بانك اطلاعات عناوين پايان نامه و پژوهش معرفي پايگاه هاي اطلاعات علمي بخش خدمات وب و seo بخش دانلود رايگان بخش دانلود پروپوزال بخش معرفي دانشگاههاي خارجي و شرايط تحصيل و بورس آنها

 

این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

iranresearches-telegram

محصولات ایران پژوهان را در فروشگاه ببینید
 

 

نگارش یافته توسط مدير محتواي ايران پژوهان مجموعه: منابع آزمون كارشناسي ارشد رشته هاي علوم انساني( سراسري و آزاد)
تعداد بازدید: 3963
چاپ

 دروس امتحانی آزمون کارشناسی ارشد علوم اقتصادی

« زبان عمومی و تخصصی »

تعداد سئوالات این درس در آزمون 30 سئوال می‌باشد. همان‌طور که از نام درس پیداست، تعدادی از سئوالات این درس زبان عمومی و تعدادی از آن‌ها نیز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصی علوم اقتصادی می‌باشد.

« ریاضی »

تعداد سئوالات این درس در آزمون دانشگاه سراسری 25 سئوال و ضریب آن (2) می‌باشد. به لحاظ اهمیت در رتبه‌ای شبیه درس آمار قرار دارد. البته به دلیل نیاز داوطلبان رشته‌ی اقتصاد به داشتن پایه‌ی ریاضی برای تسلط در دروس اقتصاد خرد و کلان، بهتر است این درس با حوصله‌ی بیشتری خوانده شود. از منابع دانشگاهی این درس می‌توان به کتاب ریاضیات عمومی و کاربرد آن تألیف محمد حسین کاظمی پور اشاره کرد.

 

« آمار »

تعداد سئوالات این درس 20 سئوال و ضریب آن در آزمون دانشگاه سراسری (2) می‌باشد. دانشجویان رشته‌ی اقتصاد در این درس به نسبت سایر دروس تخصصی، وضعیت ضعیف‌تری دارند. منابع مهم این درس کتابهای آمار و کاربرد آن تألیف دکتر عادل آذر و منصور مومنی و آمار در اقتصاد و بازرگانی تألیف محمد نوفرستی می‌باشند. البته در بعضی از دانشگاه‌ها اساتید از روی جزوه شخصی خود مطالب را به داوطلبان آموزش می‌دهند. سرفصل‌های این درس به شرح زیر می‌باشد:

آمار توصیفی، جداول فراوانی، نمودارهای آماری، شاخص آمار و آنالیز ترکیبی، ترتیب و احتمال، متغیرهای تصادفی گسسته و پیوسته، کوواریانس، ضریب همبستگی خطی، امید ریاضی، واریانس، تابع چگالی احتمال توزیع‌های آماری، توزیع دو جمله‌ای، پواسون، هندسی و نرمال، برآوردها، نظریه نمونه‌ای، آزمون‌های فرض، خطاهای نوع اول و دوم، رگرسیون و همبستگی می‌باشد.

« اقتصاد خرد »

این درس با ضریب (4) به لحاظ اهمیت در کنار درس اقتصاد کلان پر اهمیت‌ترین درس برای دانشجویان رشته اقتصاد محسوب می‌شود. منابع مهم این درس که در دانشگاه‌های مختلف از روی آن تدریس می‌شود کتاب‌های اقتصاد خرد و مسائل آن، دومینیک سالواتوره ـ نظریه اقتصاد خرد، جان فرگوسن ـ تئوری اقتصاد خرد، محمدحسن مشرف جوادی، می‌باشند. دانشجویان رشته اقتصاد به طور نسبی به این درس تسلط دارند، ولی سئوالاتی که در آزمون‌های کارشناسی ارشد چند سال اخیر از این درس مطرح می‌شود، با کمی پیچیدگی همراه است و لازم است دانشجویان با نکات مهم و مفاهیم جزئی‌تر آشنا باشند.

« اقتصاد کلان  »

همان‌طور که اشاره شد، این درس در کنار درس اقتصاد خرد مهمترین درس در آزمون کارشناسی ارشد می‌باشد، منابع مهم این درس در دانشگاه‌های مختلف کتاب‌های اقتصاد کلان، تیمور رحمانی جلد 1و2 ـ تئوری‌ها و سیاست‌های اقتصاد کلان، ویلیام برانسون، ترجمه عباس شاکری می‌باشند. درس اقتصاد کلان به نسبت درس اقتصاد خرد دارای مفاهیم سنگین‌تر و به همین نسبت مسائل دشوارتری می‌باشد و شاید رقابت دانشجویان در آزمون کارشناسی ارشد را کسی برنده شود که در این درس تسلط خوبی داشته باشد البته برای ورود به این درس آشنایی با مطالب اقتصاد خرد ضروری می‌باشد از این درس در آزمون ارشد (25) سئوال مطرح می‌شود.

« مجموعه دروس تخصصی »

این درس با ضریب (3) برای اولین بار از آزمون سراسری 1389 به عنوان یکی از دروس آزمون کارشناسی ارشد برای رشته اقتصاد در نظر گرفته شده است. این مجموعه دروس خود شامل 5 عنوان درسی با عناوین تجارت بین‌الملل، مالیه بین‌الملل، پول و بانکداری، بخش عمومی و اقتصاد اسلامی می‌باشد. منبع واحدی برای این درس وجود ندارد ولی برای هر کدام از عناوین، کتاب‌هایی نظیر تجارت بین‌الملل سالواتوره، سیدجواد پورمقیم، مالیه بین‌الملل: سالواتوره، علیرضا رحیمی بروجردی ـ اقتصاد اسلامی: مبانی فقه اقتصاد اسلامی مهدی کرمی و محمد مهدی پورمند ـ پول و بانکداری: فردریک مشکین ـ بخش عمومی: جمشید پژویان، یدا... کارگر، غلام‌حسین خورشیدی در دانشگاه‌های مختلف جهت تدریس استفاده می‌شود.

ضرایب و گرایش های مجموعه علوم اقتصادی (آزمون سراسری)

نام درس

ضريب درس در كنكور

علوم اقتصادي

توسعه اقتصادي و برنامه‌ريزي

برنامه‌ريزي سيستم‌هاي اقتصادي

اقتصاد انرژي

زبان عمومي و تخصصي

1

1

1

1

اقتصاد خرد

4

4

4

4

اقتصاد كلان

4

4

4

4

رياضي

2

2

2

2

آمار

2

2

2

2

مجموعه دروس تخصصي (تجارت بين‌الملل، ماليه بين‌الملل، ...)

3

3

3

3

 منبع:http://www.modaresanesharif.ac.ir/

ایران کنفرانس

confBook

بانك موضوع پايان نامه

معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي علمي

حمايت از پايان نامه ها

بورسهای خارجی

RssFeed

-->