بانك اطلاعات عناوين پايان نامه و پژوهش معرفي پايگاه هاي اطلاعات علمي بخش خدمات وب و seo بخش دانلود رايگان بخش دانلود پروپوزال بخش معرفي دانشگاههاي خارجي و شرايط تحصيل و بورس آنها

 

این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

iranresearches-telegram

محصولات ایران پژوهان را در فروشگاه ببینید
 

 

نگارش یافته توسط مدير محتواي ايران پژوهان مجموعه: منابع آزمون كارشناسي ارشد رشته هاي علوم انساني( سراسري و آزاد)
تعداد بازدید: 2514
چاپ

گرایشها و موقعیتهای شغلی کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی

1. گرایش مدیریت اجرایی : این گرایش را معمولاً فارغ‌التحصیلان دوره‌های کارشناسی در رشته‌های علوم انسانی انتخاب می‌کنند. به دلیل وجود درس تئوری‌های مدیریت در مواد امتحانی آزمون کارشناسی ارشد و همچنین نزدیکی مباحث درس زبان تخصصی این گرایش به زبان تخصصی رشته مدیریت، معمولاً دانشجویان رشته مدیریت از طرافداران این گرایش می‌باشند، دوره کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی به منظور پرورش کادر مدیریت اجرایی بنگاه های تولیدی و خدماتی خصوصی, تعاونی و دولتی و نیز تامین مدیر برای طرح های بزرگ عمرانی طراحی و ایجاد شده است. فارغ‌التحصیلان این گرایش معمولاً در پست‌های مدیریت سطح بالا به کار گرفته می‌شود. واحدهای تحقیقاتی و صنعتی بزرگ، مدیریت طرح‌های اقتصادی و زیربنایی، مدیریت در وزارت‌خانه‌های دولتی و دیگر مراکز نیازمند مدیریت در سطح بالاتر، به عنوان مثال مدیریت تاسیسات نفتی و پالایشگاهی از جمله بازارهای کار فارغ‌التحصیلان گرایش مدیریت اجرایی است.

 

2. گرایش MBA : با توجه به اهمیت فراوان مدیریت کاربردی در رشد و ارتقاء سازمان‌های مختلف این رشته اهمیت به سزایی در دنیا پیدا کرده است. اگر محبوبیت رشته های دانشگاهی در مقطع تحصیلات تکمیلی  را درکشورهای پیشرفته بر اساس استقبال عمومی رتبه بندی کنیم, در نهایت سه رشته محبوب عبارتند از: حقوق, پزشکی و MBA که رشته MBA اولویت اول را به خود اختصاص داده است. رشته MBA ابتدا در کشور آمریکا و بعد از آن در کشورهای پیشرفته در دانشگاه‌های مهمی نظیر هاروارد راه‌اندازی شد. MBA مخفف کلمه (Master of Business Administration) می‌باشد. با توجه به استراتژی جدید سازمان سنجش (حذف درس تئوری‌های مدیریت از مواد امتحانی این گرایش و افزایش تعداد و سطح سئوالات زبان تخصصی) به نظر می‌رسد، هدف دانشگاه‌ها جذب فارغ‌التحصیلان کارشناسی رشته‌های فنی و مهندسی می‌باشد که بتوانند با توجه به رشته خود در سازمان‌هایی که مشغول به کار می‌شوند، تحول‌های لازم را ایجاد کنند. فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد MBA می‌توانند اداره مؤثر و مفید بخش‌های تخصصی، تولیدی، مشاوره و برنامه‌ریزی، ایجاد سیستم‌های فروش و بازاریابی و کارآفرینی در واحدهای صنعتی را به عهده بگیرند.

فارغ‌التحصیلان این گرایش وارد عرصه مدیریت می‌شوند و در سطوح مختلف مثل مدیر تولید یا بازاریابی یا مدیرمالی مشغول به کار می‌شوند یا نهایتاً مدیر عامل شرکت می‌شوند. تعدادی دیگر از فارغ‌التحصیلان MBA وارد کار مشاوره می‌شوند. برخی در شرکتهای مشاوره مدیریت (در ایران مثل سازمان مدیریت صنعتی) کار می‌کنند و گروهی به عنوان کارشناس مثلاً تحلیل‌گر مالی یا تحلیل‌گر بازار یا متخصص نیروی انسانی در سازمان‌ها کار می‌کنند، بدون اینکه وارد کار اجرایی شوند.

حقوق کسانی کهMBA خواند‌ه‌اند در آمریکا 5/3 برابر کسانی است که با همان تحصیلات و سن در موقعیت‌های دیگری کار می‌کنند. وقتی MBA می‌خوانیم یاد می‌گیریم که چگونه باید ارتباط برقرار کنیم یا چگونه باید یک مسئله را حل کنیم. با پیچیدگی‌ها و سیاست‌ها در داخل یک سازمان آشنا می‌شویم.

اگر به بازار کار MBA در ایران نظر بیفکنیم ایران حداقل تا 10 سال آینده نیازمند متخصصین این رشته خواهد بود. این پیش‌بینی با توجه به تراکم زیاد مهاجرت فارغ‌التحصیلان این رشته از کشور برای کار یا ادامه تحصیل در خارج کشور و نیاز شدید سارمان‌های بزرگ و اقتصادی و شرکت‌های دولتی و خصوصی که تعدادشان کم هم نیست، صورت گرفته است.

اما بازار کار MBA در خارج از کشور نیز از جایگاه مطلوبی برخوردار است و کشورهای آمریکا و کانادا و کشورهای حوضه خلیج فارس در جذب متخصصین این رشته درنگ نمی‌کنند. از خاطر نبرید که بسیاری از دانشجویان این رشته از همان ابتدای تحصیل دعوت به کار می‌شوند.

طول دوره و شرایط ورود: طول دوره حداقل 2 و حداکثر 3 سال بوده و تعداد واحدهای لازم برای فارغ‌التحصیل شدن برخلاف سایر فوق‌لیسانس‌ها که معمولاً 32 واحد است 57 واحد درسی است. با توجه به اینکه فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف و به خصوص رشته‌های فنی و مهندسی وارد این دوره می‌شوند و باید با مبانی و اصول مدیریت و دانش روز مدیریت در حوزه‌های مختلف آشنا شوند، بنابراین دانشجویان این دوره، مانند سایر دانشجویانی که در سایر نقاط جهان در این رشته به تحصیل می‌پردازند، برای تکمیل دوره خود در طی 2 سال یا 4 ترم باید به طور متوسط در هر نیمسال تحصیلی حدود 14 واحد درسی را بگذرانند. به این لحاظ دوره کارشناسی ارشد MBA، دوره سنگین و پرکاری است و دانشجویانی که وارد این دوره می‌شوند باید از لحاظ استعداد و فرصت مطالعه و تحصیل در وضعیت خوبی قرار داشته باشند.

ادامه تحصیل در MBA: برای ادامه تحصیل در مقطع دکترای MBA باید از ایران خارج شوید و در یکی از دانشگاه‌های معتبر آمریکا، کانادا، استرالیا، مالزی و هند به تحصیل بپردازید. نام دکترای این رشته DBA است که هنوز در ایران به وجود نیامده است. البته می‌توان در رشته‌های دیگر در ایران ادامه تحصیل داد.

3. گرایش مدیریت امور شهری : گرایش مدیریت امور شهری در کشور ما جزء رشته‌های جدید و ناشناخته می‌باشد و با توجه به مشکلات عدیده در کلان شهرهای ما به نظر می‌رسد که در آینده‌ای نه چندان دور فارغ‌التحصیلان این گرایش از بازار کار خوبی برخوردار شوند. شهرداری‌ها مهمترین و اصلی‌ترین مرکز فعالیت فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌باشد. این گرایش نیاز به سه سال سابقه کار مرتبط با رشته دارد.

نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی (سراسری) و MBA

 

دروس تخصصی گرایش MBA

در آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه دولتي از 3 درس1ـ زبان تخصصي، 2ـ رياضيات عمومي 1و2، 3ـ GMAT تست طرح مي‌شود.

« زبان تخصصي »

تا سال 1386 براي دانشجويان گرایش MBA, سی سؤال زبان عمومي و تخصصي مطرح مي‌شد كه از اين سال به بعد تعداد اين سؤالات به 100 سؤال افزايش پيدا كرد. سطح اين سؤالات را داوطلبان و اساتيد در حد آزمون تافل مي‌دانند و به نوعي اين استنباط صحيح است. ضريب اين درس براي گرايش MBA يك مي‌باشد و به لحاظ اهميت درس پس از دو درس رياضيات و GMAT قرار مي‌گيرد. نكته‌اي كه بايد داوطلبان هنگام پاسخگويي به سؤالات زبان تخصصي در نظر بگيرند. سرعت در خواندن متون و دقت در گزينه‌ها و همچنين آشنايي با روش‌هاي مرور و گزيده‌خواني مي‌باشد. به عنوان مثال در قسمت درك مطلب برخي دانشجويان فكر مي‌كنند حتماً لازم است، تمام متن را كلمه به كلمه بخوانند و يا حتماً بايد معني تمام كلمات را بدانند، در صورتي كه در اكثر آن‌ها به مرور سطحي متن و توجه به سؤالات مطرح شده در پايان درك مطلب مي‌توان گزينه صحيح را پيدا كرد. براي مطالعه اين درس كتاب‌هاي 504 واژه كاملاً ضروري و برخي كتاب‌هاي آمادگي آزمون تافل مي‌تواند مفيد باشد. منابع مهم اين درس كتاب‌هاي سيلورمن، آدامز، توماس و دميدوويچ مي‌باشند.

« رياضيات عمومي 1 و 2 »

رياضيات عمومي با ضريب (2) براي گرايش MBA و ضريب صفر براي ساير گرايش‌ها در نظر گرفته مي‌شود. تعداد سؤالات اين درس در آزمون کارشناسی ارشد 30 سؤال مي‌باشد كه عموماً از دروس رياضي عمومي 1و2 (ويژه رشته‌هاي فني و مهندسي) سؤال مطرح مي‌شود. در بعضي سال‌ها ديده مي‌شود يك يا دو سؤال از درس «معادلات ديفرانسيل» و يك سؤال از درس رياضيات مهندسي تست مطرح شده است كه خارج از چارچوب اعلام شده از سوي سازمان سنجش است و اميدواريم طراحان عزيز ديگر از اين اشتباهات نكنند! به داوطلبان توصيه مي‌شود فقط كتاب‌هاي رياضي عمومي 1و2 را مطالعه كنند كه شامل سرفصل‌هاي تابع، حد و پيوستگي، مشتق و كاربرد آن، انتگرال و كاربرد آن، اعداد مختلط و مختصات قطبي و دنباله سري براي رياضي عمومي (1) و توابع چند متغيره، انتگرال‌هاي چندگانه و كاربرد آن‌ها، توابع برداري، انتگرال روي سطح و خم، ماتريس و خط و صفحه براي رياضي عمومي (2) مي‌باشد.منابع مهم این درس کتاب های ریاضیات عمومی آدامز،سیلورمن،توماس و دمیدوویچ می باشد.

«GMAT »

GMAT: اين كلمه مخفف عبارت (Graduate Management Admission Test) مي‌باشد و سئوالات اين درس بيشتر سنجش مهارت‌هاي هوشي و دقت داوطلبان مي‌باشد. در دفترچه سئوالات آزمون كارشناسي ارشد اين درس تحت عنوان «استعداد و آمادگي تحصيلي ويژه رشته مديريت» نامگذاري شده است. اين درس شامل موارد زير مي‌باشد:

1ـ حل مسأله (10 سئوال)، 2ـ استدلال منطقي (10 سئوال)، 3ـ كفايت‌داده‌ها (10 سئوال)، 4ـ تصحيح جملات (5 سئوال)، 5ـ درك مطلب (5 سئوال)

منابع اين درس بسيار پراكنده و كم مي‌باشد و بيشتر كتاب‌هاي ترجمه نشده لاتين مي‌تواند مورد مطالعه قرار گيرد.

دروس تخصصی گرایش مدیریت اجرایی و مدیریت امور شهری

در آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه دولتي از 5 درس: 1ـ زبان تخصصي، 2ـ GMAT، 3ـ دانش مسائل روز، 4ـ تئوري‌هاي مديريت، 5ـ زبان فارسيتست طرح مي‌شود.

« زبان تخصصي »

براي گرايش‌هاي مديريت اجرايي و مديريت امور شهري 30 سؤال مطرح مي‌شود، كه ضريب آن براي گرايش مديريت اجرايي (1) و براي گرايش مديريت امور شهري (2) مي‌باشد. سطح سؤالات زبان اين دو گرايش كمي بالاتر از سطح زبان تخصصي رشته مديريت مي‌باشد.

«GMAT »

GMAT: اين كلمه مخفف عبارت (Graduate Management Admission Test) مي‌باشد و سئوالات اين درس بيشتر سنجش مهارت‌هاي هوشي و دقت داوطلبان مي‌باشد. در دفترچه سئوالات آزمون كارشناسي ارشد رشته مدیریت اجرایی اين درس تحت عنوان «استعداد و آمادگي تحصيلي ويژه رشته مديريت» نامگذاري شده است. اين درس شامل موارد زير مي‌باشد:

1ـ حل مسأله (10 سئوال)، 2ـ استدلال منطقي (10 سئوال)، 3ـ كفايت‌داده‌ها (10 سئوال)، 4ـ تصحيح جملات (5 سئوال)، 5ـ درك مطلب (5 سئوال)

« دانش مسائل روز »

تعداد سؤالات اين درس در آزمون كارشناسي ارشد 30 سؤال مي‌باشد و براي دو گرايش مديريت اجرايي و مدیریت امور شهری ضريب آن (2) مي‌باشد. متاسفانه اين درس هيچ منبع و مرجع مناسبي ندارد. سؤالات اين درس از اطلاعات عمومي در مورد مسائل كلان و روز كشور و بعضاً اطلاعات مربوط به سازمان‌هاي داخلي و يا حتي خارجي، مطالب روزنامه‌هاي كثيرالانتشار مورد سؤال قرار مي‌گيرد. مراجعه به اطلاعات مركز آمار كشور، مراجعه به اطلاعات سازمان و نهادهاي دولتي نظير سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، وزارت اقتصاد و دارايي و ... مي‌تواند دانشجو را در مقابل تست‌هاي اين درس آماده كند.

« تئوري‌هاي مديريت »

تعداد سؤالات اين درس در آزمون كارشناسي ارشد 30 سؤال مي‌باشد و ضريب آن براي هر دو گرايش (2) مي‌باشد. به دليل اهميت آن براي قبولي، داوطلبان بايد توجه ويژه‌اي به اين درس داشته باشند. حجم اين درس نسبتاً بالاست. منابع و مراجع مهم اين درس كتاب‌هاي رابينز، مديريت عمومي دكتر الواني ـ اصول و مباني سازمان و مديريت تأليف دكتر رضاييان ـ  مديريت رفتار سازماني دكتر رضائيان ـ مديريت منابع انساني تأليف دكتر اسفنديار سعادت و مروري جامع بر تئوري‌هاي مديريت دكتر سيدرضا سيدجوادين مي‌باشند.

« زبان فارسي »

تعداد سؤالات اين درس در آزمون کارشناسی ارشد 25 سؤال مي‌باشد و ضريب آن براي هر دو گرايش (1) مي‌باشد، به لحاظ اهميت جزء دروس كم اهميت محسوب مي‌شود. قواعد و لغات استفاده شده در ادبيات فارسي در حد دوره كارشناسي و يا حتي دبيرستان است. بيشتر سئوالات اين درس از كتاب‌هاي ادبيات عمومي دوره كارشناسي و ادبيات و زبان فارسي دبيرستان طرح مي‌شود و شامل مباحث تاريخ ادبيات، دستور زبان و املاء فارسي، آرايه‌هاي ادبي و تناسب معنايي اشهار و متون مي‌باشد.

ضرایب و گرایش های مجموعه مدیریت اجرایی (آزمون سراسری)

رديف

نام درس

ضريب درس در كنكور

مديريت اجرايي

مديريت

(MBA)

مديريت امور شهري

1

زبان عمومي و تخصصي

1

0

2

2

زبان تخصصي (انگليسي)

0

1

0

3

استعداد و آمادگي تحصيلي ويژه رشته مديريت

2

2

2

4

دانش مسائل روز در زمينه مديريت مؤسسات توليدي، خدماتي و طرح‌هاي عمراني

2

0

2

5

نظريه‌هاي عمومي مديريت

2

0

2

6

زبان فارسي

1

0

1

7

رياضيات عمومي 1و2 دوره فني و مهندسي

0

2

0

 

نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی و MBA (ویژه دانشگاه آزاد)

 

مجموعه مدیریت اجرایی در دانشگاه آزاد دارای گرایش های زیر است:

1- مدیریت اجرایی

2- مدیریت شهری

3- مدیریت MBA - مدیریت بازاریابی

نام دروس و ضرایب مجموعه مدیریت اجرایی در کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد:

رديف

نام درس

ضريب درس در كنكور

مديريت اجرايي

مديريت امور شهري

مديريت MBA

1

زبان تخصصي

2

1

1

2

نظريه‌هاي عمومي مديريت

2

2

2

3

درك متون مديريت (به زبان فارسي)

1

1

صفر

4

دانش مسائل روز*

2

2

صفر

5

آمادگي و استعداد تحصيلي**

2

2

2

5

ریاضیات عمومی 1 و 2***

صفر

صفر

2

* دانش مسائل روز در زمینه مدیریت مؤسسات تولیدی، خدماتی و طرح های عمرانی

** ویژه رشته های مدیریت

*** دوره فنی و مهندسی

 منبع:http://www.modaresanesharif.ac.ir/

ایران کنفرانس

confBook

بانك موضوع پايان نامه

معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي علمي

حمايت از پايان نامه ها

بورسهای خارجی

RssFeed

-->