت شغلی فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی دام و طیور:

فارغ التحصيلان اين رشته با توجه به گرايش خود در بعضي از زمينه‌هاي زير مهارت كسب مي‌كنند.

- تدريس دروس علوم دامي و علوم وابسته در آموزشكده‌ها و دانشكده‌هاي كشاورزي

- تحقيق در زمينه‌هاي اصلاح دام و ژنتيك مولكولي

- تحقيق در زمينه‌هاي فيزيولوژي

- برنامه‌ريزي و هدايت امور اجرايي در زمينه‌هاي مختلف توليد محصولات دامي.

يكي از مشاغلي كه مهندسين علوم دامي در آن مشغول به كار مي‌شوند مراكز اصلاح نژاد مختلفي است كه در كشور وجود دارند. در اين ايستگاه‌ها داده‌هاي توليدي دام مثل سرعت افزايش وزن بدن يا ميزان توليد شير از تعداد زيادي حيوان گردآوري شده و كارشناسان مربوطه بهترين دام‌ها را جهت انتخاب به عنوان توليد كننده‌هاي نسل بعد گزينش مي‌كنند.

 

گرایشهای رشته دام و طیور مقطع کارشناسی ارشد:

♦ علوم دامی
♦ پرورش و تولید طیور

 

دروس آزمون سراسری دام و طیور

فارغ‌التحصيلان رشته مهندسي كشاورزي دام و طيور براي تحصيل در مقطع کارشناسي ارشد مي بايست بر دروس زير تسلط کامل داشته باشند:

1ـ زبان عمومي و تخصصي

2ـ ژنتيك و اصلاح دام و طرح آزمايش‌هاي كشاورزي

3ـ بيوشيمي

4ـ تغذيه دام

5ـ پرورش دام و طيور
6ـ آناتومي و فيزيولوژي دام

« زبان عمومي و تخصصي »

تعداد سؤالات اين درس در آزمون سراسري سال 91 شامل، 30 سؤال و ضريب آن 1 مي‌باشد. همان‌طور كه از نام درس پيداست، شماري از سؤالات اين درس زبان عمومي و تعدادي از آن‌ها نيز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصي رشته مهندسي كشاورزي دام و طيور است. بدون ترديد اگر دانشجويان در درس زبان حداقل‌هايي را داشته باشند مطالعه و سرمايه‌گذاري در اين درس مي‌تواند منطقي باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصي در اكثر رشته‌ها در دانشگاه‌هاي مختلف متفاوت است و اساتيد اين درس به صورت سليقه‌اي منابع و يا جزوات مورد نظر خود را به دانشجويان معرفي مي‌كنند.

« ژنتيك و اصلاح دام و طرح آزمايش‌هاي كشاورزي »

یکی از 6 بخش امتحانی کنکور کارشناسی ارشد علوم دامی ژنتیک و اصلاح دام و طرح آزمایش‌های کشاورزی می‌باشد که دارای بالاترین ضریب نیز می‌باشد. این بخش که 30 تست این رشته در کنکور را در سال‌های گذشته  به خود اختصاص داده شامل دروس متنوعی می‌باشد که مبنای همه آن‌ها بر علم ریاضی و آمار و احتمالات می‌باشد که فرمتی متفاوت با دروس دیگر این رشته که به صورت حفظ کردنی هستند دارد و این مورد بر پیچیدگی این دروس می‌افزاید.

 

« درس ژنتیک و اصلاح دام »

درس ژنتیک و اصلاح نژاد دام در رشته مهندسی کشاورزی، گرایش علوم دامی، دارای 20 سوال بوده و تعداد سوالات این درس در خلال سال­های مختلف برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه سراسری و آزاد ثابت باقی مانده است. از آنجا که این درس دارای ضریب 2 در آزمون کارشناسی ارشد می­باشد دارای اهمیت فوق­العاده­ای در میان دانشجویان بوده و یکی از دروسی است که می­تواند بر نتیجه و رتبه داوطلب اثر زیادی داشته باشد.

درس اصلاح دام حدود 15-14 تست را به خود اختصاص می‌دهد و شامل ترکیبی از مباحث تحلیلی و محاسباتی می‌باشد که فهمیدن آن نیازمند تسلط به درس آمار و احتمالات می‌باشد. پیچیدگی‌های این درس و تنوع مطالب آن سبب به چالش کشیده شدن داوطلبان در این درس شده و اگر داوطلبی بتواند با مطالعه کامل منابع و استفاده از کتاب موجود به مطالب این درس مسلط شود به راحتی از دیگر داوطلبان پیشی می‌گیرد.  مطالعه کتابهای مفاهیم ژنتیک تألیف دکتر سید احمد سادات نوری و مبانی و مسائل ژنتیک ترجمه دکتر پیله چیان برای درس ژنتیک مفید می‌باشد و مطالعه کتابهای ژنتیک و اصلاح دام تألیف لزلی و مفاهیم اصلاح نژاد تألیف ریچارد بوردون و کاربرد ژنتیک حیوانی در پرورش دام تألیف دکتر محمود مکاره چیان به داوطلبان توصیه می‌شود.

« طرح آزمايش‌هاي كشاورزي »

يكي از مباحث امتحاني در آزمون کارشناسی ارشد رشته‌هاي كشاورزي (زراعت، اصلاح نباتات، تكنولوژي بذر و علوم دامي) طرح و آزمايشات كشاورزي است و سرفصل‌هاي كليات طرح‌هاي آزمايشي، طرح كاملاً تصادفي (CRD)، طرح بلوك كامل تصادفي (RCBD)، طرح مربع لاتين (LS)، مقايسه ميانگين تيمارها و مقايسه گروهي تيمارها، آزمايشات فاكتوريل، طرح كرتهاي خرد شده، مقايسات كمي تيمارها و شرايط لازم براي اجراي طرح‌هاي آزمايشي را در بر مي‌گيرد كه به اين سرفصل‌ها در اين كتاب مقدمه آماري و طرح‌هاي آزمايشي با كاربردهاي خاص افزوده گرديده است. دو كتاب طرح  و آزمايشات كشاورزي تأليف دكتر بهمن يزدي صمدي دكتر مصطفي ولي زاده و دكتر عبدالمجيد رضايي و دكتر مقدم منابع مهم اين درس مي‌باشند.

درس طرح و آزمايش‌هاي كشاورزي از جمله دروس كليدي براي قبولي در آزمون كارشناسي ارشد بوده وليكن ديده مي‌شود بعضاً ناديده گرفته مي‌شود. از جمله دلايل ناديده گرفتن اين درس، عدم تسلط كافي دانشجويان به مباحث آماري است كه زير بناي درس طرح و آمار كشاورزي است همچنين منابع در اختيار دانشجويان نيز بيشتر به زبان آماري نوشته شده كه اين مسئله گردآوري مطالب و ارتباط آن‌ها با يكديگر را براي دانشجويان دشوار كرده است.

« بيوشيمي »

مفاهیم این درس در مقطع کارشناسی در درسی با عنوان بیوشیمی ارايه می‌گردد و از دروس نسبتاً دشوار رشته مهندسی کشاورزی علوم دامي  می‌باشد. در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی دوره کارشناسی ارشد سازمان سنجش آموزش کشور رشته مهندسی کشاورزی ـ علوم دامي دارای ضریب 1 می‌باشد. این درس در آزمون سراسری سال 91 شامل 30 تست بوده است. مباحث اين درس شامل كربوهيدارت‌ها،‌ويتامين‌ها، پروتئين‌ها و اسيدهاي آمينه، ليپيدها، آنزيم‌ها، موادمعدني، اسيدنوكلئيك، راه‌هاي متابوليسم واسطه‌اي و بيوانرژتيك و اكسيداسيون بيولوژيك مي‌باشد. دانشجویی که قصد پاسخگویی به سوالات این درس در کنکور کارشناسی ارشد را دارد، باید به بهترین نحو به مفاهیم این سه درس، مسلط باشد. برای تسلط به مفاهیم این دروس مطالعه کتابهای ذیل ضروری است:

1ـ بیوشیمی عمومی برای دانشجویان پزشکی، دکتر پرویز شهبازی، دکتر ناصر ملک نیا

2ـ چکیده بیوشیمی دکتر پروین پاسالار

3ـ بیوشیمی هارپر

4ـ جزوه‌ي بيوشيمي باقري – دانشگاه شيراز

« تغذيه دام »

درس تغذیه دام در برگیرنده تغذیه نشخوارکنندگان و طیور در کنکور سراسری سال 91 مشتمل بر 30 تست بوده و ضریب آن 1 می‌باشد.

سرفصل‌های این درس شامل مباحث مربوط به کربوهیدرات‌ها، لیپیدها، پروتئین‌ها و اسیدهای آمینه، مواد معدنی، هضم، ارزشیابی مواد خوراکی، خوراک‌های موجود در تغذیه دام، افزودنی‌های غیرخوراکی موجود در جیره، مواد ضد مغذی موجود در خوراک‌ها و آنالیز مواد غذایی می­باشد.

با توجه به اینکه دانشجویان کارشناسی رشته‌های علوم دام، تولیدات دامی، پرورش دام و طیور و پرورش گاو و گاومیش هر کدام به نحوی جداگانه مباحث مربوط به تغذیه دام را فرا می‌گیرند و همچنین گستردگی منابع موجود در بین اساتید برای تدریس این درس در دانشگاه‌های مختلف، در زمان آمادگی برای آزمون کارشناسی ارشد هر کدام از این دانشجویان در مواجه با سرفصل‌های این درس به مشکل بر می­خورند زیرا چند مورد از مباحث آزمون را به دلیل عدم تدریس یا تدریس ناقص آن مبحث فرا نگرفته‌اند.

گستردگی منابع موجود در درس تغذیه دام باعث می‌شود که بسیاری از سوالات به صورت سلیقه‌ای در آزمون کارشناسی ارشد مطرح شوند، لذا به دانشجویان توصیه می‌شود برای آمادگی بیشتر، کتاب‌های مربوط به NRC و ARC را نیز مطالعه کنند.

« پرورش دام و طيور »

درس پرورش دام و طیور در رشته مهندسی علوم دامی در کنکور سراسری سال 91 شامل 30 تست بوده و ضریب آن 1 می‌باشد. این درس شامل سه قسمت پرورش گاو، گوسفند و بز و طیور می‌باشد که هر سه این درس‌ها در قالب سوالات پرورش دام و طیور مطرح می‌شوند، اما در دوره کارشناسی هر کدام از این دروس جداگانه ارائه می‌شوند.

سرفصل‌های درس پرورش گاو عبارتند از؛ نژادهای گاو، انتخاب و قضاوت در گاوهای گوشتی و شیری، تغذیه و مدیریت، بیماری‌های غیر عفونی، مدیریت شیردوشی و تأسیسات و تجهیزات لازم در پرورش گاوهای شیری می‌باشد.

سرفصل‌های درس پرورش گوسفند عبارتند از؛ شناخت گوسفند و بز در رده بندی جانوری، ساختمان و تاسیسات پرورش گوسفند، مراتع و اهمیت آن در پرورش گوسفند، سیستم‌های پرورش گله‌های داشتی، اصول تغذیه گوسفند و بز، تولید مثل در گوسفند و بز، انتخاب و ارزیابی گوسفند و بز، صفات اقتصادی و تولیدات عمده در گوسفند و بز و بیماری‌های متابولیک می باشد.

سرفصل‌های درس پرورش طیور شامل؛ تشریح و فیزیولوژی، مقدمه‌ای بر ژنتیک و اصلاح نژاد طیور، جوجه‌کشی، پرورش و نگهداری، اصول جایگاه طیور و تغذیه می‌باشد.

30 سوال طرح شده در قالب این درس به سه قسمت مربوط به هر کدام از دروس تقسیم می‌شوند و هر قسمت آن شامل 10 سوال می‌‌باشد.

منابع مورد استفاده برای پرورش طیور کتاب اصول علمی و عملی پرورش طیور دکتر پوررضا و پرورش کامل طیور دکتر فرخوی می‌باشد.

منابع مورد استفاده برای پرورش گوسفند کتاب اصول پرورش گوسفند دکتر سعادت نوری می‌باشد که کتاب خوبی در زمینه پرورش گوسفند است اما اطلاعات کمی در مورد پرورش بز دارد. در قسمت پرورش بز از کتاب اصول پرورش گوسفند و بز تالیف مجید خالداری استفاده مي‌شود.

« آناتومي و فيزيولوژي دام »

درس آناتومی و فیزیولوژی دام مرکب از دو درس "تشریح و فیزیولوژی دام" به ارزش 3 واحد و درس "فیزیولوژی تولید مثل دام" به ارزش 3 واحد می‌باشد که در رشته مهندسی علوم دامی در کنکور سراسری سال 91 دارای 30 تست بوده است و ضريب آن 1 مي‌باشد.

سرفصل‌های اين درس شامل: آشنایی با استخوان‌بندی و فیزیولوژی استخوان، آشنایی با نورون و نوروگلایا، فیزیولوژی ایمپالس عصبی، فیزیولوژی دستگاه عصبی خودمختار، آشنایی با انواع بافت‌های ماهیچه‌ای، ماهیچه‌های بدن و فیزیولوژی انقباض ماهیچه صاف و راه راه، تفاوت‌های ساختمانی دستگاه گوارش بین گونه‌های مختلف دامی، فیزیولوژی گوارش، ساختمان دستگاه گردش خون، ترکیب خون و فیزیولوژی گردش خون، دستگاه ادراری و فیزیولوژی دفع ادرار، دستگاه تنفس و تعادل مایعات و الکترولیت‌ها، هورمون‌شناسی می‌باشد.

با توجه به این‌که تأکید بیشتر کنکور سراسری بر مطالب تولید مثل و به ویژه هورمون‌شناسی می‌باشد به همین به دلیل خواندن و آشنایی با این دو بخش تأکید ویژه‌ای می‌شود اما به هر حال از هر یک از دستگاه‌ها در کنکورهای مختلف به طور متوسط یک تا دو سئوال می‌آید که نباید از اهمیت آنها غافل شد.

برای تفهیم بیشتر مطالب خواندن منابع مهم این درس از جمله ترجمه تولید مثل در گاو و فیزیولوژی دام دکتر محمد جواد ضمیری و فیزیولوژی دام دکتر زارع به داوطلبان توصیه می‌شود که علت آن جمع‌بندی تمام مطالب مختلف به صورت یکجا می‌باشد. اما به هر حال همه ساله با سئوالات جدیدی مواجه می‌شویم که در این منابع موجود نمی‌باشند و در جزوات دانشگاه‌های مختلف به طرح این قبیل سئوالات پرداخته شده است.

ضرایب دانشگاه سراسری کارشناسی ارشد دام و طیور

رديف

نام درس

ضريب درس در كنكور

علوم دامي

پرورش و توليد طيور

1

زبان عمومي و تخصصي

1

1

2

ژنتيك و اصلاح‌ دام و طرح آزمايش‌هاي كشاورزي

2

2

3

بيوشيمي

1

1

4

تغذيه دام

1

1

5

پرورش دام و طيور

1

1

6

آناتومي و فيزيولوژي دام

1

1

 

نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد دام و طیور (ویژه دانشگاه آزاد)

علوم دامی در دانشگاه آزاد جزء مجموعه 4 کشاورزی می باشد و دارای گرایش های زیر است:

1- پرورش و مدیریت طیور

2- علوم دامی گرایش تغذیه دام

3- علوم دامی گرایش اصلاح نژاد دام

4- علوم دامی گرایش فیزیولوژی

5- علوم دامی گرایش مدیریت دامپروری

6- علوم دامی گرایش تغذیه طیور

 

نام دروس و ضرایب علوم دامی در کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد:

رديف

نام درس

ضريب درس در كنكور

پرورش و مديريت توليد طيور

علوم دامي ـ تغذيه دام

علوم دامي ـ اصلاح نژاد دام

1

ریاضی و آمار

2

2

2

2

زبان

3

3

3

3

بیوشیمی

3

3

3

4

ژنتیک و اصلاح نژاد دام و طیور

2

2

4

5

تشریح و فیزیولوژی دام و طیور

2

4

4

6

تغذیه دام و طیور

4

4

2

7

مدیریت و پرورش دام و طیور

4

2

2

 

رديف

نام درس

ضريب درس در كنكور

علوم دامي ـ فيزيولوژي

علوم دامي ـ مديريت دامپروري

علوم دامي ـ تغذيه طيور

1

ریاضی و آمار

2

2

2

2

زبان

3

3

3

3

بیوشیمی

3

3

3

4

ژنتیک و اصلاح نژاد دام و طیور

4

2

2

5

تشریح و فیزیولوژی دام و طیور

4

2

4

6

تغذیه دام و طیور

2

4

4

7

مدیریت و پرورش دام و طیور

2

4

2

منبع:http://www.modaresanesharif.ac.ir/

ایران کنفرانس

confBook

بانك موضوع پايان نامه

معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي علمي

حمايت از پايان نامه ها

بورسهای خارجی

RssFeed

-->