بانك اطلاعات عناوين پايان نامه و پژوهش معرفي پايگاه هاي اطلاعات علمي بخش خدمات وب و seo بخش دانلود رايگان بخش دانلود پروپوزال بخش معرفي دانشگاههاي خارجي و شرايط تحصيل و بورس آنها

 

این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

iranresearches-telegram

محصولات ایران پژوهان را در فروشگاه ببینید
 

 

نگارش یافته توسط مدير محتواي ايران پژوهان مجموعه: منابع آزمون كارشناسي ارشد رشته هاي علوم كشاورزي( سراسري و آزاد)
تعداد بازدید: 1920
چاپ

گرایشها و موقعیتهای شغلی کارشناسی ارشد علوم خاک

رشته خاکشناسي با داشتن چهار گرايش شيمي و حاصلخيزي، پيدايش و رده­بندي، فيزيک و حفاظت و بيولوژي خاک تمامي نيازهاي مربوط به خاک را تأمين مي­نمايد و از اين‌رو آئينه­اي از مسائل مربوطه را در پيش­روي­مان قرار مي­دهد. در زير پاره­اي از موقعيت­هاي شغلي رشته مذکور به اختصار بيان شده است.

رشته خاکشناسي با گرايش شيمي و حاصلخيزي خاک در آزمايشگاههاي شيمي خاک دولتي و خصوصي، در گلخانه ها و سازمان هاي حفاظت محيط زيست و مؤسسات تحقيقاتي براي تجزيه عناصر موجود در خاک، آب و گياه و همچنين تعيين پارامترهاي فيزيکي موجود در خاک، تعيين سطح کود مورد نياز خاک و تغذيه گياه کاربرد دارد.

رشته خاکشناسي با گرايش پيدايش و رده­بندي خاک‌ها در شرکت‌هاي مهندسي مشاور، تهيه نقشه‌هاي خاک، تهيه نقشه‌هاي حاصلخيزي خاک و مهمتر از همه در تعيين قابليت اراضي براي استفاده­هاي آتي براساس استعداد اراضي و همچنين احداث سيستم­هاي آبياري تحت فشار کاربرد دارد.

 

رشته فيزيک و فرسايش خاک در سازمان حفاظت خاک، منابع طبيعي و آبخيزداري و همچنين در شرکت­هاي مهندسي مشاور در زمينه آبياري و زهکشي خاک‌ها، برآورد فرسايش و رسوب در حوضه­هاي آبخيز، تخمين زمين لغزش، اجراي عمليات بيولوژيکي و مکانيکي، احداث سازه­هاي موجود در مسير حرکت آبراهه و... کاربرد دارد.

رشته بيولوژي نيز در آزمايشگاه‌هاي بيولوژيک و بيوتکنولوژيک براي فراهم آوردن محيط مناسب رشد فون خاک و تنظيم و مديريت اين محيط در جهت ايجاد محيط زنده براي رشد گياه و جانوران کاربرد دارد.

دروس آزمون کارشناسی ارشد علوم خاک

فارغ التحصيلان کارشناسی ارشد رشته مهندسي كشاورزي (علوم خاك) براي تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد مي‌بايست بر دروس زيرتسلط كامل داشته باشند:

1ـ زبان عمومي و تخصصي

2ـ شيمي و حاصل‌خيزي خاك

3ـ فيزيك خاك

4ـ بيول5ـ پيدايش و رده‌بندي خاك‌ها
6ـ فرسايش و حفاظت خاك

« زبان عمومي و تخصصي »

درس زبان تخصصي و عمومي علوم خاک در کنکور کارشناسی ارشدسال 91 شامل 30 سوال و ضريب اين درس در کنکور سراسري (1) مي‌باشد. كه 15 سوال مربوط به زبان عمومي و 15 سوال مربوط به زبان تخصصي مي‌باشد كه اين درس در آزمون سراسري معمولاً به صورت 2 يا 3 متن از مباحث مربوط به اين رشته مي‌باشد. سر فصل مشخصي براي اين درس در نظر گرفته نشده است و بايد لغات تخصصي و اصطلاحات و متون انگليسي مربوط به هر يک از چهار گرايش: شيمي و حاصلخيزي خاک، فيزيک و فرسايش خاک، پيدايش و رده‌بندي و بيولوژي خاک خوانده شود. بنابراين واضح است که خواندن کتاب‌هاي انگليسي مربوط به اين مباحث و همچنين مقالات علمي در اين رابطه بسيار مشکل مي‌باشد.

 

« شيمي و حاصل‌خيزي خاك »

درس شيمي و حاصلخيزي خاک در آزمون کارشناسی ارشد سال 91 شامل 30 تست بوده و داراي ضريب (2) مي‌باشد که بالاترين ضريب را در بين دروس رشته مهندسي علوم خاک دارا مي‌باشد که دليلي بر اهميت بالاتر اين درس مي‌باشد.

درس شيمي و حاصلخيزي خاک در آزمون کارشناسي ارشد تلفيقي از دروس: شيمي خاک، حاصلخيزي خاک، تغذيه گياه و خاکهاي شور و سديمي در دوره کارشناسي مي‌باشد که همه اين دروس سه واحدي مي‌باشند. بنابراين خواندن سرفصل‌هاي اين دروس براي آزمون کارشناسي ارشد الزامي مي‌باشد.

سرفصل‌هاي شيمي خاک اين درس شامل: فاز جامد خاک، فاز مايع خاک (تعادل‌هاي بين محلول خاک و فاز جامد)، پديده‌هاي جذبي در خاک، تبادل کاتيوني، ابقاي آنيوني و مولکولي، خاک‌هاي اسيدي، خاک‌هاي شور و سديمي و اکسايش و کاهش مي‌باشد. درس خاک‌هاي شور و سديمي در قالب سرفصل‌هاي شيمي خاک آورده مي‌شود. در آزمون های کارشناسی ارشد  سال‌هاي اخير بيشترين توجه به مبحث روش‌هاي تأمين نياز كودي و عناصر ماكرو مي‌باشد.

سرفصل‌هاي حاصلخيزي خاک اين درس شامل: رشد و عوامل موثر بر آن، عناصر غذايي پر مصرف (نيتروژن، فسفر، پتاسيم، کلسيم و منيزيم و گوگرد)، عناصر غذايي کم مصرف (آهن، منگنز، روي، مس، موليبدن و بر) و نقش عناصر غذايي در متابوليسم گياهي مي‌باشد. درس تغذيه گياه که مباحث بسيار مهمي دارد در قالب سر فصل‌هاي اين درس آورده مي‌شود.

کتاب شيمي خاک بوهن کتاب مرجع براي درس شيمي خاک دوره کارشناسي مي‌باشد، اما ترجمه بسيار سنگيني دارد که بسياري از دانشجويان از خواندن آن خودداري مي‌کنند و کتاب حاصلخيزي خاک دکتر ثواقبي و دکتر اردلان داراي مباحث بيشتر از سر فصل‌هاي مربوط به اين درس مي‌باشد. مباحث مربوط به درس تغذيه گياه و خاک‌هاي شور و سديمي نيز بيشتر در قالب جزوات کلاسي مي‌باشد که دسترسي به جزوه کامل و مناسب براي کنکور مشکل و وقت گير است.

تعداد سوالات مباحث شيمي خاک و حاصلخيزي خاک در آزمون سراسري کارشناسی ارشدسال 91 برابر بوده يعني 15 سوال از مباحث شيمي و 15 سوال از مباحث حاصلخيزي خاک، اما مباحث شيمي خاک به علت پيچيدگي بيشتر لازم است بيشتر مورد توجه قرار گيرد، به ويژه اين‌که در مباحث شيمي نياز به دانستن اصول شيمي و واحدهاي شيميايي مي‌باشد.

« فيزيك خاك »

درس فيزيک خاک در رشته مهندسي علوم خاک در کنکور کارشناسی ارشد سال 91 شامل 30 تست بوده و داراي ضريب (1) مي‌باشد. در ميان ساير دروس در آزمون کارشناسي ارشد اين رشته، درس فيزيک خاک نياز به زمان بيشتري براي پاسخ گويي به تست‌ها دارد سرعت عمل و تسلط بر روي اين درس نسبت به ساير دروس از اهميت بيشتري برخوردار است.

سرفصل‌هاي درس فيزيک خاک شامل بافت خاک، ساختمان خاک، روابط وزني و حجمي آب خاک، پتانسيل‌هاي آب خاک، حرکت آب در خاک‌هاي اشباع و غيراشباع، گرماي خاک، هواي خاک، ديناميک خاک مي­باشد.

اين درس در دوره کارشناسي در يک درس سه واحدي تدريس مي­شود و علي رغم اين که مباحث اين درس نياز به حل تمرين بيشتري دارد، در طول يک ترم فرصت کافي براي دانشجو وجود ندارد تا انواع مختلف حرکت آب در خاک را مورد بررسي قرار دهد و معمولا اشکالات دانشجو و نقاط ضعف در رابطه با فصول پتانسيل هاي آب خاک، حرکت آب در خاک و گرماي خاک باقي مي­ماند.

مطالعه منابع مباني فيزيک خاک دکتر عبدالرحمن برزگر و فيزيک خاک کاربردي دکتر علي اکبر محبوبي و مهندس علي اصغر نادري به علت اين که تمامي سر فصل هاي آزمون کارشناسي ارشد در اين درس از اين کتب معمولا جمع آوري مي­شود به داوطلبان توصيه مي­شود

«بيولوژي خاك»

درس بيولوژي خاک در رشته مهندسي علوم خاک در کنکور کارشناسی ارشد  سال 91 شامل 30 تست بوده و ضريب آن (1) مي‌باشد.

سرفصل‌هاي درس بيولوژي خاک شامل جانوران خاکزي، ميکروفلور خاک (باکتري‌ها، قارچ‌ها، جلبک‌ها، ويروس‌ها و ...) و چرخه عناصر غذايي (نيتروژن، فسفر، گوگرد، آهن و ...) در خاک و بررسي واکنش‌هاي بيوشيميايي آن‌ها در خاک است.

معمولاً دانشجويان در اين درس در رابطه با فصل چرخه عناصر غذايي داراي ضعف هستند، زيرا علاوه بر اين که نام تمامي ميکروارگانيسم‌هاي مختلف خاکزي و ويژگي‌هاي آنان را به خاطر بسپارند، تأثير آنها بر يکديگر و محيط خاک را نيز بايد تجزيه و تحليل نمايند.

در ضمن، مطالعه منبع بيولوژي خاک دکتر ناهيد صالح راستين نيز به داوطلبان توصيه مي­شود. زيرا اکثر سرفصل‌هاي مربوط به کنکور کارشناسي ارشد در اين کتاب به تفصيل مورد بررسي قرار گرفته است.

«پيدايش و رده‌بندي خاك‌ها»

درس پيدايش و رده بندي خاك‌ها در رشته مهندسي علوم خاك در كنكور کارشناسی ارشد سراسري سال 91 شامل 30 تست بوده و داراي ضريب 1 مي‌باشد.

سرفصل‌هاي درس پيدايش و رده‌بندي خاك‌ها شامل: مفاهيم و نحوه پيدايش خاك، فرآيندها و عوامل خاكسازي، مشخصات افق‌ها و خاك‌هاي معدني و آلي، رژيم‌هاي حرارتي و رطوبتي، طبقه‌بندي خاك‌ها و انواع رده‌ها و نام‌گذاري سيستم‌هاي جديد مي‌باشد.

مباحث چالش برانگيز درس شامل: تأثيرات متقابل فاکتورهاي خاکسازي در ويژگي‌هاي خاک، ويژگي‌ها و افق‌هاي مشخصه در خاک‌هاي هر رده و همچنين نحوه رده‌بندي خاک‌ها با توجه به ويژگي‌هاي آنها بر طبق سيستم رده‌بندي soil taxonomy از مباحث چالش برانگيز اين درس مي‌باشند.

« فرسايش و حفاظت خاك »

درس فرسايش و حفاظت خاک يکي از دروس رشته خاک‌شناسي مي‌باشد که در سال‌هاي اخير در آزمون کارشناسي ارشد سال 91 تعداد 30 سؤال با ضريب (1) از آن مطرح شده است.

منابعي که معمولاً براي اين درس مورد مطالعه قرار مي‌گيرند کتب "فرسايش آبي و کنترل آن" و "فرسايش بادي و کنترل آن" به نوشته دکتر حسين قلي رفاهي هستند که عليرغم داشتن اکثر مطالب، حجم زيادي دارند. کتاب ديگري به نگارش دکتر امين عليزاده به نام "فرسايش و حفاظت خاک" وجود دارد که حاوي مطالب زيادي است اما بطور خلاصه بيان شده و به تنهايي نمي‌تواند به عنوان منبع اين درس شناخته شود.

درس فرسايش و حفاظت خاک شامل دو بخش فرسايش آبي و فرسايش بادي مي‌باشد. مباحث اصلي و مهم فرسايش آبي شامل: انواع فرسايش آبي، کنترل فرسايش خندقي و کنار رودخانه‌اي، توليد رواناب و روش‌هاي تخمين آن، معادله جهاني فرسايش، مدل‌هاي فرسايش خاک و توليد رسوب، و مطالب مربوط به حفاظت مکانيکي و غيرمکانيکي خاک است. فرسايش بادي نيز شامل عوامل مؤثر در فرسايش بادي، انتقال ذرات توسط باد، نتايج حاصل از فرسايش بادي و کنترل فرسايش بادي مي‌باشد. در فرسايش آبي مباحثي که نام برده شد، ستون اصلي سؤالات کنکور کارشناسی ارشد را تشکيل مي‌دهند ولي از فصل مدل‌هاي فرسايش خاک و توليد رسوب معمولاً تعداد سؤال کمتري مطرح شده است.

ضرایب و گرایش های مجموعه مهندسی کشاورزی-علوم خاک (دانشگاه سراسری)

رديف

نام درس

ضريب درس در كنكور

علوم خاك

1

زبان عمومي و تخصصي

1

2

شيمي و حاصلخيزي خاك

2

3

فيزيك خاك

1

4

بيولوژي خاك

1

5

پيدايش و رده‌بندي خاك‌ها

1

6

فرسايش و حفاظت خاك

1

 نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد علوم خاک (ویژه دانشگاه آزاد)

علوم خاک در دانشگاه آزاد جزء مجموعه 5 کشاورزی است.

 

نام دروس و ضرایب علوم خاک در کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد:

نام درس

ضريب درس در كنكور

خاکشناسی گرایش شیمی و حاصلخیزی خاک

خاکشناسی گرایش پیدایش، رده بندی و ارزیابی خاک

خاکشناسی گرایش فیزیک و حفاظت خاک

خاکشناسی گرایش بیولوژی و بیوتکنولوژی خاک

زبان تخصصي

1

1

2

1

پیدایش، رده بندی و ارزیابی خاک

1

3

1

2

شیمی و حاصلخیزی خاک

3

2

1

2

فیزیک و حفاظت خاک

1

1

3

2

رابطه آب و خاک و گیاه

2

1

1

2

  منبع:http://www.modaresanesharif.ac.ir/

ایران کنفرانس

confBook

بانك موضوع پايان نامه

معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي علمي

حمايت از پايان نامه ها

بورسهای خارجی

RssFeed

-->