بانك اطلاعات عناوين پايان نامه و پژوهش معرفي پايگاه هاي اطلاعات علمي بخش خدمات وب و seo بخش دانلود رايگان بخش دانلود پروپوزال بخش معرفي دانشگاههاي خارجي و شرايط تحصيل و بورس آنها

 

این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

iranresearches-telegram

محصولات ایران پژوهان را در فروشگاه ببینید
 

 

نگارش یافته توسط مدير محتواي ايران پژوهان مجموعه: منابع آزمون كارشناسي ارشد رشته هاي علوم كشاورزي( سراسري و آزاد)
تعداد بازدید: 1924
چاپ

گرایشها و موقعیتهای شغلی کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی در کشاورزی

رشته بيوتكنولوژي يك رشته جديد است و مي‌توان گفت كه در حال حاضر يكي از بهترين رشته‌هاي دانشگاهي در ايران هم از نظر رشته و هم از نظر بازار كار محسوب مي‌شود. البته بي‌شك مدتي زمان خواهد برد تا فارغ التحصيلان اين رشته، جايگاه واقعي خود را پيدا كنند، اما اين به معناي آن نيست كه موقعيت شغلي براي فارغ التحصيلان اين رشته مهيا نباشد. چون مدت زمان زيادي طول خواهد كشيد تا بازار كار اين رشته اشباع شود. علت ديگر اين است كه زمينه كار بيوتكنولوژي در داخل كشور مساعد است و كارشناسان اين رشته مي‌توانند در زمينه‌‌هاي مختلفي فعاليت داشته باشند. مثلاً در حال حاضر عده‌اي از دانشجويان دوره دكتراي ميكروبيولوژي كه در زمينه بيوتكنولوژي ميكروبي مطالعه دارند، بر روي آب‌هاي شور كشور مثل درياچه اروميه كه امكان رشد موجودات در آن پيچيده و مشكل است، تحقيق مي‌كنند تا با استفاده از روش‌هاي بيوتكنولوژي، محيطي مناسب براي رشد موجودات دريايي در داخل آن فراهم آورند.

 

از طرف ديگر فارغ التحصيلان کارشناسی ارشد اين رشته مي‌توانند به عنوان نيروي انساني متخصص براي مديريت مياني و هدايت امور فني خطوط توليد، مزارع و آزمايشگاه‌ها مشغول به فعاليت شوند.

به گفته رئيس موسسه تحقيقاتي بيوتكنولوژي كشور،‌ (علم بيوتكنولوژي علاوه بر رهايي كشور ما از وابستگي به كشورهاي ديگر در عرصه‌هاي غذايي و فناوري، صرفه‌ جويي‌هاي اقتصادي فراواني را نيز در كشور به دنبال دارد و به عنوان يكي از اصلي‌ترين پايه‌هاي توليد غذا و فناوري‌هاي نوين در عرصه‌هاي مختلف در آينده بشمار مي‌رود) اين گفته و گفته‌هاي از اين دست نشان‌دهنده اهميت مسئولين به اين رشته و آينده كاري روشن پيش روي اين رشته و فارغ التحصيلان آن مي‌باشد.

محدوده كارايي اين رشته بسيار گسترده است، اما اگر بخواهيم به طور دسته‌بندي شده به نقش و توانايي فارغ التحصيلان اين رشته اشاره كنيم، كارايي اين افراد در سه شاخه قرار مي‌گيرد و اين افراد در اين زمينه‌ها مهارت داشته و مي‌توانند نقش و توانايي خود را در موارد ذيل ايفا كنند:

- تحقيق در زمينه بيوتكنولوژي (كشاورزي، پزشكي و ...)

- تدريس دروس مربوط به بيوتكنولوژي و علوم وابسته در آموزشگاه‌ها و دانشكده‌ها

- برنامه‌ريزي و هدايت امور اجرايي در زمينه بيوتكنولوژي (كشاورزي، پزشكي و ...)

دروس آزمون کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی کشاورزی

فارغ التحصيلان رشته مهندسي كشاورزي بيوتكنولوژي در كشاورزي براي تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد مي‌بايست بر دروس زير تسلط كامل داشته باشند:

1ـ زبان عمومي و تخصصي

2ـ ژنتيك

3ـ اصول اصلاح نباتات

4ـ بيوشيمي

5ـ آفات و بيماري‌هاي گياهي

6ـ فيزيولوژي گياهي

« زبان عمومي و تخصصي »

تعداد سؤالات اين درس در آزمون سراسري سال 91 شامل 30 سؤال است. همان‌طور كه از نام درس پيداست، 15 سوال اين درس زبان عمومي و 15 سوال آن نيز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصي رشته بيوتكنولوژي است که این 15 سوال تخصصی به صورت 3 متن تخصصی که هر متن حاوی 5 سوال از همان متن است می‌باشد. بدون ترديد اگر دانشجويان در درس زبان مهارت داشته باشند پاسخ دادن به سوالات این درس می‌تواند در بالا بردن رتبه داوطلب بسیار مؤثر باشد، چراکه اکثر داوطلبین به علت نداشتن مهارت کافی در این درس قادر به پاسخ‌گویی این سوالات نمی‌باشند.  

« ژنتيك »

مفاهیم این درس در مقطع کارشناسی در درسی با عنوان ژنتیک ارايه می‌گردد. این درس از دروس نسبتا دشوار برای اکثر دانشجویان می‌باشد و درک عمیق از مفاهیم و مسائل این درس برای پاسخ به سوالات آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی دوره کارشناسی ارشد سازمان سنجش آموزش کشور رشته مهندسی کشاورزی بيوتكنولوژي ضروری است. این درس در آزمون سراسری سال 91 شامل 30 تست بوده و ضريب آن 3 مي‌باشد. مباحث اين درس شامل: ژنتيك مندلي و مقدمه، جنسيت، ميكروارگانيسم، كمي، جمعيت، ژن‌ها، تقسيمات سلولي، گامتوژنز، سيتوژنتيك و جهش و موتاسيون،‌ وراثت سيتوپلاسمي و تغيير در ساختمان ژن‌ها مي‌باشد. دانشجویی که قصد پاسخگویی به سوالات این درس در کنکور کارشناسی ارشد را دارد، باید به بهترین نحو به مفاهیم این درس، مسلط باشد. برای تسلط به مفاهیم این درس مطالعه کتاب‌های ذیل ضروری است:

1ـ اصول و مباني ژنتیک بهمن یزدی صمدی

2ـ اصول و مسائل ژنتیک ویلیام استانسفیلد

3ـ ژنتیک از دیدگاه مولکولی(براون)

4ـ جزوات اساتید دانشگاه تهران، تبریز، اصفهان

5ـ مبانی ژنتیک حمدالله کاظمی اربط(جزوه)

 

«اصول اصلاح نباتات »

مفاهیم این درس در مقطع کارشناسی در درسی با عنوان اصول اصلاح نباتات ارايه می‌گردد. این درس از دروس دشوار برای اکثر دانشجویان می‌باشد و درک عمیق از مفاهیم و مسائل این درس برای پاسخ به سوالات آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی دوره کارشناسی ارشد  سازمان سنجش آموزش کشور رشته مهندسی کشاورزی بيوتكنولوژي ضروری است. این درس در آزمون سراسری سال 91 شامل 30 تست بوده و ضريب آن 3 مي‌باشد. مباحث اين درس شامل روش‌هاي توليدمثل، مكانيسم‌ها،‌ پلي پلوئيدي، روش‌هاي اصلاح گياهان،‌اينبرينگ، ژنتيك كمي، اصلاح گياهان زراعي، بازده و ذخاير ژنتيكي، اصلاح ارقام مهندسي ژنتيك، موتاسيون و اصلاح براي مقاومت آزمون‌ها مي‌باشد. دانشجویی که قصد پاسخگویی به سوالات این درس در کنکور کارشناسی ارشد را دارد، باید به بهترین نحو به مفاهیم این درس، مسلط باشد. برای تسلط به مفاهیم این درس مطالعه کتاب‌های ذیل ضروری است:

1ـ اصول اصلاح نباتات دکتر محمد فارسی، عبدالرضا باقری

2ـ اصلاح نباتات دکتر بهمن اهدایی

3ـ اصلاح گياهان زراعي دكتر ارزاني

 

« بيوشيمي »

مفاهیم این درس در مقطع کارشناسی در درسی با عنوان بیوشیمی ارايه می‌گردد و از دروس نسبتا دشوار رشته مهندسی کشاورزی - بيوتكنولوژي می‌باشد. این درس در آزمون کارشناسی ارشد سراسری شامل 30 تست بوده و ضريب آن 2 مي‌باشد. مباحث اين درس شامل کربوهیدرات ها،‌ ويتامين‌ها، پروتئين‌ها و اسيدهاي آمينه، ليپيدها، آنزيم‌ها، موادمعدني، اسيدنوكلئيك، راه‌هاي متابوليسم واسطه‌اي و بيوانرژتيك و اكسيداسيون بيولوژيك مي‌باشد.  دانشجویی که قصد پاسخگویی به سوالات این درس در کنکور کارشناسی ارشد را دارد، باید به بهترین نحو به مفاهیم این سه درس، مسلط باشد. برای تسلط به مفاهیم این درس مطالعه کتاب‌های ذیل ضروری است:

1ـ بیوشیمی عمومی برای دانشجویان پزشکی، دکتر پرویز شهبازی، دکتر ناصر ملک نیا

2ـ چکیده بیوشیمی دکتر پروین پاسالار

3ـ بیوشیمی هارپر

4ـ جزوه‌ي بيوشيمي باقري – دانشگاه شيراز

 

« آفات و بيماري‌هاي گياهي»

مفاهیم این درس در مقطع کارشناسی در دروسی با عناوین علف‌های هرز، بیماری‌های گیاهی ارايه می‌گردد. این درس در آزمون سراسری سال 91 شامل 30 تست بوده و ضريب آن 2 مي‌باشد. مباحث اين درس شامل آفات گياهان زراعي، درختان ميوه، سبزي و صيفي،‌ كنترل بيولوژيك، ژنتيكي و دشمنان طبيعي، روش‌هاي كنترل آفات و نمونه‌برداري، باكتري‌ها، نماتودها و ويروس‌ها، قارچ‌ها، بيماري‌ها و روش‌هاي مبارزه با آن، ژن بيماري‌زا و بيماري‌هاي انگلي مي‌باشد. دانشجویی که قصد پاسخگویی به سوالات این درس در کنکور کارشناسی ارشد را دارد، باید به بهترین نحو به مفاهیم این سه درس، مسلط باشد. برای تسلط به مفاهیم این درس مطالعه کتاب‌های ذیل ضروری است:

1ـ کتاب اصول مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی تالیف دکتر محمد خانجانی، جعفر خلقانی و محمد جواد سلیمانی پری

2ـ جزوه اصول مبارزه با آفات دکتر غلامرضا رسولیان

3ـ کتاب اصول مبارزه با بیماریهای گیاهی تالیف دکتر علی آهومنش

4ـ قارچ شناسي و بيماري‌هاي دكتر الهي‌نيا

5ـ جزوه علف‌های هرز دکتر محمدحسن راشد

 

« فیزیولوژی گیاهي»

مفاهیم این درس در مقطع کارشناسی در درسی با عنوان فیزیولوژی گیاهان زراعی ارايه می‌گردد و از دروس بسیار مهم رشته مهندسی کشاورزی مي‌باشد. این درس در آزمون کارشناسی ارشد سال 91 شامل 30 تست بوده و ضريب آن 2 مي‌باشد. مباحث اين درس شامل فتوسنتز و تنفس، هورمون‌هاي گياهي و جوانه زدن، انتقال و توزيع مواد فتوسنتز و تثبيت  و روابط آبي و تغذيه عناصر معدني مي‌باشد. دانشجویی که قصد پاسخگویی به سوالات این درس در کنکور کارشناسی ارشد را دارد، باید به بهترین نحو به مفاهیم این سه درس، مسلط باشد. برای تسلط به مفاهیم این درس مطالعه کتاب‌های ذیل ضروری است:

1ـ فیزیولوژی گیاهان زراعی ترجمه دکتر غلام حسین سرمدنیا

2ـ فیزیولوژی عملکرد گیاهان زراعی عوض کوچکی

3ـ فیزیولوژی گیاهی (جلد اول) دکتر احمدی

4ـ فیزیولوژی گیاهی تایزوزایگر

 

ضرایب دانشگاه سراسری مهندسی کشاورزی بیوتکنولوژی در کشاورزی

رديف

نام درس

ضريب درس در كنكور

بيوتكنولوژي در كشاورزي

1

زبان عمومي و تخصصي

2

2

ژنتيك

3

3

اصول اصلاح نباتات

3

4

بيوشيمي

2

5

آفات و بيماري‌هاي گياهي

2

6

فيزيولوژي گياهي

2

 نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی در کشاورزی (ویژه دانشگاه آزاد)

بیوتکنولوژی در کشاورزی در دانشگاه آزاد جزء مجموعه 3 کشاورزی است.

 

نام دروس و ضرایب بیوتکنولوژی در کشاورزی در کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد:

رديف

نام درس

ضريب درس در كنكور

بيوتكنولوژي در كشاورزي

1

زبان

3

2

آمار

2

3

زراعت

1

4

اصول و اصلاح زنتیک

4

5

بیوشیمی و ژنتیک مولکولی

3

6

طرح آزمایشات کشاورزی

2

منبع:http://www.modaresanesharif.ac.ir/ 

ایران کنفرانس

confBook

بانك موضوع پايان نامه

معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي علمي

حمايت از پايان نامه ها

بورسهای خارجی

RssFeed

-->