مهارتهاي پايان نامه نويسي

دانلود فرم ‍پروپوزال دانشگاهها

 

 iranresearches-telegram

محصولات ایران پژوهان را در فروشگاه ببینید
 

نگارش یافته توسط مدير محتواي ايران پژوهان مجموعه: معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي علمي
تعداد بازدید: 24934
چاپ

درباره ساینس دایرکت

نام شركتElsevier  در سال 1580، زماني كه لوئيس الزوير(Lowys Elsevier) شروع به فروختن كتاب به دانشجويان كرد مطرح شد. Elsevier يكي از اولين ناشراني است كه به چاپ مجلات علمي و شرح وقايع علمي پرداخته است. نويسندگاني كه با Elsevier همكاري داشته اند از نامداران روزگار خود بوده اند كه مي توان از اسكاليجر(Scaliger)، گاليلئو (Galileo) ، اراسموس (Erasmus) و دكارت (Descartes) نام برد.شعبه اصلي Elsevier Science در آمستردام هلند مي باشد.

ٍElsevier يك ناشر چند رسانه اي پيشرو مي باشد كه محصولات و خدمات علمي، فني و پزشكي را در سراسر دنيا منتشر مي كند.Elsevier  بيش از 200000 محصول و خدمات ارائه مي دهد كه شامل مجلات، كتابها، محصولات و خدمات الكترونيكي، پايگاههاي اطلاعاتي مي باشد و هر سال  بيش از 1600 نشريه و 1200 كتاب را  منتشر مي نمايد.

 

ScienceDirect: يك سرويس اطلاعاتي الكترونيكي پيشرو مي باشد كه به وسيله آن به بيش از 1700 مجله علمي، فني، پزشكي به صورت تمام متن (fulltext) دسترسي پيدا مي كنيد. به بيش از 59 ميليون چكيده مقالات علمي دسترسي پيدا مي كنيد. با مقالات بيش از 120 ناشر ديگر ارتباط  برقرار مي كنيد.دسترسي به مقالات آن طبق اشتراك دانشگاه تهران از سال 1999 به بعد مي باشد.

این پایگاه شامل منابعی در زمینه­های تقريباً تمامي موضوعات بخصوص علوم پايه ، علوم محض، كشاورزي ، فني و مهندسي، علوم پزشكي ، اقتصاد و علوم انساني و علوم اجتماعي می­باشد.

عضویت در ساینس دایرکت

عضویت در پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت به دو صورت انجام می­شود که شامل عضویت عادی و عضویت سفارشی می­باشد. برای عضویت در سایت ساینس دایرکت باید به صفحه اصلی پایگاه وارد شوید و گزینه register   را انتخاب کنید. با انتخاب این مورد کادری برای شما باز می­شود که با تکمیل آن می­توانید به عنوان عضو پایگاه از امکاناتی که برای یک کاربر قرار داده شد، استفاده کنید. اطلاعات درخواستی شامل اطلاعات شخصی البته نه به صورت کاملاً دقیق می­باشد. توجه داشته باشید که وارد کردن ایمیل برای بهره­مندی از برخی قسمت­های پایگاه الزامی می­باشید. پس در وارد کردن ایمیل خود دقت کنید.

بعد از عضویت در پایگاه شما امکان شخصی سازی محیط پایگاه­ را خواهید داشت و می­توانید برای خود علاقمندی و کلی امکانات دیگر را اتنتخاب کنید. همچنین امکانات حساب کاربری خود را در مراحل بعدی و در هر زمان که بخواهید، می­توانید تغییر بدهید.

برای ورود به پایگاه در قسمت log in  ، username , password  خود را وارد کنید تا بتوانید به عنوان کاربر عضو پایگاه شناخته بشوید و از امکانات آن استفاده کنید.

گشتن یا مرور

مرور یا گشتن که در پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت با عنوان Brows شناخته شده است و از قابلیت‏های مهم این پایگاه­ می­باشد. در این قسمت امکان مرور کردن تمام منابع موجود در پایگاه وجود دارد. تفاوتی که این قسمت با جستجو دارد این است که ما در اینجا فقط می­توانیم ببینیم یعنی ما کل منابع را در ابتدا می­بینیم. برای کاربر عادی که بخواهد تمام منابع حوزه موضوعی خاص را منابعی که به شکل کتاب یا مقاله منتشر شدند را ببیند، بسیار مفید و کارآمد می­باشد. با انتخاب دکمه brows سه گزینه زیر مشاهده می­شود:

·       Journals/Books Alphabetically

·       Journals/Books by Subject - selected

·       Favorite Journals/Books

با انتخاب هر یک از موارد بالا کاربر می­تواند به قسمت مربوطه رفته و به مرور منابع مربوطه بپردازد. فقط توجه داشته باشیم که مورد سومی فقط برای کسانی قابل استفاده است که قبلاً عضو پایگاه شدند و به انتخاب علاقمندی­های خود مبادرت ورزیدند.

بعد از انتخاب هر یک از موارد سه گانه امکان محدود کردن نتایج بازیابی شده وجود دارد که کاربر می­تواند فقط منابع تمام متن، منابعی فقط شامل چکیده، منابع مرجع، و تعداد شماره­ها و جلد خاصی از یک اثر را انتخاب کند.

در شکل زیر نمونه­ای تورق در عنوان کتاب­ها و یا مجلات را مشاهده می­کنید و امکان مربوط به محدود کردن موارد بازیابی شده نیز در گوشه سمت چپ را مشاهده می­کنید.

در شکل بالا اطلاعات زیادی برای یک منبع نمایش داده شد. برای مثال کلید سبز پررنگ نشان دهنده این است که این منبع به صورت تمام متن وجود دارد. منابع در حال چاپ با تیک سبز در زیر گزینه  article in press  مشخص شدند. در این قسمت می­توانیم منابع خاصی را به لیست علاقمندی‏های خود اضافه کنیم ( favorite). در زیر گزینه set alerts  می­توانیم یک منبع خاص را انتخاب و در زمان­های بعدی که منبعی در این زمینه به پایگاه­ اضافه شد ما را از طریف ایمیل در جریان بگذارد (خدمات آگاهی­رسانی جاری).

جستجو

جستجو در پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت به دو صورت ساده و پیشرفته صورت می­گیرد و از طریق گزینه Search قابل مشاهده است. تفاوتی که بین جستجوی ساده و پیشرفته وجود دارد این است که در قسمت مربوط به جستجوی پیشرفته امکان پیدا کردن منبع دلخواه کاربر بیشتر وجود دارد و کاربر می­تواند با انتخاب قسمت مربوطه و به کمک علمگرهای بولی به منبع دلخواه خود دست پیدا کند. منظور این است که امکان محدود کردن منابع بازیابی شده به نسبت جستجوی ساده خیلی بیشتر و کاربردی­تر می­باشد. برای استفاده و ورود به قسمت جستجو دو راه وجود دارد. جستجوی ساده پایگاه در صفحه اصلی وجود دارد وکاربر به محض ورود به صفحه اصلی می­تواند به جستجوی ساده بپردازد.

همانگونه که در شکل بالا مشاهده می­کنید کاربر می­تواند در مقالات یا در تصاویر، در عنوان کتابها یا مجلات، شماره نشر، جلد، مولف، و شماره صفحه به جستو بپردازد و امکان ترکیب بیش از یک مورد را ندارد.

جستجوی پیشرفته

با کلیک بر روی گزینهsearch  که در صفحه اصلی قرار دارد صفحه­ی زیر باز می­شود.

شکل بالا نشان می ­دهد که کاربر امکان جستجوی در تمام منابع به صورت یکجا، جستجو در مجلات و مقالات آن­ها، جستجو در کتابها، و جستجو در تصاویر و جداول را دارد.

با انتخاب هر یک از موارد ما می­توانیم جستجوی خود را محدود به آن قسمت می­کنیم. که به توضیح لینک­های موجود می­پردازیم. کادر اولی مربوط به عبارت مورد جستجو می­باشد که ما می­توانیم آن را محدود به چکیده، مولف، عنوان، شابک، کل متن، و ... بکنیم یا اینکه عبارت مورد جستجو را در کل موارد ذکر شده قرار دهیم و به جستجو در تمام قسمت­های یک متن بپردازد.

در کادر بعدی عملگرهای بولی وجود دارند. که کاربر را قادر می­سازند با استفاده از آن­ها به منابع دلخواه خود دست پیدا کنند. عملگرهای بولی شامل and, or, not  هستند.

And: در ریاضی به معنای اشتراک می­باشد و در علملیات جستجو هنگامی به کار می­رود که کاربر بخواهد دو عبارت به صورت یک­جا در نتیجه جستجوی خود مشاهده شود. به عنوان مثال اگر کاربر به دنبال منبعی با عنوان کتابخانه دانشگاهی می­گردد باید در کادر اولی کلمه کتابخانه، در قسمت عملگرها به انتخاب مورد and بپردازد و در کادر بعدی جستجو کلمه دانشگاهی را انتخاب کند. نتیجه چنین جستجویی این گونه است که فقط منابعی بازیابی می­شوند که دارای عنوان کتابخانه دانشگاهی هستند. البته توجه داشته باشید که کاربر می­تواند جستجوی خود را به عنوان منبع، چکیده منابع، مولف، شابم، کل متن، و ... محدود کند.

Or: در ریاضیات به معنای اجتماع می­باشد (جمع دو چیز) و در عملیات جستجو هنگامی به کار می­رود که کاربر بخواهد حداقل یکی از دو عبارت در نتیجه جستجو مشاهده شود. به عنوان مثال اگر کاربر به دنبال منبعی در مورد فهرست­نویسی یا سازماندهی می­گردد، می­تواند به انتخاب عملگر or و تایپ دو عبارت فهرست­نویسی در بالا و پایین عملگر به منبع مورد نظر خود دست یابد. نتیجه چنین جستجویی به این صورت است که یا فهرست­نویسی یا سازماندهی و یا هردو باهم در موارد بازیابی شده مشاهده می­شوند. توجه داشته باشید که امکان محدود کردن بیشتر از طریق جستجو در یک قسمت خاص از منبع نیز وجود دارد.

Not: در ریاضیات به معنای به جزء (منها) می­باشد یعنی این باشد در صورتی که دیگری نباشد. اگر کاربری به دنبال منابعی باشد که مربوط به کتابهای الکترونیکی باشند اما شامل کتابهای دیجیتال نباشد می­تواند از عملگر not استفاده کند. پس باید عبارت کتابهای الکترونیکی را در کادر اول، عملگر not  را در کادر دوم و عبارت کتابهای دیجیتال را در کادر سوم وارد کند. در این صورت فقط منابعی بازیابی می­شوند که در آن­ها عبارت کتابهای الکترونیکی وجود دارند.

از دیگر امکانات برای محدود کردن جستجو این است که ما می­توانیم جستجوی خود را محدود به منابع مورد اشتراک (subscribed source)یا تمامی منابع موجود در پایگاه (all source) بنماییم. همچنین امکان جستجو در علاقمندی­ها (favorite) نیز وجود دارد. در کادر بعدی ما امکان محدود کردن جستجوی خود را در یک یا چند حوزه موضوعی داریم. با پایین نگه داشتن کلید کنترل بر روی صفحه کلید می­توانیم چند مورد را با هم انتخاب کنیم و در آن­ها به جستجو بپردازیم. از دیگر امکانات جستجوی پیشرفته این است که می­توانیم جستجوی خود را محدود به یک بازه زمانی خاص کنیم.

آخرین گزینه­ایی که در صفحه جستجوی پیشرفته وجود دارد recall search می­باشد که با فعال کردن این مورد امکان ذخیره جستجوی کاربر وجود دارد و در مرحله بعدی می­تواند آن­ها را مشاهده کند. همچنین می­توان تاریخچه جستجوی خود را مشاهده کرد.

همان­گونه که گفتیم ما می­توانیم جستجوی خود را بر روی کتابها و مجلات و نیز تصاویر قرار دهیم. تنها تفاوتی که با قمست all source دارد این است که ما در اینجا در یک نوع منبع خاص جستجو می­کنیم در صورتی که هنگامی که در all source  جستجو می­کنیم تمام منابع را انتخاب می­کنیم و در آن­ها به جستجو می­پردازیم. در نحایت با کلیک بر روی گزینه search می­توانیم نتایج جستجوی خود را مشاهده کنیم.

نکاتی در مورد جستجو

از مهمترین مشکلات کاربران در هنگام استفاده از پایگاه­های اطلاعاتی چکونگی استفاده از آن­ها می­باشد که پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت برای حل این مشکل راهنمای خوبی برای کاربران خود تهیه کرده است که در قسمت Search tips قرار دارد. هنگامی که کاربر صفحه مربوط به صفحه جستجو را باز می­کند گزینه­­ی search tips را در گوشه سمت راست می­بیند. این گزینه راهنمای کاربر در امر جستجو از پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت می­باشد.

جستجوی مخصوص متخصصان

پایگاه­های اطلاعاتی الکترونیکی دارای کاربران مختلفی هستند. یکی از این گروه­ها متخصصان هستند که استفاده زیادی از منابع دارند. پایگاه ساینس دایرکت امکانات جستجویی مختص این گروه قرار داده که با کلیک بر روی گزینه  Expert search قابل مشاهده است. آن­گونه که از نام آن بر می­آید این قسمت را برای متخصصان قرار دادند به این صورت که امکان ترکیب کردن نتایج جستجو بیش از دو بار وجود دارد. در این بخش بع غیر از عملگرهای بولی می­توان از دیگر عملگرها مانند عملگرهای همجواری استفاده کرد. البته هر کسی توانایی استفاده از این قسمت را ندارد.

تنظیمات من

یکی از امکاناتی که همواره پایگاه­های اطلاعاتی برای کاربران خود بر روی وب­سایت خود بارگذاری می­کنند تنظیمات مربوط به حساب کاربری می­باشد که در پایگاه­ اطلاعاتی ساینس دایرکت زیر گزینه My setting قرار دارد. این بخش برای کسانی که عضو پایگاه هستند خیلی مفید و اثربخش می­باشد. امکاناتی که برای کاربر عضو پایگاه در این بخش قرار دارد شامل موارد زیر می­باشد:

حذف یا اضافه کردن alert ها

تنظیم و اصلاح حساب کاربری

تغییر password

مدیریت گزارشات مربوط به پایگاه

مدیریت کارکردهای پایگاه

هر یک از موارد بالا را در قسمت­های دیگر توضیح داده خواهند شد به همین دلیل از توضیح مجدد خودداری می­کنیم.

خدمات آگاهی­رسانی جاری

همزمان با ورود تکنولوژی­های جدید به کتابخانه­ها و مراکز اطلاع­رسانی سخن از خدمات آگاهی­رسانی جاری به گوش رسید. بخش مربوط به آگاهی­رسانی جاری از قسمت­های مفید پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت می­باشد که توجه زیادی به آن از سوی کاربران نمی­شود و در قسمت My alerts قراد دارد. در این قسمت کاربر می­تواند با انتخاب منابع و موضوعات خاص از اضافه شدن موارد جدید در آینده اطلاع داشته باشد و به این وسیله به نوعی به روز باشد.

در قسمت alert سه نوع را می­بینیم:

Search alert: با استفاده از این قسمت می­توانید از جستجوی خود alert بسازید و هر زمانی منبعی در زمینه جستجوی شما به پایگاه اضافه شد، شما را در جریان بگذارند.

Topic alert: همانگونه که از نامش پیداست مربوط به موضوع یا موضوعاتی خاص می­باشد. کاربر می­تواند به انتخاب موضوع یا موضوعاتی خاص بپردازد و در صورت پیدا شدن منبع جدید از طریق ایمیل آگاهی یابد.

Volume/ issue alerts: ساختن alert از یک مجله است. با فعال کردن این گزینه، کاربر می­تواند از فهرست مندرجات مجله مورد علاقه خود را در شماره­های بعدی از طریق ایمیل دریافت کند.

اقدامات اخیر

این بخش فقط در صورتی فعال می­شود که کاربر عضو پایگاه باشد و بعد از عضویت در پایگاه این قسمت فعال می­شود. در پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت این بخش در زیر منوی Home+ recent actions قرار دارد.

در این بخش صد اقدام اخیر شما که در داخل پایگاه انجام دادید را مشاهده می­کنید. این اقدامات به صورت دسته­بندی هستند و هر کدام جداگانه هستند و کاربر می­تواند هر کدام را به صورت جداگانه مشاهده کند.

لینک­های سریع در ساینس دایرکت

این بخش تحت منوی Quick links in science direct و از موارد زیر تشکیل می­شود:

Alert ها: این مورد در صفحات قبلی توضیح داده شد.

Recall saved searches: جهت مشاهده تاریخچه جستجو از این گزینه استفاده می­کنیم البته استفاده از آن مستلزم آن است که قبلاً در جستجوی پیشرفته آن را ذخیره کرده باشیم.

Top- 25 article in my subject: جهت مشاهده 25 مقاله از بهترین مقالات در موضوعات و مجلات مشخص شده پایگاه ساینس دایرکت این گزینه را انتخاب کنید.

لینک­های سریع در وب

در این قسمت که با کلیک بر روی  لینک Quick links on the web قابل مشاهده است ، مواردی در ارتباط با وب و ارتباط با سایت ساینس دایرکت و ارسال مقاله مشاهده می­شود. که شامل قسمت­های زیر می­باشد.

Add to my Quick Link: در صورت نیاز می­توانید به دلخواه در صفحه ساینس دایرکت لینک تهیه نمایید خصوصاً لینک­هایی که همیشه به آن­ها نیاز دارید.

Submit an article: با استفاده از این گزینه به سایت الزویر متصل شده و با انتخاب مجله مورد نظرتان می­توانید اقدام به ارسال مقاله یا گرفتن اطلاعات مورد نیاز از این پایگاه بنمایید.

نکته مهم در این قسمت این است که علامت آچار سبز نشانه­ی قابل اصلاح بودن هر یک از موارد است.


برندهاي اصلي Elsevier Science ناشرين Academic Press ، Butterworth-Heinemann ، Cell Press ، Churchill-Livingstone ، MDL ، Engineering Information ، Excerpta Medica ، The Lancet ، MD consult ، Mosby ، North-Holland ، Pergamon ، ScienceDirect و WB Saunders مي باشد

 

ام شركتElsevier  در سال 1580، زماني كه لوئيس الزوير(Lowys Elsevier) شروع به فروختن كتاب به دانشجويان كرد مطرح شد. Elsevier يكي از اولين ناشراني است كه به چاپ مجلات علمي و شرح وقايع علمي پرداخته است. نويسندگاني كه با Elsevier همكاري داشته اند از نامداران روزگار خود بوده اند كه مي توان از اسكاليجر(Scaliger)، گاليلئو (Galileo) ، اراسموس (Erasmus) و دكارت (Descartes) نام برد.شعبه اصلي Elsevier Science در آمستردام هلند مي باشد.

ٍElsevier يك ناشر چند رسانه اي پيشرو مي باشد كه محصولات و خدمات علمي، فني و پزشكي را در سراسر دنيا منتشر مي كند.Elsevier  بيش از 200000 محصول و خدمات ارائه مي دهد كه شامل مجلات، كتابها، محصولات و خدمات الكترونيكي، پايگاههاي اطلاعاتي مي باشد و هر سال  بيش از 1600 نشريه و 1200 كتاب را  منتشر مي نمايد.

ScienceDirect: يك سرويس اطلاعاتي الكترونيكي پيشرو مي باشد كه به وسيله آن به بيش از 1700 مجله علمي، فني، پزشكي به صورت تمام متن(fulltext) دسترسي پيدا مي كنيد. به بيش از 59 ميليون چكيده مقالات علمي دسترسي پيدا مي كنيد. با مقالات بيش از 120 ناشر ديگر ارتباط  برقرار مي كنيد.دسترسي به مقالات آن طبق اشتراك دانشگاه تهران از سال 1999 به بعد مي باشد.

این پایگاه شامل منابعی در زمینه­های تقريباً تمامي موضوعات بخصوص علوم پايه ، علوم محض، كشاورزي ، فني و مهندسي، علوم پزشكي ، اقتصاد و علوم انساني و علوم اجتماعي می­باشد.

 

عضویت در ساینس دایرکت

عضویت در پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت به دو صورت انجام می­شود که شامل عضویت عادی و عضویت سفارشی می­باشد. برای عضویت در سایت ساینس دایرکت باید به صفحه اصلی پایگاه وارد شوید و گزینه register   را انتخاب کنید. با انتخاب این مورد کادری برای شما باز می­شود که با تکمیل آن می­توانید به عنوان عضو پایگاه از امکاناتی که برای یک کاربر قرار داده شد، استفاده کنید. اطلاعات درخواستی شامل اطلاعات شخصی البته نه به صورت کاملاً دقیق می­باشد. توجه داشته باشید که وارد کردن ایمیل برای بهره­مندی از برخی قسمت­های پایگاه الزامی می­باشید. پس در وارد کردن ایمیل خود دقت کنید.

بعد از عضویت در پایگاه شما امکان شخصی سازی محیط پایگاه­ را خواهید داشت و می­توانید برای خود علاقمندی و کلی امکانات دیگر را اتنتخاب کنید. همچنین امکانات حساب کاربری خود را در مراحل بعدی و در هر زمان که بخواهید، می­توانید تغییر بدهید.

برای ورود به پایگاه در قسمت log in  ، username , password  خود را وارد کنید تا بتوانید به عنوان کاربر عضو پایگاه شناخته بشوید و از امکانات آن استفاده کنید.

 

گشتن یا مرور

مرور یا گشتن که در پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت با عنوان Brows شناخته شده است و از قابلیت‏های مهم این پایگاه­ می­باشد. در این قسمت امکان مرور کردن تمام منابع موجود در پایگاه وجود دارد. تفاوتی که این قسمت با جستجو دارد این است که ما در اینجا فقط می­توانیم ببینیم یعنی ما کل منابع را در ابتدا می­بینیم. برای کاربر عادی که بخواهد تمام منابع حوزه موضوعی خاص را منابعی که به شکل کتاب یا مقاله منتشر شدند را ببیند، بسیار مفید و کارآمد می­باشد. با انتخاب دکمه brows سه گزینه زیر مشاهده می­شود:

·       Journals/Books Alphabetically

·       Journals/Books by Subject - selected

·       Favorite Journals/Books

با انتخاب هر یک از موارد بالا کاربر می­تواند به قسمت مربوطه رفته و به مرور منابع مربوطه بپردازد. فقط توجه داشته باشیم که مورد سومی فقط برای کسانی قابل استفاده است که قبلاً عضو پایگاه شدند و به انتخاب علاقمندی­های خود مبادرت ورزیدند.

بعد از انتخاب هر یک از موارد سه گانه امکان محدود کردن نتایج بازیابی شده وجود دارد که کاربر می­تواند فقط منابع تمام متن، منابعی فقط شامل چکیده، منابع مرجع، و تعداد شماره­ها و جلد خاصی از یک اثر را انتخاب کند.

در شکل زیر نمونه­ای تورق در عنوان کتاب­ها و یا مجلات را مشاهده می­کنید و امکان مربوط به محدود کردن موارد بازیابی شده نیز در گوشه سمت چپ را مشاهده می­کنید.

 

در شکل بالا اطلاعات زیادی برای یک منبع نمایش داده شد. برای مثال کلید سبز پررنگ نشان دهنده این است که این منبع به صورت تمام متن وجود دارد. منابع در حال چاپ با تیک سبز در زیر گزینه  article in press  مشخص شدند. در این قسمت می­توانیم منابع خاصی را به لیست علاقمندی‏های خود اضافه کنیم ( favorite). در زیر گزینه set alerts  می­توانیم یک منبع خاص را انتخاب و در زمان­های بعدی که منبعی در این زمینه به پایگاه­ اضافه شد ما را از طریف ایمیل در جریان بگذارد (خدمات آگاهی­رسانی جاری).

 

جستجو

جستجو در پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت به دو صورت ساده و پیشرفته صورت می­گیرد و از طریق گزینه Searchقابل مشاهده است. تفاوتی که بین جستجوی ساده و پیشرفته وجود دارد این است که در قسمت مربوط به جستجوی پیشرفته امکان پیدا کردن منبع دلخواه کاربر بیشتر وجود دارد و کاربر می­تواند با انتخاب قسمت مربوطه و به کمک علمگرهای بولی به منبع دلخواه خود دست پیدا کند. منظور این است که امکان محدود کردن منابع بازیابی شده به نسبت جستجوی ساده خیلی بیشتر و کاربردی­تر می­باشد. برای استفاده و ورود به قسمت جستجو دو راه وجود دارد. جستجوی ساده پایگاه در صفحه اصلی وجود دارد وکاربر به محض ورود به صفحه اصلی می­تواند به جستجوی ساده بپردازد.

 

همانگونه که در شکل بالا مشاهده می­کنید کاربر می­تواند در مقالات یا در تصاویر، در عنوان کتابها یا مجلات، شماره نشر، جلد، مولف، و شماره صفحه به جستو بپردازد و امکان ترکیب بیش از یک مورد را ندارد.

 

جستجوی پیشرفته

با کلیک بر روی گزینهsearch  که در صفحه اصلی قرار دارد صفحه­ی زیر باز می­شود.

 

شکل بالا نشان می ­دهد که کاربر امکان جستجوی در تمام منابع به صورت یکجا، جستجو در مجلات و مقالات آن­ها، جستجو در کتابها، و جستجو در تصاویر و جداول را دارد.

با انتخاب هر یک از موارد ما می­توانیم جستجوی خود را محدود به آن قسمت می­کنیم. که به توضیح لینک­های موجود می­پردازیم. کادر اولی مربوط به عبارت مورد جستجو می­باشد که ما می­توانیم آن را محدود به چکیده، مولف، عنوان، شابک، کل متن، و ... بکنیم یا اینکه عبارت مورد جستجو را در کل موارد ذکر شده قرار دهیم و به جستجو در تمام قسمت­های یک متن بپردازد.

در کادر بعدی عملگرهای بولی وجود دارند. که کاربر را قادر می­سازند با استفاده از آن­ها به منابع دلخواه خود دست پیدا کنند. عملگرهای بولی شامل and, or, not  هستند.

And: در ریاضی به معنای اشتراک می­باشد و در علملیات جستجو هنگامی به کار می­رود که کاربر بخواهد دو عبارت به صورت یک­جا در نتیجه جستجوی خود مشاهده شود. به عنوان مثال اگر کاربر به دنبال منبعی با عنوان کتابخانه دانشگاهی می­گردد باید در کادر اولی کلمه کتابخانه، در قسمت عملگرها به انتخاب مورد and بپردازد و در کادر بعدی جستجو کلمه دانشگاهی را انتخاب کند. نتیجه چنین جستجویی این گونه است که فقط منابعی بازیابی می­شوند که دارای عنوان کتابخانه دانشگاهی هستند. البته توجه داشته باشید که کاربر می­تواند جستجوی خود را به عنوان منبع، چکیده منابع، مولف، شابم، کل متن، و ... محدود کند.

Or: در ریاضیات به معنای اجتماع می­باشد (جمع دو چیز) و در عملیات جستجو هنگامی به کار می­رود که کاربر بخواهد حداقل یکی از دو عبارت در نتیجه جستجو مشاهده شود. به عنوان مثال اگر کاربر به دنبال منبعی در مورد فهرست­نویسی یا سازماندهی می­گردد، می­تواند به انتخاب عملگر or و تایپ دو عبارت فهرست­نویسی در بالا و پایین عملگر به منبع مورد نظر خود دست یابد. نتیجه چنین جستجویی به این صورت است که یا فهرست­نویسی یا سازماندهی و یا هردو باهم در موارد بازیابی شده مشاهده می­شوند. توجه داشته باشید که امکان محدود کردن بیشتر از طریق جستجو در یک قسمت خاص از منبع نیز وجود دارد.

Not: در ریاضیات به معنای به جزء (منها) می­باشد یعنی این باشد در صورتی که دیگری نباشد. اگر کاربری به دنبال منابعی باشد که مربوط به کتابهای الکترونیکی باشند اما شامل کتابهای دیجیتال نباشد می­تواند از عملگر not استفاده کند. پس باید عبارت کتابهای الکترونیکی را در کادر اول، عملگر not  را در کادر دوم و عبارت کتابهای دیجیتال را در کادر سوم وارد کند. در این صورت فقط منابعی بازیابی می­شوند که در آن­ها عبارت کتابهای الکترونیکی وجود دارند.

از دیگر امکانات برای محدود کردن جستجو این است که ما می­توانیم جستجوی خود را محدود به منابع مورد اشتراک (subscribed source)یا تمامی منابع موجود در پایگاه(all source) بنماییم. همچنین امکان جستجو در علاقمندی­ها (favorite) نیز وجود دارد. در کادر بعدی ما امکان محدود کردن جستجوی خود را در یک یا چند حوزه موضوعی داریم. با پایین نگه داشتن کلید کنترل بر روی صفحه کلید می­توانیم چند مورد را با هم انتخاب کنیم و در آن­ها به جستجو بپردازیم. از دیگر امکانات جستجوی پیشرفته این است که می­توانیم جستجوی خود را محدود به یک بازه زمانی خاص کنیم.

آخرین گزینه­ایی که در صفحه جستجوی پیشرفته وجود دارد recall search می­باشد که با فعال کردن این مورد امکان ذخیره جستجوی کاربر وجود دارد و در مرحله بعدی می­تواند آن­ها را مشاهده کند. همچنین می­توان تاریخچه جستجوی خود را مشاهده کرد.

همان­گونه که گفتیم ما می­توانیم جستجوی خود را بر روی کتابها و مجلات و نیز تصاویر قرار دهیم. تنها تفاوتی که با قمست all source دارد این است که ما در اینجا در یک نوع منبع خاص جستجو می­کنیم در صورتی که هنگامی که در all source  جستجو می­کنیم تمام منابع را انتخاب می­کنیم و در آن­ها به جستجو می­پردازیم. در نحایت با کلیک بر روی گزینه search می­توانیم نتایج جستجوی خود را مشاهده کنیم.

 

نکاتی در مورد جستجو

از مهمترین مشکلات کاربران در هنگام استفاده از پایگاه­های اطلاعاتی چکونگی استفاده از آن­ها می­باشد که پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت برای حل این مشکل راهنمای خوبی برای کاربران خود تهیه کرده است که در قسمت Search tips قرار دارد. هنگامی که کاربر صفحه مربوط به صفحه جستجو را باز می­کند گزینه­­ی search tips را در گوشه سمت راست می­بیند. این گزینه راهنمای کاربر در امر جستجو از پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت می­باشد.

 

جستجوی مخصوص متخصصان

پایگاه­های اطلاعاتی الکترونیکی دارای کاربران مختلفی هستند. یکی از این گروه­ها متخصصان هستند که استفاده زیادی از منابع دارند. پایگاه ساینس دایرکت امکانات جستجویی مختص این گروه قرار داده که با کلیک بر روی گزینه  Expert search قابل مشاهده است. آن­گونه که از نام آن بر می­آید این قسمت را برای متخصصان قرار دادند به این صورت که امکان ترکیب کردن نتایج جستجو بیش از دو بار وجود دارد. در این بخش بع غیر از عملگرهای بولی می­توان از دیگر عملگرها مانند عملگرهای همجواری استفاده کرد. البته هر کسی توانایی استفاده از این قسمت را ندارد.

 

تنظیمات من

یکی از امکاناتی که همواره پایگاه­های اطلاعاتی برای کاربران خود بر روی وب­سایت خود بارگذاری می­کنند تنظیمات مربوط به حساب کاربری می­باشد که در پایگاه­ اطلاعاتی ساینس دایرکت زیر گزینه My setting قرار دارد. این بخش برای کسانی که عضو پایگاه هستند خیلی مفید و اثربخش می­باشد. امکاناتی که برای کاربر عضو پایگاه در این بخش قرار دارد شامل موارد زیر می­باشد:

حذف یا اضافه کردن alert ها

تنظیم و اصلاح حساب کاربری

تغییر password

مدیریت گزارشات مربوط به پایگاه

مدیریت کارکردهای پایگاه

هر یک از موارد بالا را در قسمت­های دیگر توضیح داده خواهند شد به همین دلیل از توضیح مجدد خودداری می­کنیم.

 

 

 

خدمات آگاهی­رسانی جاری

همزمان با ورود تکنولوژی­های جدید به کتابخانه­ها و مراکز اطلاع­رسانی سخن از خدمات آگاهی­رسانی جاری به گوش رسید. بخش مربوط به آگاهی­رسانی جاری از قسمت­های مفید پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت می­باشد که توجه زیادی به آن از سوی کاربران نمی­شود و در قسمت My alerts قراد دارد. در این قسمت کاربر می­تواند با انتخاب منابع و موضوعات خاص از اضافه شدن موارد جدید در آینده اطلاع داشته باشد و به این وسیله به نوعی به روز باشد.

در قسمت alert سه نوع را می­بینیم:

Search alert: با استفاده از این قسمت می­توانید از جستجوی خود alert بسازید و هر زمانی منبعی در زمینه جستجوی شما به پایگاه اضافه شد، شما را در جریان بگذارند.

Topic alert: همانگونه که از نامش پیداست مربوط به موضوع یا موضوعاتی خاص می­باشد. کاربر می­تواند به انتخاب موضوع یا موضوعاتی خاص بپردازد و در صورت پیدا شدن منبع جدید از طریق ایمیل آگاهی یابد.

Volume/ issue alerts: ساختن alert از یک مجله است. با فعال کردن این گزینه، کاربر می­تواند از فهرست مندرجات مجله مورد علاقه خود را در شماره­های بعدی از طریق ایمیل دریافت کند.

 

اقدامات اخیر

این بخش فقط در صورتی فعال می­شود که کاربر عضو پایگاه باشد و بعد از عضویت در پایگاه این قسمت فعال می­شود. در پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت این بخش در زیر منوی Home+ recent actions قرار دارد.

در این بخش صد اقدام اخیر شما که در داخل پایگاه انجام دادید را مشاهده می­کنید. این اقدامات به صورت دسته­بندی هستند و هر کدام جداگانه هستند و کاربر می­تواند هر کدام را به صورت جداگانه مشاهده کند.

 

 

لینک­های سریع در ساینس دایرکت

این بخش تحت منوی Quick links in science direct و از موارد زیر تشکیل می­شود:

Alert ها: این مورد در صفحات قبلی توضیح داده شد.

Recall saved searches: جهت مشاهده تاریخچه جستجو از این گزینه استفاده می­کنیم البته استفاده از آن مستلزم آن است که قبلاً در جستجوی پیشرفته آن را ذخیره کرده باشیم.

Top- 25 article in my subject: جهت مشاهده 25 مقاله از بهترین مقالات در موضوعات و مجلات مشخص شده پایگاه ساینس دایرکت این گزینه را انتخاب کنید.

 

 

 

لینک­های سریع در وب

در این قسمت که با کلیک بر روی  لینک Quick links on the web قابل مشاهده است ، مواردی در ارتباط با وب و ارتباط با سایت ساینس دایرکت و ارسال مقاله مشاهده می­شود. که شامل قسمت­های زیر می­باشد.

Add to my Quick Link: در صورت نیاز می­توانید به دلخواه در صفحه ساینس دایرکت لینک تهیه نمایید خصوصاً لینک­هایی که همیشه به آن­ها نیاز دارید.

Submit an article: با استفاده از این گزینه به سایت الزویر متصل شده و با انتخاب مجله مورد نظرتان می­توانید اقدام به ارسال مقاله یا گرفتن اطلاعات مورد نیاز از این پایگاه بنمایید.

 

نکته مهم در این قسمت این است که علامت آچار سبز نشانه­ی قابل اصلاح بودن هر یک از موارد است.

 
برای دسترسی به مقالات پایگاه ساینس دایرکت محدودیت هایی وجود دارد که معمولاً کاربران ایرانی به سادگی نمی توانند مقاله های این پایگاه را دریافت نمایند.
 
سایت isiArticles.com که از چند سال قبل راه اندازی شده، خدمات زیر را برای مقالات ساینس دایرکت ارائه می دهد :
 
- دسته بندی مقالات در صدها موضوع تخصصی در رشته های مختلف
- امکان مشاهده ترجمه فارسی عنوان مقالات
- امکان مشاهده رایگان تصویر صفحه اول هر مقاله
- امکان دانلود رایگان 2 صفحه اول هر مقاله
- امکان سفارش ترجمه تخصصی هر یک از مقالات به واحد ترجمه سایت isiArticles.com
- امکان دانلود ترجمه آماده صدها مقاله ترجمه شده
 
لذا برای دانلود مقالات ساینس دایرکت، می توانید به سایت مذکور مراجعه فرمایید.
 ایران کنفرانس

confBook

بانك موضوع پايان نامه

معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي علمي

حمايت از پايان نامه ها

بورسهای خارجی

-->